Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Sterowanie grzałka bojlera

tomek.dziekonski 24 Kwi 2015 20:13 2460 4
  • #1 24 Kwi 2015 20:13
    tomek.dziekonski
    Poziom 4  

Posiadam bojler elektryczny zasilany grzałką elektryczną 3 kW jako, że w założeniu jest taryfa elektryczna nocna planuję zainstalować prosty system sterujący.

W chwili obecnej jest zwykłe gniazdko z uziemieniem.

Planuję zakupić coś w tym stylu

http://www.conrad.pl/Programator-tygodniowy-c...-szyn%C4%99-DIN.htm?websale8=conrad&pi=198520

Dołożyć do tego bezpiecznik/włącznik i zamontować w skrzyneczce na szynie przed gniazdem.

Moje pytanie czy moc 16 A jest wystarczająca do grzałki 3 kW?
    Jaki bezpiecznik stycznik do zestawu najlepiej dobrać?
    Czy wymieniony zestaw sprawdzi się w praktyce i jak najlepiej go zamontować?

Jaka jest ewentualna alternatywa. Urządzenie nie może być za drogie bo straci sens cała operacja.

Pozdrawiam

0 4
  • Mitronik
  • #2 27 Kwi 2015 11:04
    zibuch
    Poziom 9  

Mam taki sam zbiornik i tak samo grzałka w połowie. mam grzałkę 6kW. Przy 3kw musisz tak ustawić temperaturę, żeby zawsze mieć zapas wody, nie licz, że Ci dogrzeje jak akurat będzie potrzeba chwili. Dla rodziny 2+2 spokojnie wystarcza.
    Oczywiście zapomniałeś o termostacie, który odetnie grzanie jak osiągnie określoną temperaturę bo chyba baz tego nie chcesz zrobić?
    Nie wiem czy nie powinieneś poszukać dedykowanego do tego sterownika z godzinami pracy, termostatem, który ma od razu cotygodniowe przegrzewanie wody. Chyba, że olejesz tematu legionelli

0
  • Mitronik
  • #3 27 Kwi 2015 11:38
    tomek.dziekonski
    Poziom 4  

Termostat znajduje się w grzałce i to on niezależnie od innych urządzeń pilnuje temperatury. Mnie interesuje wykorzystanie taryfy nocnej do podgrzania wody.
    ostatnio znalazłem coś takiego
    http://www.conrad.pl/?websale8=conrad&pi=614900&&gclid=CP7G37SXlsUCFaLMtAodGUkAtQ

Co do legionelli to przez okres zimowy (od początku września do końca maja) woda grzana jest z kotła CO i ma temperaturę 55-60 stopni (non stop) więc nie powinno być problemu. Grzałką planuję ogrzewać także do jakichś 55-60 stopni a raz w tygodniu można dać temperaturę wyższą.

0
  • #4 10 Maj 2015 18:52
    kosmos99
    Poziom 34  

tomek.dziekonski napisał:
    Moje pytanie czy moc 16 A jest wystarczająca do grzałki 3 kW?

Jest wystarczający.

Jeśli sterownik ma służyć tylko do tego, to wystarczy prosty sterownik z zegarem i gniazdkiem za kilkanaście złotych. Wkładasz go w gniazdko a wtyczkę od boilera w jego gniazdko. Sterowniki są zegarami zarówno elektronicznymi jak i mechanicznymi.

1
  • #5 21 Maj 2018 07:59
    tomek.dziekonski
    Poziom 4  

Zakupiłem niemiecki 16A, który ogarnia grzałkę 3 kW. Jedyna niedogodność to taka, że musiałem zmienić gniazdo na niemieckie, bo do polskiego nie dało się onego wetknąć. Plus niemieckiego jest taki, że polskie urządzenia bez problemu można do niego podłączyć.

0