Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmiana obrotow silnika do maszyny do szycia

rafaladam 23 May 2005 14:32 7163 8
    rafaladam
    Level 2  
    Witam wszystkich,

Mam silnik do maszyny do szycia(silnik szeregowy prądu przemiennego) z regulowaną prędkością obrotową 0-4500 obr/min za pomocą „stopki”.

Jak mogę zmniejszyć jego prędkość max do zakresu 0-2000 obr.

Mam gotowy zestaw napędowy KN4 (silnik+regulator nożny) produkowany przez ASPĘ we Wrocławiu.

Z góry dzięki
    jagrx
    Level 21  
    Zmierz wartosc rezystancji potencjometru stopki dla wartosci 2000obr i dodaj ja do potencjometru jako ogranicznik -dodatkowy opor
    rafaladam
    Level 2  
    niestety to nie jest takie proste.
    Naciskam stopkę i na omomierzu mam R=0.
    jaruśjaruś
    Level 18  
    Pomierz prąd pobierany przez silnik przy pełnych obrotach i spadek napięcia na stopce. Następnie pomierz napięcie i prąd na silniku przy obrotach 2000. Obliczona różnica rezystancji to rezystancja którą trzeba wstawić. Pomiar bezpośredni rezystancji stopki nie jest prosty gdyż zmianę rezystancji w starych wersjach stopki uzyskiwało się poprzez ściskanie stosu węglowego. Być może nowe wersje stopki są półprzewodnikowe (triak). Pozdrawiam
    mczapski
    Level 39  
    Jak kiedyś uczono mnie w szkole z ogranizceniem obrotów silnika szeregowego nie będzie łatwo. Charakterystyka silnika to utrudnia. Niestety moim zdaniem należałoby stsować całkiem dodatkowy ogranicznik obrotów oparty na ich pomiarze a nastepnie regulacji napiecia zasilania. Chodzi o to, że zmiana obciążenie powoduje zmiane ilości obrotów.
    WiesiekU
    Level 21  
    Pomysł może prymitywny: dołożyć dodatkowe przełożenie i nie bawić się układem silnik+regulator. Dzięki temu możemy otrzymać bardziej "miękką" pracę. Regulacja w tych silnikach jest bardzo nieprecyzyjna. Stabilna praca w normalnych warunkach to wynik zastosowania sporej przekładni i dużej bezwładności mechanizmu maszyny do szycia. Jedno co trzeba przyznać tym silnikom to niezawodność i żywotność.
    AAnnddrrzzeejj
    Level 18  
    Witam.
    Potrzebowałem uruchomić starą maszynę do szycia skór.Do Singierki
    przykręciłem silnik ,podłączyłem go przez ściemniacz.Straciłem na obrotach ale to szyjącemu nie przeszkadzało,działa podobno do dziś.Do pokrętła ściemniacza przykręciłem pedał i było sterowanie nogą.
    Spróbuj.Pozdrawiam.Andrzej.
    karola44-81
    Level 27  
    Czy do regulacji takiego silniczka mozna uzyc wlacznika od wiertarki o mocy ok 500W ??
    Chodzi mi glownie o zastosowanie elektryczne. Mechaniczne zamocowanie i sterowanie w pedale to juz inna sporawa. Mam 2 takie wlaczniki z popsutych Topexow , a nowy oryginalny regulator to ok 60 zl
    Prosze o odpowiedz.
    niutat
    Level 36  
    Witam, niezłe wykopaliska robisz :D , a co do regulatora to myślę że można.