Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wszystkie marki. Klimatyzacja ciecz...

sackoizo 24 Apr 2015 20:07 1944 23
 • #1
  sackoizo
  Level 13  
  Bardzo proste albo raczej krótkie pytanie: Czy można puścić przez zawór rozprężny ciecz pod niskim ciśnieniem typu mała pompka? Tak by w układzie bez czynnika i sprężarki krążyła np woda? Proszę o trzymanie się tematu w odpowiedziach. Pytanie jest czysto teoretyczne ale jeśli ktoś może to sprawdzić to będę wdzięczny. Pozdrawiam!
 • #2
  domex32
  Moderator of Cars
  Można, pod ciśnieniem około jednego bara uzyskasz przepływ rzędu 10 litrów na godzinę.
 • #3
  sackoizo
  Level 13  
  Masakra nie wiedziałem, że aż tak mało. W którym miejscu znajduje się zazwyczaj ten zawór i czy prosto go obejść (w sensie rurka->zawór->rurka czy jakiś większy element klimatyzacji na którym się on znajduje)?
 • #5
  piwkooo
  Level 23  
  sackoizo wrote:
  Tak by w układzie bez czynnika i sprężarki krążyła np woda

  Ale ja mam pytanie, po co?
  domex32 wrote:
  Można, pod ciśnieniem około jednego bara uzyskasz przepływ rzędu 10 litrów na godzinę.

  to mówi 'spec' od klimatyzacji ?
  sackoizo wrote:
  Pytanie jest czysto teoretyczne

  Teoretycznie możesz tam wpuścić nawet szczura, tylko po co ?
  Co z wilgocią, po takim sprawdzaniu ?
 • #6
  domex32
  Moderator of Cars
  Można zawór ogołocić z iglicy i trochę zwiększyć przepust, lecz ani parownik ani reszta układu klimatyzacji nie jest przystosowana do pracy z wszelkiego rodzaju płynami chłodniczymi lub woda.

  Dodano po 1 [minuty]:

  piwkooo wrote:
  sackoizo wrote:
  Tak by w układzie bez czynnika i sprężarki krążyła np woda

  Ale ja mam pytanie, po co?
  domex32 wrote:
  Można, pod ciśnieniem około jednego bara uzyskasz przepływ rzędu 10 litrów na godzinę.

  to mówi 'spec' od klimatyzacji ?
  sackoizo wrote:
  Pytanie jest czysto teoretyczne

  Teoretycznie możesz tam wpuścić nawet szczura, tylko po co ?
  Co z wilgocią, po takim sprawdzaniu ?


  Nie odbiegamy od tematu, nie masz nic konkretnego do dodania to nie dodawaj, proste.
 • #7
  sackoizo
  Level 13  
  domex32 bardzo dziękuje za odpowiedz czyli teoretycznie można się go pozbyć przejściówką ale nie będzie prosto.
  piwkooo nie potrzebuje tego do sprawdzania, reszty twoich odpowiedzi nie rozumiem, myślę że moje pytanie było jasno zadane.

  Ps: domex32 ale jeśli układ jest przystosowany do wysokich ciśnień (teoretycznie szczelny) to nie widzę tu problemu by w układzie krążył płyn chłodniczy pod niskim ciśnieniem? Popraw mnie jeśli się mylę.
 • #8
  domex32
  Moderator of Cars
  Można się pozbyć, tylko nie licz na to że zastąpi to nagrzewnice w aucie.

  Dodano po 2 [minuty]:

  sackoizo wrote:
  to nie widzę tu problemu by w układzie krążył płyn chłodniczy pod niskim ciśnieniem? Popraw mnie jeśli się mylę.


  To nie takie proste, musiałbyś dokładnie wypłukać parownik detergentem, bo olej w porównaniu z płynami jest agresywny w stosunku do aluminium.

  W parowniku ciśnienie jest od 1 bara do maksymalnie 5 bar.
 • #9
  piwkooo
  Level 23  
  sackoizo wrote:
  teoretycznie można się go pozbyć przejściówką

  sackoizo wrote:
  piwkooo nie potrzebuje tego do sprawdzania

  Nooo, już nie jeden 'importer' szrotu tak sprawdzał kilmę ;)

  sackoizo wrote:
  myślę że moje pytanie było jasno zadane

  Jasno, to by się zrobiło po co ci to, ale to twoja tajemnica !
  No to sorry, że się wtrącam.
  Pozdrawiam.

  Edit:
  Noo, dlaczego nie można napisać od razu o co chodzi ?
 • #10
  sackoizo
  Level 13  
  Płukanie to chyba nie problem. Ale jeśli dobrze myślę to klimatyzacja składa się z sprężarki->osuszacza->zaworu rozprężnego->tego czegoś co robi się zimne i przelatuje przez to powietrze->chłodnicy i koło się zamyka? z czego wywalam osuszacz i zawór i wymieniam sprężarkę na pompkę i dalej to sobie śmiga samo.
 • #11
  domex32
  Moderator of Cars
  Sprężarka (pompa) - osuszacz \ filtr - condenser \ skraplacz (chłodnica) - zawór rozprężny - parownik ( wymiennik ciepła w kabinie ) - zawór rozprężny - sprężarka i tak do okoła.
 • #12
  sackoizo
  Level 13  
  A czyli są dwa zawory, czy one są takie same pod względem przepustowości tzn czy trzeba wywalić obydwa? Teraz to już wiem jak i co jeszcze raz dzięki i sorry że tak przynudzam ale może ktoś kiedyś skorzysta z "teorii budowy klimy w aucie" hehe
 • #13
  domex32
  Moderator of Cars
  Zawór jest jeden, ale ma dwa kanały, cienki dławiący a powrót jest dużym bez bariery.
 • #14
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  Kolego koizo zdecyduj się czy chcesz mieć funkcja zaworu rozprężnego czyli nie.
  Jeśli nie to wywal go i odblokuj przepływ w układzie.
  POdepnij pod układ chłodzenia silnika i masz nagrzewnice o kiepskich parametrach.

  W ogóle to jeden z dziwniejszych topików jakie tu czytam.
 • #15
  sackoizo
  Level 13  
  Tak chce mieć przepływ na maxa. I nie bedzie to nagrzewnica a chlodnica.
 • #16
  web69
  Level 31  
  Ale będzie słabiej chłodziło niż świeże powietrze z zewnątrz. W tym układzie temperatura cieczy będzie zawsze wyższa niż temperatura powietrza chłodząca skraplacz (mówimy o wodzie)
 • #17
  sackoizo
  Level 13  
  Raczej chciałem tam wpuścić płyn do chłodnic schłodzony do temperatury -10st. C. Jest szansa żeby powietrze wpadające do kabiny miało zbliżoną temperature?
 • #18
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  sackoizo wrote:
  Raczej chciałem tam wpuścić płyn do chłodnic schłodzony do temperatury -10st

  A skąd go weźmiesz w hurtowych ilościach w samochodzie?
 • #19
  sackoizo
  Level 13  
  To nie istotne pytam tylko czy temperatura bedzie chodz troche zblizona do tej w ukladzie. A może inaczej czy wiecie jaka temperature uzyskuje parownik w trakcie pracy klimatyzacji?
 • #21
  sackoizo
  Level 13  
  siwa gdybym wiedział to bym nie pytał.
 • #22
  helmud7543
  Level 43  
  Szkoda, że nie napiszesz o co chodzi (co chcesz zbudować/zaprojektować), łatwiej byłoby podpowiedzieć, ale spróbuję, bo potrzeba matką wynalazków i nóż-widelec może wymyślisz coś przydatnego.

  Co do skuteczności takiego rozwiązania - parownik klimatyzacji uzyskuje temperaturę, która może nie jest jakaś "superniska" w stosunku do temperatury otoczenia, ale rozkłada się na całej powierzchni (w wyniku przemiany fazowej, wrzenie zabiera ciepło z otoczenia, wyjaśnię na końcu o co chodzi), stąd dosyć duża skuteczność chłodzenia. Natomiast przepompowania przez tak cienkie rurki układu, nawet mocno schłodzonego płynu, spowoduje że zimny będzie tylko fragment parownika. Skuteczność chłodzenia powietrza w tym wypadku może być bardzo niska a może nawet nieodczuwalna.

  Pytasz teoretycznie, więc teoretycznie odpowiem - jeśli miałbyś chłodzić coś, dysponując dużymi ilościami już schłodzonego płynu, to w przypadku samochodu lepiej byłoby ten płyn puścić przez nagrzewnicę (wtedy stałaby się chłodnicą), choćby z racji większego przepływu niż w klimatyzacji. Odpowiedni przepływ zapewni, że schłodzony czynnik będzie zabierał ciepło na całej (a przynajmniej dużej części) nagrzewnicy, zanim sam zdąży się ogrzać. To, czego potrzebujesz dysponując już schłodzonym (bądź podgrzanym) płynem, nazywa się fachowo wymiennikiem ciepła. Układ chłodzenia w samochodzie (którego częścią jest układ ogrzewania kabiny, tak zwany "mały obieg") to nic innego jak właśnie wymiennik ciepła. Ty próbujesz przerobić układ przemiany fazowej (w tym wypadku instalację klimatyzacji, poprzez wywalenie "przewężeń", bo jak piszesz chodzi o maksymalny przepływ) w typowy wymiennik ciepła. To się nie sprawdzi - za mały przepływ. To już lepiej zastosować gotowy element (np: wykorzystać dodatkową nagrzewnicę <chłodnicę> ze szrotu), zamontować i puszczać przez ten element schłodzony płyn.

  Nie wiem czy mam rację, ale domyślam się, że koledze może chodzi o zbudowanie czegoś w rodzaju klimatyzacji bez przemiany fazowej. W klasycznej klimatyzacji, jak i w większości lodówek, wykorzystywana jest tak zwana przemiana fazowa - powszechnie znane parowanie i skraplanie, wymuszone zmianami ciśnienia, przy takim dostosowaniu czynnika oraz jego ciśnień roboczych, że układ jest w stanie wymusić zarówno parowanie jak i skraplanie w typowych temperaturach otoczenia. Dlaczego? Bo samo sprężanie i rozprężanie daje zbyt mały wzrost i spadek temperatury. W klimatyzacji/lodówce/zamrażarce w części "zimnej" ciecz odparowuje poprzez wrzenie (rozprężenie powoduje obniżenie temperatury wrzenia) do postaci gazowej i to, a nie samo rozprężanie, jest głównym czynnikiem, który zabiera ciepło z otoczenia. Z kolei ogrzany gaz trafia na skraplacz, gdzie jego sprężenie powoduje przemianę w ciecz, a ta oddaje ciepło do otoczenia. Schłodzona ciecz rozpręża się na parowniku, parując pochłania ciepło obniżając temperaturę instalacji do niższej niż ma otoczenie i cykl się powtarza.
  Zakres dopuszczalnego ciśnienia i rodzaj zastosowanego czynnika wyznacza się w zależności od temperatury otoczenia, w której ma pracować układ. Chodzi o to, aby np: w zakresie 5 - 35° C układ był zdolny zarówno do skraplania jak i odparowania czynnika. Dlatego jak ciśnienie w układzie, np: na skutek wycieku, spadnie za bardzo, to zaczyna kiepsko chłodzić. Zimny jest wtedy tylko fragment parownika zaraz za elementem dławiącym. Sprężanie i rozprężanie wprawdzie nadal działa (zadziała nawet przy ciśnieniu atmosferycznym) jednak układ nie jest w stanie wymusić parowania i skraplania. Podobną skuteczność będzie mieć "klimatyzacja" (jak i ogrzewanie, gdyby puścić w obieg chłodziwo z silnika), przez którą przepuścisz schłodzony (lub podgrzany) płyn. Chłodny (gorący) będzie jedynie mały fragment instalacji.
 • #23
  sackoizo
  Level 13  
  Czyli reasumując: Jeśli chcę zrobić klimatyzację w aucie dysponując dużą ilością schłodzonej cieczy do temperatury ~0st C to lepiej jest wykorzystać do tego nagrzewnice. Dla mnie nawet lepiej. Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś sugestię to zapraszam do wypowiedzi.
 • #24
  helmud7543
  Level 43  
  Tak. Nagrzewnica jest urządzeniem przystosowanym typowo do wymiany ciepła za pomocą swobodnie płynącego czynnika. Nie potrafię jednak podpowiedzieć, jaką temperaturę powinien mieć płyn aby skuteczność była akceptowalna.