Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy mogę korzystać z OC poprzedniego właściciela auta? Zmienione blachy

paweł12120 25 Kwi 2015 22:34 1194 12
  • #1 25 Kwi 2015 22:34
    paweł12120
    Poziom 10  

Witam mam pytanie jak to w końcu jest proszę mi wyjaśnić.Kupiłem auto które ma oc opłacone do września 2015 jest to pierwsza rata.Byłem w urzędzie skarbowym opłaciłem podatek od wzbogacenia później udałem się z tym do wydziału komunikacji.Po nowe tablice i dowód rejerstracyjny jak na razie tymczasowy auto nie było z jednej gminy kupione tylko z zupełnie innej miejscowości. Czy muszę opłacać oc na siebie czy mogę korzystać z tego poprzedniego właściciela jest opłacone do września.Czy to prawda ze jak mam inne blachy już to jest ono nie ważne . I czy mogę do września na nim jeździć i później w innym towarzystwie brać na siebie czy nie ?proszę mi odpowiedzieć bo nie orientuje się

0 12
  • #3 26 Kwi 2015 07:04
    paweł12120
    Poziom 10  

tak ale gdzieś tam czytałem że jeśli są nowe blachy to trzeba jakiś aneks do umowy zrobić u ubezpieczyciela aktualnej firmy w której ubezpieczone jest auto i podać tam swoje dane i numery nowych blach bo jak nie ma starych to jest nie ważne czyli nie jest to prawdą? i ze podobno jest na to 30 dni pytam bo nie uśmiecha mi się jakaś kara do płacenia.

0
  • #4 26 Kwi 2015 09:06
    SZYMON BYDGOSZCZ
    Poziom 35  

paweł12120 napisał:
    ak ale gdzieś tam czytałem że jeśli są nowe blachy to trzeba jakiś aneks do umowy zrobić u ubezpieczyciela aktualnej firmy w której ubezpieczone jest auto i podać tam swoje dane i numery nowych blach bo jak nie ma starych to jest nie ważne czyli nie jest to prawdą?

Tak jest.

0
  • #5 26 Kwi 2015 09:44
    pusty20
    Poziom 22  

Aneks do umowy OC u obecnego ubezpieczyciela,przeliczenie ponowne składki uwzględniając Twoje zniżki/zwyżki i jeśli umowa będzie kontynuowana przez Ciebie to dopłata różnicy w składce.
    Jeśli nie to do bodajże 30dni od daty zakupu pojazdu wypowiedzenie starej polisy i zawarcie nowej na Twoje dane w dowolnie wybranej ubezpieczalni.

0
  • #6 26 Kwi 2015 10:00
    paweł12120
    Poziom 10  

Ok czyli jeśli w poprzednim opłacone jest na pół roku to już się nie liczy? i jeśli bym w tym samym kontynuował np przez to pół roku to jeszcze raz to płacę ?czy dopłacę tylko różnice zniżek?Ile czasu jest na ten aneks do umowy u obecnego ubezpieczyciela?Odpowiedz mi proszę.

0
  • #7 26 Kwi 2015 11:13
    michal19885
    Poziom 18  

Po zakupie auta możesz korzystać z polisy ubezpieczeniowej poprzedniego ubezpieczyciela. Dopłacasz różnicę wynikającą z różnicy w ilości zniżek/zwyżek. Możesz też wypowiedzieć umowę w ciągu 30 dni i kupić ubezpieczenie w innej firmie.

Poprzedni właściciel nie może wystąpić o zwrot pieniędzy za OC, o ile nabywca nie wypowie umowy ubezpieczenia.

Czyli kupując auto z opłaconym ubezpieczeniem na pół roku, kupujesz de facto auto z częściowo opłaconym ubezpieczeniem na pół roku (o ile masz mniejsze zniżki niż poprzedni właściciel)

0
  • #8 26 Kwi 2015 14:50
    paweł12120
    Poziom 10  

Ok rozumiem cię ,tylko jeszcze raz co z tym aneksem do umowy bo blachy dowód i właściciel się zmienił nie jest to w tym samym miejscu ,,gminie''. Czy coś by było bardzo nie tak jeśli bym go nie przepisywał tego oc na siebie w tej firmie co aktualnie jest. Można tak jeździć przez te kilka miesięcy jeszcze czy w ciągu 30 dni muszę to przepisać by były moje dane .bo jak nie to będzie przypał . Tylko to mnie jeszcze interesuje

0
  • #9 26 Kwi 2015 15:54
    pusty20
    Poziom 22  

"Gmina" nie ma tu nic do rzeczy.Albo przejmujesz polisę sprzedającego i również jego obowiązki (m.in powiadomienie w ciągu 30dni o sprzedaży/kupnie pojazdu,ewentualnie dopłacasz różnicę w składce) albo wypowiadasz dotychczasową umowę i zawierasz nową umowę gdzie indziej.

Tak czy tak masz na to 30dni.

Jeśli nie zrobisz nic to dotychczasowa ubezpieczalnia ma prawo założyć że zostajesz u nich i będą kontynuować polisę na Twoje dane.Dodatkowo mają prawo przeliczyć należną składkę(różnice między składką zapłaconą przez sprzedającego a tym co zapłaciłbyś Ty) zakładając ,że np:Ty nie masz żadnych zniżek a poprzedni właściciel miał np.60%.Dostaniesz wtedy wezwanie do zapłaty różnicy.

Jak widzisz jest to w Twoim interesie,bo może Ci wyjść np.taniej zawrzeć najtańsza polisę OC niż np.nie mając zniżek dopłacić różnicę do istniejącej przykładowo w najdroższym towarzystwie.

30dni decydujesz Ty potem oni zdecydują za Ciebie.
    A po upływie tych 30dni już nie zmienisz ubezpieczyciela wcześniej jak dopiero na końcu polisy.Czyli jeśli we wrześniu jest do zapłacenia 2ga rata to w przypadku kontynuacji będziesz musiał ją także zapłacić uwzględniając swoje zniżki/zwyżki.

0
  • #10 27 Kwi 2015 11:49
    enforces
    Poziom 17  

Gdy zmieniałem auto miałem po właścicielu OC w Gothaer. Poszedłem do CUKu a pani mi wkręciła że nie może mi przepisać OC na mnie i muszę dopłacić, a najlepiej gdybym wypowiedział i wział OC w tańszej firmie. Wkurzony na infolinię zadzwoniłem, ze zdziwieniem kazali mi wysłać formularz zmiany danych i po kilku dniach miałem polisę przepisaną na siebie.

Jak widać agenci walą ściemę i wprowadzają ludzi w błąd. Z premedytacją.

0
  • #11 27 Kwi 2015 13:29
    paweł12120
    Poziom 10  

Byłem dziś i w wydziale komunikacji bo obok też ma ubezpieczenia powiedziałem że oc jest opłacone do września jest to pierwsza rata którą zapłacił poprzednik.W wydziale powiedziała mi tak żeby pójść do ubezpieczyciela i napisać aneks do umowy swoje dane nowe blachy takie tam. ok poszedłem. Tam z kolei twierdzi i dzwoni do innych mądrych by się skonsultować że wypisze mi ten aneks i będą tam moje dane ale tylko po zapłaceniu 2 raty.Tak że teoretyczne dopłacił bym 200 i miał bym oc do kwietnia 2016.Ale jest jeden mały hak bo ja zapłacę od razu aneks mi wypisze ale poprzednik może wystąpić o jakiś zwrot składek i później dodatkowo będę musiał dopłacić.A czy wystąpi czy nie tego nikt nie wie a ja nie mam ochoty tam dzwonić i się pytać wiec wypowiem aktualną i założę sobie nową na siebie.W ubezpieczalniach twierdzą że jak mam do września oc na innego właściciela to mogę do września na tym sobie jeździć tylko mam wozić umowę kupna żeby dane się zgadzały.Jedne ubezpieczalnie twierdzą że mogę inne że nie i to zależy przy kontroli czy policjant będzie miał dobry humor to albo wywali mandat albo nie. bo oni bez dopłat tzn 2 raty aneksu nie wystawią . Napisze na siebie i nie będę patrzył jaki kto ma humor

0
  • #12 27 Kwi 2015 14:37
    kwok
    Poziom 39  

paweł12120 napisał:
    ale poprzednik może wystąpić o jakiś zwrot składek

Nie ma takiego prawa. OC jest przyklejone do auta a nie właściciela, tak jak przegląd techniczny. Z chwilą nabycia pojazdu nabywasz prawa i obowiązki wynikające z umowy OC zawartej przez poprzedniego właściciela, czyli idziesz do agenta i KAŻESZ mu przepisać polisę na twoje nazwisko, agent powinien przeliczyć dopłatę/nadpłatę z tytułu przysługujących zniżek i koniec pieśni. Jeśli masz tymczasowe tablice to zwykle nie wpisują nr rej - uzupełniają jak będziesz miał normalne tablice.

1
  • #13 01 Maj 2015 17:57
    paweł12120
    Poziom 10  

Mam na siebie nowe oc i nie zawracam sobie głowy w poprzednim które wypowiedziałem temat zakończony

0