Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz regulowany Elektronics Lab.

lukaszeks83 27 Apr 2015 23:58 10149 70
IGE-XAO
    lukaszeks83
    Level 14  
    Więc ma ktoś równie prosty schemat zasilacza który będzie działał, czy tylko każdy będzie narzekał na ten zasilacz?
  • IGE-XAO
    elektryku5
    Level 38  
    Robiłem bardzo podobny https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2563006.html#12289759 co w tym poście, też staroć i potrzebuje dodatkowego zasilania ujemnego, ale układ w miarę sprawdzony, tu też przesadzili z napięciem zasilania (i nie ma sensu dawać 30VAC, wprawdzie jest dioda Zenera na zasilaniu układu, lecz przesadzenie z napięciem po prostu da większe straty i większą podatność na ubicie)
    User removed account
    User removed account  
    jarek_lnx
    Level 43  
    Quote:
    Warto przeczytać
    Spoiler:
    Znowu jakieś narzekania poparte wiedzą w stylu audio-voodo, że rezystor drutowy ma taką indukcyjność że uszkadza wzmacniacze - bzdura, każdy kto nie wierzy może policzyć wielkiego di/dt potrzeba żeby SEM na takim rezystorze miała choćby 1V (mogę pomóc), na dodatek tam nie ma żadnego układu który to wysokie di/dt miałby wygenerować, ja bym tam wstawił cewkę indukcyjnosci kilku H żeby pokazać autorowi posta że jego "wiedza" jest funta kłaków nie warta, zapamiętał tylko hasło indukcyjność=szpilki ale jak kiedy i dlaczego nie wie. Poza tym opis nie jest od tego schematu R6 nie jest w obwodzie zasilania.
    Wystarczy poczytać inne wątki w których kol cooltygrysek sie udzielał żeby zobaczyć że ludzie mu często piszą że nie ma racji i jakieś bzdury pisze
    Quote:

oraz
    Spoiler:
    Niektórym to sie wydaje że to tylko zasilacz i nie ma nic prostszego, w rzeczywistości układy ze sprzężeniem zwrotnym nie są łatwe.
    User removed account
    User removed account  
  • IGE-XAO
    xE5150
    Level 25  
    Bronek22 - jak możesz opublikować swój sprawdzony projekt to było by super, 30V 2A dla amatora jest wystarczające.

Pozdrawiam!
    piwkooo
    Level 23  
    lukaszeks83 wrote:
    Więc ma ktoś równie prosty schemat zasilacza który będzie działał, czy tylko każdy będzie narzekał na ten zasilacz?

Witam.
    Ja po przeczytaniu wszystkiego na temat omawianego tu zasilacza zdecydowałem się zbudować to :
    i jestem zadowolony, zasilacz działa już od trzech lat i nic mu nie mogę zarzucić, choć pewnie tu zaraz ktoś go skrytykuje :D .
    Pełny opis w Radioelektroniku 3/96, zasilacze te były produkowane przez firmę telcza i eksportowane do Niemiec.
    Zasilacz z drobnymi modyfikacjami ciągnie do 5 A bez problemu, dodatkowo dodałem potencjometry do dokładnej regulacji napięcia i prądu, w oryginale stosowano dziesięcioobrotowe, co moim zdaniem nie jest zbytnio wygodne.
    Oczywiście stosowanie dodatkowego wymuszonego chłodzenia jest zrozumiałe przy liniowym zasilaczu, ja mam zastosowany miernik z dodatkową funkcją pomiaru temperatury, który włącza wentylator jak tylko temperatura na radiatorze wzrośnie do 60*C i prawdę mówiąc przy poborze do 2A trudno jest go zagrzać.
    Dodatkową zaletą jest przełącznik uzwojeń działający przy przekroczeniu ok. 17V co ogranicza straty na tranzystorze.
    Pozdrawiam
    User removed account
    User removed account  
    lukaszeks83
    Level 14  
    Ja potrzebuję zasilacz 30V4A (max co można wycisnąć z transformatora 24V4,16A) z bardzo dokładną regulacją prądu i napięcia. Jak już pisałem potrzebuję go do testowania taśm LED (niektóre na 5metrach pobierają ponad 5A) oraz diod COB z halogenów.
    krakarak
    Level 40  
    Bronek22 wrote:
    ...Zrobiłem w życiu dużą ilość zasilaczy. Nawet 100A.
    Schemat przyzwoitego zasilacza mogę wam zrobić.
    Takiego,że będziecie nim kalibrować woltomierz cyfrowy.

I wszystko będzie działać.
    Natomiast projekt PCB to za dużo roboty. Tego wam nie zrobię.
    ...

Z największą przyjemnością zobaczyłbym taki schemat. I piszę to bez kozery czy ironii. Po prostu czas na porządny zasilacz na Elektrodzie, godny polecenia. Sam chętnie wykonałbym dla siebie taki zasilacz.
    Większość krytykujących projekt E.Lab. nie wskazała nic w zamian - "jest zły i problematyczny, tak czytałem". To wskażcie dobry i wart wykonania!
    Do autora - nie czytaj już postów malkontentów, polutuj to co masz. Zmontuj układ a potem opisz problemy z uruchamianiem i działanie w różnych warunkach. Użyj 100% pewnych elementów, każdy pomierz przed wlutowaniem, bo nowy nie znaczy sprawny lub trzymający parametry.
    User removed account
    User removed account  
    piwkooo
    Level 23  
    Bronek22 wrote:
    Tu cię zaskoczę.

Dzięki.
    Bronek22 wrote:
    Inżynierowie ,ani firmy nie publikują przyzwoitych układów za darmo.

Tu dla porównania schemat zasilacza firmy NDN :
    praktycznie to samo tyle, że dodano tranzystory sterujące bramką tranzystorów wykonawczych.
    Co do zmiany na helipota nie przekonałeś mnie. Jakoś nie wyobrażam sobie kręcenia gałką 10 obrotów, żeby zmniejszyć napięcie na wyjściu :| ale co kto lubi.
    Dziwię się troszkę, że użytkownicy elektrody na potęgę konstruują ten zasilacz z elektronicsLab, choć w sieci nie brakuje schematów firmowych zasilaczy warsztatowo-laboratoryjnych o niebo lepszych od tego w tytule.
    krakarak
    Level 40  
    piwkooo wrote:
    ...Dziwię się troszkę, że użytkownicy elektrody na potęgę konstruują ten zasilacz z Elektronics Lab, choć w sieci nie brakuje schematów firmowych zasilaczy warsztatowo-laboratoryjnych o niebo lepszych od tego w tytule.

Wskaż choć kilka z nich, może już dosyć "są, poszukaj"? Jak początkujący ma ocenić czy dany zasilacz jest dobry i pewny a nie lipny i niestabilny?
    Za schemat NDN dziękuję, przyda się do kolekcji.
    lukaszeks83
    Level 14  
    krakarak chyba najrozsądniej piszesz. Biorąc pod uwagę że najdroższe elementy mam, resztę dokupię po kilka sztuk i będę miernikiem sprawdzał przed montażem. Pytałem o rezystory 1% ale w lokalnych sklepach mnie wyśmiali. Kupię po 10 sztuk 5% i wybiorę z najmniejszą różnicą. Montaż zacznę około piątku (mam kilka dni wolnego. W tym czasie proszę o propozycje wykonania innych zasilaczy które są sprawdzone i będą spełniały założenia: 30V4A z dokładną płynną regulacją prądu jak i napięcia. Taki który może pracować jako źródło prądowe (do testów power LED) jak i napięciowe (do taśm LED).
    piwkooo
    Level 23  
    krakarak wrote:
    Wskaż choć kilka z nich, może już dosyć "są, poszukaj"? Jak początkujący ma ocenić czy dany zasilacz jest dobry i pewny a nie lipny i niestabilny?

Kolego z twoim dorobkiem na elektrodzie, aż dziw bierze, że prosisz o linki do schematów, ale co mi tam proszę Link.
    A co do pytania o to jak poznać 'dobry' zasilacz to raczej nie ma złotej porady. Ja po zapoznaniu się z problemami budujących tego gniota z elektronicslab poszukałem schematu zasilacza produkowanego i sprzedawanego, a więc jakoś sprawdzonego przez kupujących.
    krakarak wrote:
    Za schemat NDN dziękuję, przyda się do kolekcji.

Ten (bardzo podobny tylko 10A) wisi na elektrodzie od 2004 roku, więc nie ma za co dziękować :D
    krakarak
    Level 40  
    @piwkooo aby była jasność - ja nie proszę o schemat dla siebie, lecz dla innych szukających takowego na technicznym forum o dobrej reputacji i renomie. Ja sam krytykując jakiś projekt lub rozwiązanie staram się wskazywać na inny, lepszy. I fajnie byłoby gdyby taki nawyk wszedł nam w krew.
    Co do tzw. "problemów z uruchomieniem" - wielokrotnie mają je ludzie ze szczątkową wiedzą z zakresu elektroniki, dla których budowa zasilacza opartego o 2 wzmacniacze operacyjne i czapkę tranzystorów, rezystorów, diod i kondensatorów (zaraz po uruchomieniu projektu migającej diody) jest wyzwaniem jak Himalaje. A potem czyta się jego "opinię" - nie działa i są problemy. Zawsze podchodzę z dużą ostrożnością do wszelakich opinii wyrażanych przez ludzi o nie ustalonej wiedzy.
    Słowo "dziękuję" nic nie kosztuje a wprowadza cieplejszą atmosferę do dyskusji :-) .
    bearq
    Level 38  
    Może zasilacz z kitu NE który może być sterowany cyfrowo lub analogowo. 30V 5A łatwy do rozbudowania na większy prąd. Jedyne "ale" to fakt że oryginał ma regulacja co 0,1A i 0,1V ograniczony przetwornikiem DAC (trzeba by poszukać lepszego) w wersji sterowanej cyfrowo. Przy sterowaniu analogowo dwa potencjometry do regulacji zgrubnej i dokładniej załatwią sprawę jeśli chodzi o regulację która przy 0,01A i 0,1V była by odpowiednia dla zasilacza laboratoryjnego.
    Co myślicie o tym koledzy bo sam miałem go kiedyś robić? Widzicie tutaj jakieś poważne błędy które dyskwalifikują zasilacz?

piwkooo
    Level 23  
    krakarak wrote:
    Ja sam krytykując jakiś projekt lub rozwiązanie staram się wskazywać na inny, lepszy. I fajnie byłoby gdyby taki nawyk wszedł nam w krew.

No toż dałem schemat, kolega Bronek22 go 'pochwalił', a założyciel tematu tak jakby tego nie zauważył, ale to jego prawo wyboru. Układ bardzo podobny jest stosowany w dzisiejszych sprzedawanych zasilaczach laboratoryjnych, więc ?!
    krakarak wrote:
    Co do tzw. "problemów z uruchomieniem" - wielokrotnie mają je ludzie ze szczątkową wiedzą z zakresu elektroniki, dla których budowa zasilacza opartego o 2 wzmacniacze operacyjne i czapkę tranzystorów, rezystorów, diod i kondensatorów (zaraz po uruchomieniu projektu migającej diody) jest wyzwaniem jak Himalaje

Tak to też zauważyłem czytając posty na temat zasilacza elektronicslab, ale problemy wynikną zawsze/prawie zawsze jak ktoś jest niestaranny lub ma nikłą wiedzę i umiejętności dlatego na te posty nie zwracałem uwagi, a głównie na problemy z już działającymi układami i z jego niedoskonałościami.
    Moja propozycja ruszyła od kopa i działa od trzech lat, więc ją proponuję bo wydaje się lepsza od zasilacza z tematu, lecz broń boże jej nie narzucam :D
    krakarak wrote:
    Słowo "dziękuję" nic nie kosztuje a wprowadza cieplejszą atmosferę do dyskusji :) .

Tak to racja, więc dziękuję za dyskusję na temat 'dlaczego mój jest lepszy' :D
    elektryku5
    Level 38  
    Bronek22 wrote:

Bardzo się opłaca kupić stary ZT-980, lub inny.Żeby skorzystać z mechaniki, płyty czołowej przełączników w postaci gotowca.
    Dla elektronika problemy zaczynają się przy mechanice.

Jak się dostanie taki zasilacz, to lepiej poświęcić chwilę na odrestaurowanie, niż robienie od nowa, też miałem taki zamiar, ale starczyło kilka tranzystorów wymienić, wyczyścić, wyregulować i gotowe. Poza tym zaadaptowanie tych przełączników może być kłopotliwe w gotowym projekcie.

Wrzucenie do obudowy potencjometrów wieloobrotowych i cyfrowych mierników jest łatwiejsze niżeli przerabianie takiego zasilacza, poza tym też wygodniejsze.
    Do zakresów o stałych wartościach napięcia można wstawić przełączniki i wewnątrz potencjometry montażowe, bo łatwiej będzie je dostać niż odpowiednie rezystory.
    piwkooo
    Level 23  
    Bronek22 wrote:
    Kolego,już 40 lat temu polska firma UNIMA robiła takie zasilacze.
    Żadnych lepszych "wodotrysków" (zasada działania) nie wymyślisz.

Dlatego go zrobiłem i nie musiałem zakładać nowego wątku na elektrodzie pt. "zrobiłem zasilacz elektronicslab i nie działa"
    Bronek22 wrote:
    Mam schemat tego zasilacza -ale koledzy go "nie rozgryzą".

Bo też 98% budujących te zasilacze (w tym ja) nie chce znać ich zasady działania, a tylko zmontować zasilacz według schematu i cieszyć się z jego działania :D
    User removed account
    User removed account  
    lukaszeks83
    Level 14  
    Kolego piwkooo zauważyłem Twój schemat i bardzo dziękuję za niego. Jest tylko małe ale którym jest fakt że do niego muszę wszystko kompletować od zera. Największym problemem jednak jest konieczność zaprojektowania płytki, co zajmuje bardzo dużo czasu, którego mi brak. Do zasilacza elektronicslab brakuje mi kilka drobnych elementów za które zapłacę góra 30zł i będzie gotowy.
    bearq
    Level 38  
    lukaszeks83 wrote:
    Kolego piwkooo zauważyłem Twój schemat i bardzo dziękuję za niego. Jest tylko małe ale którym jest fakt że do niego muszę wszystko kompletować od zera. Największym problemem jednak jest konieczność zaprojektowania płytki, co zajmuje bardzo dużo czasu, którego mi brak. Do zasilacza elektronicslab brakuje mi kilka drobnych elementów za które zapłacę góra 30zł i będzie gotowy.

To tak jak byś zakładał przebitą oponę do samochodu mówiąc że po sprawną nie chce Ci się iść do garażu. Jak się zdecydujesz to płytkę mogę Ci zaprojektować
    xE5150
    Level 25  
    bearq - myślę, że płytką do dobrego zasilacza zainteresowałoby się dużo osób i ja osobiście też bardzo, ponieważ zamierzałem składać zasilacz electronic-labs, ale teraz mam duże wątpliwości.

Pozdrawiam!
    bearq
    Level 38  
    Jeden ze schematów zaproponowałem już wcześniej i na forum nikt na niego nie narzekał aczkolwiek sam nie jestem weteranem w tych sprawach stąd nie mogę się na jego temat wypowiedzieć. Schemat podrzucę do tematu stworzonego przez Bronka i zobaczymy co o nim powiedzą. Jeśli nie będzie dużo zastrzeżeń to albo można użyć oryginalnej płytki od NE albo dokończę swoją i ją udostępnie na forum. W każdym razie przenoszę się do tematu zlinkowanego niżej.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3026639.html
    User removed account
    User removed account  
    lukaszeks83
    Level 14  
    bearq jeśli jesteś w stanie zaprojektować płytkę do zasilacza zaproponowanego przez kolegę piwkooo to chętnie się wrócę do "garażu po sprawną oponę". Zasilacz regulowany Elektronics Lab.
    Oczywiście zasilacz elektronicslab też wykonam. Idę właśnie po resztę części i na weekendzie będę go montował. Mając na razie ten lepszy już bez ciśnienia będę składał.
    bearq
    Level 38  
    Możesz się pokusić o zmiany proponowane przez Bronka, co do schematu to zajrzyj do linku wyżej
    lukaszeks83
    Level 14  
    A może ktoś te zmiany wprowadzić na schemat? Na płytkę jakoś to wkleję chodzi o schemat. bearq spojrzałem na tamten temat i jest kilka schematów ale wszystkie bez płytek. Dodatkowo wolałbym wykonywać zasilacz ze schematu od kolegi piwkooo z przełączanymi uzwojeniami transformatora. A może kolega piwkooo ma wzór płytki na której wykonał ten zasilacz?
    piwkooo
    Level 23  
    lukaszeks83 wrote:
    A może kolega piwkooo ma wzór płytki na której wykonał ten zasilacz?

No ma, ale robiłem to pod konkretną obudowę, którą posiadałem i układ mieści się na trzech płytkach. Osobno część z mostkiem, kondensatorami, rezystorami pomiarowymi ( jeden dodatkowy do miernika) tranzystorem mocy i przekaźnikiem . Na drugiej część zasilająca wzmacniacze operacyjne małe trafko dodatkowo zasilacz 12v do miernika i samo gniazdo do miernika. Na trzeciej malutkiej wpinanej na pionowo część sterująca z wyjściem na potencjometry i diody LED CC i CV.
    Miernik kupiłem od kolegi meteor77 z tego tematu, steruje dodatkowo wentylatorem chłodzącym całość.
    W pdf'ie schemat montażowy jak to u mnie wygląda.

Z płytką to niestety nie jest proste, bo powinieneś najpierw zgromadzić elementy, później pod nie projektować PCB, żeby nie było niespodzianek. Tak samo proponuję najpierw przemyśleć do czego to włożyć i pod konkretną obudowę można projektować. Może nawet w zapowiadany deszczowy weekend majowy bym się podjął :D