Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obliczanie prądu płycącego w "dużych" układach

Flameblast 23 Kwi 2015 22:37 354 5
  • #1 23 Kwi 2015 22:37
    Flameblast
    Poziom 7  

Witajcie.

Napiszę od razu, że wiem jak się liczy rezystancję zastępczą i tak dalej. Ale zupełnie nie wiem jak mam się zabrać za policzenie takiego układu. Wszystkie rezystory mają wartość 300 Ohm, oprócz R1 = 1,2 kOhm. Vcc = 5V.

Jak się do tego zabrać?

Pozdrawiam, Przemek.

• #2 23 Kwi 2015 23:03
    Alana
    Poziom 37  

Tranzystory - w stanie nasycenia w uproszczeniu zachowuja sie jak wylacznik = zwarcie, ewentualnie 0.2V napiecia nasycenia.
    Diody swiecace - odklada sie na nich spadek napiecia zalezny od koloru swiecenia. Przyjmuje sie czerwone 1.6V zielone i zolte 2-2.2V, niebieskie i biale 3.5V. Od napiecia zasilania odejmujesz spadek napiecia na diodzie i wlasciwie masz co potrzeba tzn prad w galezi z leda.

• #3 23 Kwi 2015 23:05
    yoachim95
    Poziom 15  

Cześć. :)

Według mnie nie problem policzyć prąd w tym przewodzie podłączonym do pinu RESET:
    I=U/R -> I=5V/1200Ω -> I=4,17mA (0,00417A)
    Żeby policzyć prąd w gałęziach, gdzie są diody musisz podać napięcie przewodzenia diod (spadek napięcia).

W gałęziach, gdzie są kondensatory prąd chyba nie płynie, ale nie jestem pewien. :D

Poczekajmy na odpowiedzi bardziej doświadczonych. :)

Kolego jeżeli to Twój schemat to mam dla Ciebie taką wskazówkę - przy rysowaniu schematów nie łącz bezpośrednio elementów do przewodów tylko zastosuj takie "przedłużenie":

Edytuj

Pozdrawiam. :D

• #4 23 Kwi 2015 23:09
    Alana
    Poziom 37  

W galezi z resetem prad wlasciwie nie plynie - wejscie ukladu cyfrowego ma dosc duza impedancje wewnetrzna a rezystor sluzy do podciagania wejscia zeby nie bylo balaganu na pinie.

• #5 23 Kwi 2015 23:12
    microkom
    Poziom 10  

Jeżeli chcesz obliczyć prąd płynący przez każdą z LED to: (VCC - (Uf led + Uce))/R.
    Z datasheets dla LED & BC547 odczytane wartości czyli (5V-3V+0,25V)/300Ohm = 5,83mA

Jako info, zalecane rezystory ograniczające prąd bazy tranzystorów.

• #6 23 Kwi 2015 23:12
    yoachim95
    Poziom 15  

Racja to jest rezystor podciągający, żeby nie pojawiały się ''dziwne wartości'' na pinie. Moje niedopatrzenie. :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME