Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Epson Stylus pro 7800 - farbuje magentą

cismw 25 Kwi 2015 21:47 1557 13
  • #1 25 Kwi 2015 21:47
    cismw
    Poziom 8  

Witam,
    Mam problem z ploterem Epson stylus pro 7800 (kupiłem używkę), wszystkie szarości na wydrukach są zafarbowane magentą, bez względu z jakiego programu drukuję i z jakimi ustawieniami zarządzania kolorem. Pozostałe kolory: żółty, zielony, niebieski czy czerwony są czyste, bez zafarbu, wydruki testowe dysz są w porządku, wszędzie jest tusz, kolory czyste, brak zafarbu. Załączam dwa zdjęcia dla porównania: test - plik jpg, i skan jego wydruku z plotera. Ładnie proszę o pomoc.
    Epson Stylus pro 7800 - farbuje magentą Epson Stylus pro 7800 - farbuje magentą

0 13
  • #2 26 Kwi 2015 12:33
    Anonim103
    Poziom 6  

Czyściłeś dyszę? Jak masz płyn do udrażniania głowic lub wodę destylowaną to przetrzyj głowicę i zobacz, czy coś się zmieniło. I jeszcze spróbuj wykonać wbudowane czyszczenie głowicy. Pozdrawiam.

0
  • #3 26 Kwi 2015 14:33
    DukeMZ
    Poziom 11  

Na jakim papierze drukujesz? Spróbuj wydrukować coś na grubszym papierze/papierze foto.

Na razie nie ruszaj głowicy. Włącz drukarkę, w momencie kiedy karetka przesunie się gdzieś w lewo, wyciągnij kabel zasilający. Następnie patyczkiem kosmetycznym wyczyść wycieraczkę z zalegającego tam atramentu, połóż też kawałek jakiegoś czyściwa na parkingu (gąbka zaraz obok wycieraczki, taki mokry kwadrat) żeby go trochę odsączyć. Po skończonym czyszczeniu wycieraczki i parkingu delikatnie przesuń karetkę do końca w prawo żeby wróciła na parking i włącz drukarkę. Nie widzę tego na własne oczy ale jeżeli jest coś nie tak to wygląda na niewłaściwy tusz o niewłaściwym składzie lub zaśmiecenie głowicy. Głowica może być odrobinę przytkana, przez co niewłaściwie rozprowadza czerwony tusz. Wydrukuj coś na niej,drukujesz tak:

jakąś fotografię w jakości najlepsze foto, potem wydrukuj jakąś stronę z jakiegoś dokumentu gdzie jest kolorowa tabelka albo jakiś maly obrazek w jakości normalnej. Na sam koniec załącz nam te wydruki i załącz też skan z czyszczenia głowic. Postaraj się o wysokie DPI żeby było wyraźnie widać wszystko. Przy okazji napisz jakiego używasz tuszu.

0
  • #4 26 Kwi 2015 17:27
    cismw
    Poziom 8  

Tusze są oryginalne, Epsona, wykonywałem ze dwa razy czyszczenie zaawansowane głowicy (zamieszczony skan, to zdjęcie bardzo czerwone, był drukowany już po czyszczeniu), jak pisałem wcześniej, wydruk testu dysz jest OK, załączam skan. Zdjęcie którego skan zamieściłem wcześniej, było wydrukowane na grubym papierze foto, z wyłączonym zarządzaniem kolorem, jak właczę zarządzanie kolorem czy to z drukarki, czy z programu, efekt jest taki sam. Na zwykłym papierze (nie foto) ale również grubym, 190g, jest to samo, jedynie przy ustawieniu "speed" zamiast "quality" zaczerwienienie nieco maleje. Załaczam skan wydruku rożnych kolorów i skali szarości z corela, w kolorach nie widać nadmiaru magenty, jedynie w szarościach. Parking również nieco przeczyściłem/odsączyłem już wcześniej - wszystko jak dotąd bez efektu. Do tej pory używałem drukarki HP A3, w której pojemnik z tuszem był zarazem głowicą, wystarczyło wykonać zalewanie tuszem i czyszczenie i było OK, a jak nie było to zmieniałem cały pojemnik, w epsonie tak się nie da. Grzebiąc w internecie, znalazłem coś co się nazywa DAMPER, ale objawem jego wadliwego działania ma być brak koloru, a ja mam nadmiar, więc nie wiem czy to może być to? Można by próbować metodą prób i błędów, wymieniać po kolei rożne elementy, ale przy ośmiu kolorach, wszystko razy 8, robią się niezłe kwoty. Epson Stylus pro 7800 - farbuje magentą Epson Stylus pro 7800 - farbuje magentą

0
  • #5 27 Kwi 2015 18:48
    DukeMZ
    Poziom 11  

Kurde no wszystko wygląda normalnie... A próbowałeś przeinstalować sterowniki?

0
  • #6 27 Kwi 2015 20:38
    cismw
    Poziom 8  

Przeinstalowałem, niestety bez zmian, nadal szare jest rózowe. A czemu służy ów DAMPER, wyczytałem że filtruje tusz, ale z nazwy jest to amortyzator - do czego?

0
  • #7 28 Kwi 2015 21:32
    DukeMZ
    Poziom 11  

Pojęcia nie mam... współczuję zakupu. Drukarka pewnie kosztowała fortunę :/

0
  • #8 28 Kwi 2015 21:57
    1903379
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 28 Kwi 2015 22:05
    DukeMZ
    Poziom 11  

A może oprogramowanie pokładowe (firmware)?

0
  • #10 29 Kwi 2015 18:50
    cismw
    Poziom 8  

Zeskanowałem kawałek skali szarości, jaśniejszy fragment do białego, z wcześniej załączonego (w pierwszym poście) wydruku foty testowej, załączam wycinek, bo dla mnie krople nie róznią się wielkością, jedynie kropli magenty jest w cholerę dużo.
    Sprzętu do kalibracji, linearyzacji i tym podobnych nie mam, dla jednej drukarki kupować, sensu nie ma, a tym bardziej kasy.
    Wymiana firmware, mimo odpowiedniego okienka w właściwościach drukarki nie jest możliwa, nie mam pojęcia jak to zrobić, pewnie w serwisie;-(( Mogę coś zainstalować lub odinstalować, wymienić fizycznie jakiś element, wyregulować jak się da śrubokrętem, ale takich pomysłów nie widzę i pewnie po weekendzie trzeba będzie wysłać do serwisu, i pewny miesiąc bez drukarki.

Pytałem wcześniej o Damper, może to cholerstwo nie trzyma ciśnienia, np podwyższa, może ktoś coś wie na ten temat, to ewentualnie daje się wymienić i ponoć należy co pół roku (może u mnie rzadziej, mało drukuję), ale czy to może być powodem? - po polsku nie mogę znaleźć żadnych konkretnych informacji, a o angielskim u mnie lepiej nie mówić.

0
  • #11 30 Kwi 2015 22:01
    1903379
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 30 Kwi 2015 22:14
    cismw
    Poziom 8  

Już głupieję, czy linearyzacja to to samo co kalibracja koloru? Próbowałem drukować przy zastosowaniu róznych profili kolorów i szarości są zawsze bardziej lub mniej rózowe. Chyba nie jest mozliwe żeby ktoś zamienił kolory, magentę z jasną magentą, kasety są na swoim miejscu, ewentualnie wężyki przy głowicy, czy to mogło by dawać taki efekt?

0
  • Pomocny post
    #13 01 Maj 2015 16:12
    1903379
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 01 Maj 2015 18:23
    cismw
    Poziom 8  

Dziękuję, teraz mi się rozjaśniło. Jest o tyle optymistycznie, że nie pachnie to wymianą głowicy.
    Odpowiadając na własne pytanie, wszystkie rurki od kolorów, są odpowiednio podłączone, a kolory na swoim miejscu.
    W zasadzie sprzedawca (maszyna polisingowa, kupiona w serwisie) jest gotowy doprowadzić ją do należytego stanu, ale przez moje gapiostwo i brak czasu okres gwarancji juz minął i jest lekki spór o to czy wada była od początku, ale większym problemem jest to że trzeba ją wysłać lub zawieźć, a to 300 km w jedną stronę, właściwie to najbliższy serwis. Sądziłem że sobie poradzę, drukarkę A3 sam serwisowałem i działa od 15 lat, ale tutaj pewnie skończy się na serwisie, choć dość dociekliwy i uparty jestem.
    Jeśli można mam jeszcze pytania: czy do wykonania linearyzacji potrzebny jest jakiś dodatkowy sprzęt, skektrofotometr, czy można to wykonać za pomocą programu serwisowego epsona? Czy do zlikwidowania wady wystarczy wymiana firmwaru, lub zresetowanie do wartości ustawień domyślnych?
    Z góry dzięki za odpowiedź.

0
  Szukaj w 5mln produktów