Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Konica Minolta
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kwalifikacja E.12 Egzamin zawodowy Czerwiec 2015 Technik Informatyk

psejta3 11 Cze 2015 23:14 410151 2166
  • #1021 11 Cze 2015 23:14
    UshindiX
    Poziom 9  

marcuss3 napisał:
    Dzięki Andaar za świetną prace :D

ale mam jeszcze jedno pytanie, CMD, jak zablokować jednemu użytkownikowi, bo jak narazie to wszystkim mi się blokuje, bym prosił o dokładną instrukcje?

Start -> Wyszukaj "cmd" -> PPM na cmd wybierasz właściwosci -> zakładka zabezpieczenia -> klikasz na zaawansowane, zmieniasz właściciela na jakiegoś Admina -> zmieniasz uprawnienia dostępu

• Konica Minolta
  • #1022 11 Cze 2015 23:24
    wloczykij78
    Poziom 12  

pigula_shp napisał:
    Cytat:
    Partycji nie utworzysz, bo system zainstalowany jest na całej powierzchni dysku.

Tutaj się kolega myli -można zmniejszyć wolumen pod Windows7 i z wydzielonego miejsca utworzyć nową partycję... robi się to z poziomu apletu - zarządzanie komputerem -> zarządzanie dyskami - proszę pacnąć na tej jedynej partycji PM i wybrać zmniejsz wolumen (w zależności od tego jak duża jest ta pojedyncza partycja i ile jest wolnego miejsca możemy tyle z niej przeznaczyć na kolejne).

Tak, ale nie na XP. A zestawy są uniwersalne, tzn. identyczne dla XP, 7 i Visty.

• #1024 11 Cze 2015 23:30
    pigula_shp
    Poziom 12  

marcuss3 napisał:
    UshindiX a to nie robi się jakoś przez polecenie secpol.msc?

i jeszcze jedno czy mógłby ktoś mi napisać notatke dlaczego polecam tą Pamięć Ram, czym mam się sugerować? przy wyborze tej najlepszej?

Zależy jakie zestawy Ramu przygotował Ci asystent w szkole np. wielkością, częstotliwością pracy, opóźnieniem. Masz wybrać zestaw który jest wydajniejszy.

• Konica Minolta
  • #1026 11 Cze 2015 23:41
    pigula_shp
    Poziom 12  

wloczykij78 napisał:

Tak, ale nie na XP. A zestawy są uniwersalne, tzn. identyczne dla XP, 7 i Visty.

Oczywiście ta metoda na XP nie działa, ale w ogólnych wytycznych do E12 jest wspomniane o narzędziach dyskowych służących m.in do tworzenia obrazów dysku/systemu np. Paragon Hard Disk Manager - który idealnie Ci tą ułomność w XP wynagrodzi;) a ktoś już wspominał, że chyba w jednym arkuszu trzeba było utworzyć drugą 10GB partycję na dysku...

• #1027 11 Cze 2015 23:45
    ibalance
    Poziom 8  

Jeśli ustawiamy zaplanowane zadanie w win XP to na pewno mamy ustawić defragmentację dysków poprzez plik defrag.exe? A nie ma być to dfrg.msc?

• #1028 11 Cze 2015 23:47
    Andaar
    Poziom 11  

bytomiok napisał:
    Podpowiesz gdzie jest opcja co do grafiki? Bo srednio sie w awardzie doszukałem, tutaj emulator: http://www.flashstar.pl/bios/1280x960.html

http://zapodaj.net/a856f0df559aa.jpg.html

Jeśli w uefi to w advanced i south bridge lub chipset configuration i tam masz grafikę (na uefi ashrocka - każda karta z tego co się orientuję ma inne).

• #1029 11 Cze 2015 23:48
    UshindiX
    Poziom 9  

pigula_shp napisał:
    marcuss3 napisał:
    UshindiX a to nie robi się jakoś przez polecenie secpol.msc?

i jeszcze jedno czy mógłby ktoś mi napisać notatke dlaczego polecam tą Pamięć Ram, czym mam się sugerować? przy wyborze tej najlepszej?

Zależy jakie zestawy Ramu przygotował Ci asystent w szkole np. wielkością, częstotliwością pracy, opóźnieniem. Masz wybrać zestaw który jest wydajniejszy.

Można zrobić to jakoś w MMC, ale mi było wygodniej i szybciej tak jak Ci napisałam. Nie ważne jakim sposobem coś robisz - ma działać :)

Co do wyboru RAM miałam ułatwione zadanie, gdyż dostałam identyczne kości. Ale żadna filozofia w sumie, żeby porównać która kość lepsza raczej nie trzeba się bardzo na tym znać.
    Nie stresujcie się, moim zdaniem nie mogą na E.12 dać niczego trudnego. A jak ktoś nie zna podstawowych rzeczy to przykro mi - wybrał niewłaściwą szkołę.
    Pozdrawiam. ;)

• #1030 11 Cze 2015 23:49
    diox123
    Poziom 9  

ibalance napisał:
    Jeśli ustawiamy zaplanowane zadanie w win XP to na pewno mamy ustawić defragmentację dysków poprzez plik defrag.exe? A nie ma być to dfrg.msc?

Dokładnie ma być defrag.exe, samo dfrg otworzy Ci tylko okno, plus dopisanie w komentarzu -f ( który odpowiada za wymuszenie defragmentacji nawet gdy niema miejsca) oraz :C ( który odpowiada za dysk który będzie defragmentowany )

• #1031 12 Cze 2015 00:02
    ibalance
    Poziom 8  

Jeśli włączam defrag.exe to pokazuje się na sekundę takie okienko konsolowe i znika. U was jest to samo? Nie widzę nigdzie informacji, że operacja jest wykonywana w tle.

• #1033 12 Cze 2015 00:14
    ibalance
    Poziom 8  

Dzięki wielkie ;)

A wiesz jak zmienić uprawnienia drukarki, aby mógł tylko jeden użytkownik drukować w Win XP?
    Win7 to nie problem, ale tutaj sprawa wygląda całkiem inaczej.

• #1034 12 Cze 2015 00:23
    diox123
    Poziom 9  

PPM na drukarke -> Udostępnianie -> Zabezpieczenia -> Dodaj użytkownika ( Dodajesz tego któremu chcesz odmówić drukowania) -> potem to co na zdjęciu.
    http://imgur.com/7vzaj1O

Do tego chyba trzeba mieć wyłączone proste udostępnianie plików, które możesz wyłączyć w opcjach folderów w panelu sterowania.

• #1035 12 Cze 2015 00:27
    ibalance
    Poziom 8  

Problem w tym, że nie mam zakładki zabezpieczenia. Drukarkę dodałem na port LPT1, ale to chyba raczej błąd z tego nie wynika. Coś mogę mieć wyłączone w rejestrze?

• #1036 12 Cze 2015 00:29
    diox123
    Poziom 9  

A jaka dokładnie wersja XP'ka?

Jeżeli masz wersje HOME Edition to nic nie zdziałasz niema tam nic takiego, jak jakaś inna to wchodzisz w te ustawienia folderów i wyłączasz udostępnianie proste.

Na egzaminie na pewno będzie ta zakładka jak sobie wyłączysz udostępnianie także bez obaw.

• #1037 12 Cze 2015 00:30
    ibalance
    Poziom 8  

Professional. Jutro rano sobie jeszcze potestuję. Dzięki za pomoc ;)

• #1038 12 Cze 2015 06:50
    kozak245
    Poziom 9  

Wlasnie jade na egzamin, mam.jeszcze pytanie odnoasnie porownania monitorow ich parametry: jakby ktos mogl podpowiedziec, rodzaje matryc ogarniam, z rozdzialka to jest tak ze im wyzsza tym bardziej zuzywa karte graficzna, kontrast im wiekszy tym lepszy. A z ramem wystarczy jak sprawdzić cl, czestotliwosc i pojemność, i jak ram bd mial 400 a drugi 533 ale Gorsze cl to on i tak bedzie lepszy bo pracuje na wyzej czeatotliwosc tylko ma dluzszy czas dostępu? Sorry za bledy ale nie chce mi sie na telefonie tego poprawiac :d

• #1039 12 Cze 2015 07:27
    nazwajakastam
    Poziom 2  

Kryteria oceniania ZADANIA NR 1 wraz z komentarzem.

Rezultat 1. Zamontowane moduły pamięci RAM 1
    UWAGA: Ocenę rezultatu należy przeprowadzić po informacji od przewodniczącego ZNCP o gotowości zdającego do dalszych prac montażowych. Obserwację należy zakończyć po dokonaniu oceny osadzenia przez zdającego pamięci w odpowiednim gnieździe płyty głównej. Przebieg montażu modułów pamięci RAM należy ocenić zgodnie z kryteriami zapisanymi w Przebiegu 1
    1.1. wykonany montaż modułów pamięci RAM 1, bez uszkodzenia modułów oraz bez uszkodzenia elementów płyty głównej

Rezultat 2. Zamontowane moduły pamięci RAM 2
    UWAGA: Ocenę rezultatu należy przeprowadzić po informacji od przewodniczącego ZNCP o gotowości zdającego do dalszych prac montażowych. Obserwację należy zakończyć po demontażu modułów pamięci RAM 1. Przebieg demontażu modułów należy ocenić zgodnie z kryteriami zapisanymi w Przebiegu 1
    2.1. wykonany montaż modułów pamięci RAM 2, bez uszkodzenia żadnego modułu pamięci oraz bez uszkodzenia elementów płyty głównej

Rezultat 3: Specyfikacja pamięci RAM 1 i RAM 2 oraz dokonany wybór zestawu pamięci RAM zapewniającej lepszą wydajność zestawu komputerowego
    3.1. zainstalowany program CPU-Z
    3.2. w folderze C:\DANE znajduje się plik edytora tekstu Test_1 zawierający zrzuty ekranu potwierdzające przeprowadzenie w programie CPU-Z testów pamięci RAM zamontowanej w komputerze
    3.3 zapisane parametry zainstalowanej pamięci RAM w tabeli Specyfikacja pamięci RAM 1 (minimum 3 z podanych: typ, pojemność, częstotliwość pracy, opóźnienie) zgodne ze stanem faktycznym
    3.4 w folderze C:\DANE znajduje się plik edytora tekstu Test_2 zawierający zrzuty ekranu potwierdzające przeprowadzenie w programie CPU-Z testów pamięci RAM 2
    3.5 zapisane parametry wymienionej pamięci RAM w tabeli Specyfikacja pamięci RAM 2 (minimum 3 z podanych: typ, pojemność, częstotliwość pracy, opóźnienie) są zgodne ze stanem faktycznym
    3.6 zapisane w tabeli Wybór modułów pamięci RAM uzasadnienie wyboru pamięci, zapewniającej lepszą wydajność zestawu komputerowego

Rezultat 4. Specyfikacja i kosztorys zestawów komputerowych przeznaczonych dla pracowników biurowych
    4.1 specyfikacja zestawów komputerowych przeznaczonych dla pracowników biurowych, sporządzona w arkuszu kalkulacyjnym w postaci pliku o nazwie Specyfikacja, zapisana w folderze C:\DANE, posiada pięć kolumn: Lp., Nazwa i parametry techniczne, Cena w zł, Ilość, Wartość w zł
    4.2 specyfikacja zawiera wszystkie niezbędne elementy zestawu komputerowego z wpisanymi parametrami zgodnymi z wymaganiami programu Open Office tj. procesor, pamięć RAM, dysk twardy, stacja DVD-RAM, monitor.
    UWAGA: specyfikacja nie powinna zawierać pozycji: Procesor Intel Celeron 420 SL8VZ 1.60 GHz, Cache 1M 533 MHz, mPGA478MT; Płyta główna DF1 LanParty Blood Iron/AMD785G, DDR3-1600; Pamięć DDR2 KINGSTON - 1 GB / 800, CL6 oraz karta graficzna nVIDIA Quadro4 400NVS PCI 2xDMS-60

4.3 specyfikacja zawiera oprogramowanie wymagane na stanowisku pracownika biurowego dotyczące sytemu operacyjnego, programu antywirusowego, pakietu biurowego
    4.4 w wierszach obliczenia wykonują się automatycznie po wypełnieniu elementów wiersza należących do kolumn Cena w zł i Ilość, a wyniki obliczeń zapisują się w elementach wierszy należących do kolumny Wartość w zł i wynik obliczeń jest poprawny
    4.5 sumowanie w kolumnie Wartość w zł odbywa się automatycznie i wynik obliczeń jest poprawny

Rezultat 5. Przygotowany komputer do pracy dla użytkownika Referent, zainstalowana i skonfigurowana drukarka
    5.1 utworzone konto z ograniczeniami o nazwie Referent z hasłem 123
    5.2 zainstalowany jedynie arkusz kalkulacyjny i edytor tekstu
    5.3 ustawiony pełny dostęp do folderu C:\DANE jedynie dla użytkowników Referent i Administrator (w karcie Zabezpieczenia folderu C:\DANE widoczni są tylko użytkownicy Referent i Administrator)
    5.4 utworzony punkt przywracania systemu
    5.5 zainstalowana drukarka na porcie LPT1 (nazwa drukarki umieszczona w tabeli Nazwa i model drukarki zgodna ze stanem faktycznym)
    5.6 skonfigurowane preferencje wydruku nowozainstalowanej drukarki (rozmiar papieru A5, orientacja pozioma, liczba stron na arkusz:2)
    5.7 przydzielone prawo do drukowania na nowozainstalowanej drukarce jedynie dla użytkownika Referent

Rezultat 6. Wskazania dla użytkownika systemu komputerowego
    6.1 zawierają zapis: systematycznie aktualizować program antywirusowy
    6.2 zawierają zapis: ma być załączona zapora połączenia internetowego lub zainstalowany inny program typu firewall
    6.3 zawierają zapis: mają być załączone aktualizacje automatyczne systemu lub należy aktualizować system operacyjny
    6.4 zawierają zapis: do codziennej pracy należy korzystać z konta bez uprawnień administracyjnych lub z konta z ograniczeniami
    6.5 zawierają zapis: należy świadomie korzystać z Internetu (np. nie otwierać załączników poczty niewiadomego pochodzenia lub nie instalować podejrzane oprogramowanie lub unikać niebezpiecznych stron internetowych lub należy zmienić przeglądarkę na bezpieczniejszą...)

Przebieg 1. Przebieg montażu i demontażu modułów pamięci RAM
    7.1. demontaż i montaż pamięci był wykonywany z odłączonym zasilaniem jednostki centralnej, a podłączenie zasilania nastąpiło dopiero po założeniu obudowy komputera
    7.2. zdający podczas montażu i demontażu modułów pamięci RAM 1 stosował technologię właściwą dla typu pamięci i złącza na płycie głównej
    7.3. zdający podczas demontażu i montażu używał opaski elektrostatycznej
    7.4 zdający po zakończeniu wszystkich prac zostawił uporządkowane stanowisko

--------------------------------------------------------

Pracę zacznijcie od ustawienia punktu przywracania, może się przydać jak odmówicie adminowi prawa drukowania i namieszacie w uprawnieniach do drukarki. 3 minutki i macie cofnięte błędy.

Rezultaty 1 i 2, Przebieg 1
    Opaska ma być założona podczas grzebania w kompie, odłączone zasilanie to widzi mi się egzaminatora, może wystarczy przełącznik 0/1 na zasilaczu, może pstryczek od listwy, a może odłączony fizycznie kabel od kompa.
    Zanim podłączycie ponownie zasilanie i włączycie kompa (po montażu RAM 1 oraz po montażu RAM 2), załóżcie i skręćcie obudowę! Głupie, szczególnie po założeniu RAM 1 (wiemy, że za chwilę znowu trza odkręcać i wymieniać kości), ale prawdziwe.

Ad. 3.3, 3.5
    Skoro wystarczą 3 parametry, to odpada gdybanie, ile MHz wpisać.

Ad. 3.2, 3.4
    Zrzuty ekranu to print screen i wkleja się do edytora tekstu z Open Office’a. Koniec kropka.
    Żadne przepisywanie ręczne wyników z CPU-Z do notatnika...
    Uważajcie z uprawnieniami do folderu C:\DANE, bo jak namieszacie i egzaminator tam nie wejdzie z żadnego konta (admin, referent), to macie z głowy punkty za 3.2, 3.4 oraz te związane ze zrzutami ekranu i kosztorysem...

Ad. 4.1
    Pięć kolumn w arkuszu kalkulacyjnym Calc! Pięć, nie cztery, nie osiem. Robicie zgodnie ze wzorem z zadania.

Ad. 4.2
    Określenie „nie powinna” jest beznadziejne, powinno być użyte „nie można”, „nie wolno”, bo „nie powinna” daje zbyt duże możliwości interpretacji. Obstawiam, że jak wpiszecie choć jedną z zakazanych pozycji (np. Intel Celeron), to stracicie punkty.

Ad 4.3
    Macie wpisać Windows 7 w kosztorysie, chociaż w wymaganiach pakietu Open Office w arkuszu są podane tylko XP i Vista

Ad 5.3
    Trochę złośliwy punkt. W zadaniu jest „inni użytkownicy lub grupy użytkowników nie powinny posiadać praw do tego zasobu” co nie jest jednoznaczne z „w karcie Zabezpieczenia folderu C:\DANE widoczni są tylko użytkownicy Referent i Administrator”.
    Mogę mieć 10 użytkowników/grup i 8 z nich ma wszystko na odmów. Ale jest jak jest.
    Żeby zostało tylko dwóch użytkowników trzeba usunąć dziedziczenie (ppm - właściwości - zabezpieczenia - zaawansowane - zmień uprawnienia - i usunąć ‘ptaszka’ przy opcji Dołącz uprawnienia dziedziczne...), teraz można kliknąć ppm - właściwości -zabezpieczenia - edytuj i pousuwać co trzeba

Rezultat 6
    Punkty 6.2-6.5 są dobrze opisane, ale 6.1 jest za skromny.
    Czy jak napiszecie „aktualizacja baz programu antywirusowego”, to załapiecie się pod „systematycznie aktualizować program antywirusowy”??

I to tyle! Reszta była opisana wcześniej.
    Pozdro i poćwicz! ;-D

• #1041 12 Cze 2015 08:38
    wloczykij78
    Poziom 12  

Dzisiaj 5, cały dzień. Tak, na starcie nie ma RAM w komputerze, niezależnie od zestawu. Przygotowanie stanowiska było na pierwszych stronach wątku.

• #1043 12 Cze 2015 09:05
    SzalonyInformatyk
    Poziom 2  

Jakie parametry monitora? Przekątna czas odświeżania, matryca, plamka, rozdzielczość... Coś jeszcze? I jak im udowodnić, że jakiś jest wydajniejszy?

I czy koniecznie trzeba wyłączyć grafikę w biosie? Integra się sama nie wyłącza jak wykryje karte?

• #1044 12 Cze 2015 09:10
    Lukasx97_ESP
    Poziom 8  

Mam kilka pytań do zestawu 3
    Mamy tam zainstalować karte sieciową, czyli tylko ją zamontować czy jeszcze jakieś sterowniki do niej zainstalować ?
    Screeny mamy robić we wszystkich zadaniach czy tylko tam gdzie jest napisane ?
    Jakim programem trzeba będzie zbootować pendrive z ubuntu ?

• #1045 12 Cze 2015 09:12
    wloczykij78
    Poziom 12  

SzalonyInformatyk napisał:
    Jakie parametry monitora? Przekątna czas odświeżania, matryca, plamka, rozdzielczość... Coś jeszcze? I jak im udowodnić, że jakiś jest wydajniejszy?

I czy koniecznie trzeba wyłączyć grafikę w biosie? Integra się sama nie wyłącza jak wykryje karte?

Uzasadniasz wybór, porównując parametry, które wydają ci się istotne z punktu widzenia wymagań postawionych w zadaniu. Jak się nie myle, to tam jest chyba jakiś program opisany, na którym to ma chodzić.

W Bios różnie - w mojej pracowni integra wyłącza się automatycznie jak jest wykryta karta w PCI-E. W innych wybiera się w BIOSie tylko kolejność wyświetlania obrazu. Ale tu nie ma reguły. Jak macie jakąś nietypową i upierdliwą kartę, to będzie np. wymagała preinstalowania sterowników przed zamontowaniem, bo BSODami będzie sypać.

Lukasx97_ESP napisał:
    Mam kilka pytań do zestawu 3
    Mamy tam zainstalować karte sieciową, czyli tylko ją zamontować czy jeszcze jakieś sterowniki do niej zainstalować ?
    Screeny mamy robić we wszystkich zadaniach czy tylko tam gdzie jest napisane ?
    Jakim programem trzeba będzie zbootować pendrive z ubuntu ?

Po instalacji karty sieciowej w 90% przypadków 7 i 8 sama sobie doinstaluje potrzebny sterownik - sprawdźcie po prostu w menedżerze urzadzeń, czy nie ma znaków zapytania albo wykrzykników.

Screeny tylko tam, gdzie jest to napisane, no chyba że ci się nudzi :-)

Program do linux'a - był w wytycznych na poczatku wątku. Linux Live USB Creator. Polecam formatować przy robieniu bootowalnego pendrive'a, bo jak macie sformatowanego w NTFS, to program głupieje.

• #1047 12 Cze 2015 09:18
    diox123
    Poziom 9  

Poprawna, wyświetlił się raport czyli się zakończyła.

• #1048 12 Cze 2015 09:21
    niket90sport
    Poziom 10  

Ja mam pytanie do zestawu 03 . z tą pamięcia ram jak jej nie ma w komputerze to na poczatku mamy 10 min na zapoznanie sie ze stanowiskiem i np sprawdzić jakieś płytki to jak jak nie ma pamieci w komputerze to mozemy ja zamontowa c???

• #1049 12 Cze 2015 09:26
    wloczykij78
    Poziom 12  

niket90sport napisał:
    Ja mam pytanie do zestawu 03 . z tą pamięcia ram jak jej nie ma w komputerze to na poczatku mamy 10 min na zapoznanie sie ze stanowiskiem i np sprawdzić jakieś płytki to jak jak nie ma pamieci w komputerze to mozemy ja zamontowa c???

10 minut na zapoznanie się ze stanowiskiem, czyli przejrzeć czy macie wszystkie płyty, o których mówił asystent techniczny, i przede wszystkim uważnie przeczytać zadanie. W samym zadaniu jest wyraźnie napisane, które pamięci i kiedy montujemy. ale to dopiero po rozpoczęciu egzaminu.

• #1050 12 Cze 2015 09:26
    ibalance
    Poziom 8  

Trwało to kilka sekund, dlatego małe zdziwienie z mojej strony.
    Tak btw. mamy zabrać ze sobą jakiś długopis na egzamin? :D