Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nagrywanie instrumentów i wokalu - co potrzebuję?

25 Apr 2015 15:19 4596 13
    User removed account
    Level 1  
    b00l3r
    Level 23  
    - karta zintegrowana nie jest wystarczająca do nagrywania "przyzwoitego dźwięku" więc należy ją wykluczyć z łańcucha
    - mikser USB może załatwić sprawę - będzie pełnił funkcje interfejsu / karty muzycznej
    - myślę że mikser w ogóle może CI być zbędny, zwłaszcza takiej słabej jakości - skoncentruj się na tanim interfejsie audio np Focustrite 2i2 - to rozwiązanie z pewnością Cie zadowoli.
    - oprogramowanie audiocity nie jest jest wysokich lotów do nagrywania i obrabiania ścieżek, skoncentruj się na programach typu DAW (sprawdź google).
    User removed account
    Level 1  
    b00l3r
    Level 23  
    Nie chciałbym w Tobie gasić nadzieji więc odpiszę tak:

W interfejsie masz krótki tor nagraniowy, więc nawet jak jest on nie najlepszych lotów to i tak wynik jest całkiem ok.

W mikserze masz całe bloki korekcji, dynamiki itd. W momencie kiedy połączysz tyle nienajlepszej jakości elementów to niestety pojawiają się szumy, mogą pojawić się zniekształcenia i tym podobne sprawy, w tym wypadku "tanio" prawie zawsze oznacza problem.

Jeżeli chcesz dokonywać korekcji - rób to po nagraniu na gotowej ścieżce, jeżeli przed nagraniem no to hmm są do tego celu dedykowane narzędzia - nie koniecznie mikserek - możesz zaopatrzeć się w jakiś "channel strip".

Inna sprawa jest jeżeli chcesz mieć coś na scenę. W ten czas przydaje się mikser faktycznie, można łatwo i intuicyjnie pracować z sygnałem. W warunkach studyjnych, wszystkie mankamenty wychodzą.

Więc moja rada jest taka. Jak masz ograniczony budżet - skróć drogę rejestracji do minimum i pracuj na wtyczkach VST w środowisku programowym. Odpuśc sobie mikser do nagrywania jeżeli nie masz przynajmniej 1 kpln na 1 tor (z moich doświadczeń tak by wychodziło cenowo za "przyzwoitą jakość").

Możesz również kupić jakikolwiek tani mikser, ale gwarantuje Ci, że jeżeli chcesz nagrywać góra 3 instrumenty na raz i nie masz potrzeb używania go hmm nie w studiu to za pół roku go sprzedaż i będziesz szukał czegoś lepszej jakości. Okaże się że mikser lepszej jakości lub cyfrowy to koszt pare razy więcej więc kupisz interfejs, a później będziesz myślał o zewnętrznych blokach do procesowania sygnału.

PS Cokolwiek byś nie kupić przetworniki AD/DA powinny być 24 bit. 16 omijaj - zbyt mała dynamika by później swobodnie opracowywać ścieżki.
    User removed account
    Level 1  
  • Helpful post
    b00l3r
    Level 23  
    1) Chyba najlepszy ('chyba', zeby mnie nie posądzili o monopolizm)
    2)
    * bedziesz mogl
    *nie mam porównania z kablem midi z allegro, ale powinno być to samo.
    User removed account
    Level 1  
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    Samo granie z instrumentami wirtualnymi działa nieźle. Czy perkusja czy klawisze. Ważne to żeby minimalizować opóźnienia, Czasami trzeba zmniejszyć bufor wyjścia. Wejściowy nie ma znaczenia.

karolosoczek wrote:
    *Czy warto dopłacić 200 zł więcej za to MIDI, czy jest to równoważne np z kablem na allegro Midi to USB za 13 zł i program DAW też go sobie wykryje?

Warto dopłacić. Po pierwsze będziesz miał stabilne, po drugie zaoszczędzisz jeden port USB. Po trzecie z tymi przejściówkami za 13zł bywa różnie, jak popatrzysz na forum było trochę wątków o tym. Różnie chodzą, lubią przekłamywać i często dają większe opóźnienia. Sam mam dwie takie przejściówki. Jedna chodzi dobrze, druga mi przekłamuje. Nie wysyła do komputera komunikatów Note off, tylko same note on. Z perkusją nie przeszkadza, ale z klawiszami nie da się grać.
    Jeżeli chcesz iść w tym kierunku to zakup sobie od razu kilka sztuk, żeby trafić na dobrą.
    User removed account
    Level 1  
    b00l3r
    Level 23  
    Ja miałem Korga Triton czy podobnie się nazywała. Było ok, ale tylko na przewodzie do 1,5 metra (USB). Przy dłuższych długościach były problemy, nawet ze wzmacniaczami USB. Na dwóch komputerach o różnej konfiguracji to samo. Dla tego ja preferuje tylko połączenia typu midi - interfejs.
    User removed account
    Level 1  
    b00l3r
    Level 23  
    @karolosoczek keystation 61 od M audio ma wyjście midi, za tą cenę jest bardzo przyzwoicie wykonana.
    User removed account
    Level 1  
    b00l3r
    Level 23  
    Fajnie że odpisałeś, nie często się spotyka aby ktoś hmm "dokończył temat" a przynajmniej poinformował o swoim wyborze i czy rady udzielane w jakiś sposób posłużyły.

Cieszę się.

Btw, nie zawsze dobry sprzęt dobrze wygląda i jest ładnie wykończony. Np produkty RME często przypominają tablice rodem z serwerowni - suche wykończenie :-) Mi najbardziej pod kątem ogólnie ergonomii i zachowania funkcjonalności przypadł do gustu sprzęt firmy Drawmer, pod kątem czysto estetycznym (i w sumie też funkcjonalnym ale to pomine) odpowiada sprzęt SPL'a - z srebrnej serii.

Najbardziej "zwalona" egronomicznie konstrukcja, która jednocześnie jest moim ulubionym narzędziem dającym niesamowite możliwości jest niestety nasz Polski Looptrotter Monster Compressor. Nigdy nie rozumiałem jak w recenzjach było napisane, że to na prawdę ogromnie nie intuicyjne rozmieszczenie pokręteł. Faktycznie jest słabo, mózg nie może się przyzwyczaić i na ślepo nie można tego robić.. No ale produkt niesamowity :-)

Dobranoc