Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór kabla ziemnego - instalacja trójfazowa, obciążenie do 4kW, odległość 50m.

sokol27je 23 Apr 2015 13:43 3927 12
Computer Controls
 • #1
  sokol27je
  Level 8  
  Witam, mam zamiar podłaczyc sie do hali/obory długośc przewodu to około 50m,bedzie szedł w ziemi pewnie około 0,5m teren troche wilgotny, pobór mocy nie przekraca 1kW, ale jest tam stare gniazdo siłowe wiec możne być potrzeba raz na ruski rok podłaczyć coś 2-4kW.
  Miałem zamiar kupić przewód "KABEL ZIEMNY przewód YKY 4X2,5 mm2" wystarczy?
 • Computer Controls
 • #2
  jasiek1122
  Level 21  
  Zdecydowanie za mały przekrój. :!:
 • Computer Controls
 • #3
  sokol27je
  Level 8  
  To jaki 4x4mm2?
  A mogę użyć innego kabla np.: YAKY?
 • #4
  zbich70
  Level 43  
  sokol27je wrote:
  a moge urzyc innego kabla np: YAKY?

  Jedyna rada to abyś "użył" pomocy elektryka.

  A jeśli już musisz sam, to w zakresie przekrojów zerknij tutaj.
 • #5
  elvis13
  Level 18  
  Trzeba wiedzieć jeszcze jaki jest układ sieci w miejscu przyłączenia kabla. Układ sieci zasilającej powinien być na umowie z Dostawcą Energii. Bo może będzie potrzeby kabel 5x_ chyba że 4x10+ w Cu (miedź) lub 4x16+ w Al (aluminium) - warunki minimalnego przekroju PEN - sieć o układzie TN-C.

  Tutaj wiećej o dobrze: Link
 • #6
  zdzisiek1979
  Level 38  
  Kolega pod pojęciem dobór kabla ma na myśli spadki napięcia na nim a co z samoczynnym wyłączeniem w razie uszkodzenia? Kabel do obwodu zasilania wnosi swoją rezystancję która ma wpływ na spadek napięcia i co ważne na wartość prądu zwarcia.

  Tu masz kalkulator na spadek napięcia Link ale nie wiemy nic o pętli zwarcia w miejscu przyłączenia nowego obwodu.
 • #7
  antomas
  Level 15  
  Proponuję, żeby autor postu ustalił co rozumie pod pojęciem "coś 2-4kW", będzie to miało zasadniczy wpływ na wymiarowanie kabla. Może to być 3faz. podgrzewacz pojemnościowy a najgorszym przypadku może się okazać, że będzie to np. silnik jednofazowy 4kW.
 • #8
  sokol27je
  Level 8  
  Panowie pisze jeszcze raz instalacja na 1kw (i to tylko jak wszystko włacze na raz) a odnosnie 2-4kw to mam na mysli ze moze kiedys(za rok może dwa) albo i nigdy bedzie potrzeba podłaczyć coś od siły i to pewnie na chwilke a urzadzenie to
  http://www.maktek.pl/kompresor-olejowy-maktek-sky-100-400v/produkt-469
  NAPIĘCIE ZASILANIA: 400V 50Hz
  MOC SILNIKA: 3,0kW = 4,0KM
 • #9
  antomas
  Level 15  
  Dla obliczenia pętli zwarciowej ( post #6 kol. zdzisiek 1979 ) potrzebne sa następujące informacje : przekrój i długość przyłącza, rodzaj sieci rozdzielczej w ulicy ( drodze) : kablowa ze złączami w ogrodzeniach, napowietrzna ( przekrój przewodów, odległość do trafostacji).
  Łącznie z informacją w #8 można obliczyć kabel.
 • #10
  opornik7
  Electrician specialist
  Tak, potrzebne są parametry sieci zasilającej ale prościej jest zrobić pomiary pętli w znanym miejscu i do tego dołożyć obliczenia nowej instalacji. Dziwi mnie doktoryzowanie się elektryków z uprawnieniami, elektryków bez uprawnień, elektryków z E i D nad sprawą prostą jak kij bambusowy.
 • #11
  TWK
  Electrician specialist
  opornik7 wrote:
  Tak, potrzebne są parametry sieci zasilającej ale prościej jest zrobić pomiary pętli w znanym miejscu i do tego dołożyć obliczenia nowej instalacji.
  I to zamyka całą sprawę. A co dalej liczyć - szukajcie w normach lub literaturze (np. "Poradnik projektanta elektryka").

  opornik7 wrote:
  Dziwi mnie doktoryzowanie się elektryków z uprawnieniami, elektryków bez uprawnień, elektryków z E i D nad sprawą prostą jak kij bambusowy.
  A mnie nie dziwi. Kiedyś ludzie się dziwili, że na inwentaryzację przed projektowaniem chodzę z miernikiem IPZ...
 • #12
  opornik7
  Electrician specialist
  TWK wrote:
  I to zamyka całą sprawę.

  TWK wrote:
  A mnie nie dziwi. Kiedyś ludzie się dziwili, że na inwentaryzację przed projektowaniem chodzę z miernikiem IPZ...

  Przykład z ostatniego tygodnia więc świeżutki. Stacja w budynku. Trafo 6/0.4 250 kVA. Pierwszy kabel do R1 YAKY 4x95 dł. 10m. Drugi kabel do R2 YAKY 4x35 zł. 15m.
  Korzystając z programu OBL Zs na R2 powinno wynosić 0.06Ω. Ponieważ stosuję zasadę ograniczonego zaufania zmierzyłem na R2 Zs. I okazało się, że wynosi ona na poszczególnych fazach 0.10Ω, 0.12Ω i 0.11Ω.
  I jak to ma się do teoretycznych obliczeń? Nijak. Dwukrotny błąd.
  Na pustyni mamy komfort i możemy teoretyzować. Na istn. obiektach sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Dlatego trzeba myśleć aby nie zmoczyć d....y.
 • #13
  antomas
  Level 15  
  Do postu #10 "prościej jest zrobić pomiary pętli w znanym miejscu" . Jeszcze prościej jest wynająć elektryka z uprawnieniami i on wszystko załatwi.