Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elwro 144 [1988 r.] alternatywny układ zasilania (brak trafo TS 4/31)

kijek2303 25 Kwi 2015 22:46 774 2
  • #1 25 Kwi 2015 22:46
    kijek2303
    Poziom 9  

Witam.
    Niedawno udało mi się za grosze kupić zniszczoną płytę główną kalkulatora Elwro 144, która miała posłużyć jako dawca lampy IW-18. Zrobiło mi się jednak szkoda tego urządzenia i postanowiłem spróbować przywrócić je do życia.
    Na płycie brakowało kilku tranzystorów BC307 (zastąpiłem je BC557), gniazda bezpiecznika (wstawione), diody między Vss, a Vdd (z braku schematu wstawiłem to, co miałem pod ręką - 1N4148) oraz co najważniejsze - transformatora. Ze zdjęć dostępnych w internecie udało mi się ustalić, iż jest to TS 4/31, który posiada dwa uzwojenia wtórne - 25V i 2x2,5V. Niestety, nie jestem pewien, co oznacza owe 2x2,5V. Wydaje mi się, że jest to po prostu +2,5V, GND, -2,5V. Czy dobrze myślę?
    Pozostaje jeszcze kwestia rozgryzienia wyprowadzeń transformatora.
    Płytka wygląda następująco:
    Elwro 144 [1988 r.] alternatywny układ zasilania (brak trafo TS 4/31) Elwro 144 [1988 r.] alternatywny układ zasilania (brak trafo TS 4/31)
    Schemat zaś tak:

Elwro 144 [1988 r.] alternatywny układ zasilania (brak trafo TS 4/31)

Edytuj
    5 i 6 to drugie uzwojenie wtórne trafa (żarzenie lampy), jednak reszty nie mogę rozgryźć. Wydaje mi się, że 7 to może być masa, a 4 i 8 pierwsze uzwojenie wtórne. Jednak nie jestem co do tego przekonany. Mam wręcz bardzo duże wątpliwości. Czy mógłby ktoś mi pomóc z rozgryzieniem tego? Chciałbym bowiem spróbować na tą chwilę uruchomić kalkulator "na partyzanta", korzystając z układu zasilania (rys. 5) z następującego artykułu http://ep.com.pl/files/3972.pdf

0 2
  • #2 26 Kwi 2015 08:37
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Wskaźnik IW - 18 ma zarzenie 4,3-5,5V.Napięcie 2x2,5V (5V) mianowano dla tego celu.Napięcie 25V podaje się na 7-8 prostownika z podwojeniem napięcia ( po prostowniku 60-65V) i wykorzystuje się dla zasilania anod wskaźnika. Dioda D1 - dioda Zenera 9V. To napięcie (9V) wykorzystuje się dla zasilania ukladu skal.To, że napisałem sprawdziłem na podobnym kalkulatorze produkcji ZSRR.Jedyne, że należy sprawdzić to punkty podłaczania Vdd i Vss. Jeśli oni są podłaczone do minusa i plusa zasilania ukladu to wszystko poprawnie. Żal, że nie zawiadomiłeś typ ukladu, być może u jego zasilanie 5V, to zażąda zamiany diody Zenera.

0
  • #3 26 Kwi 2015 11:06
    kijek2303
    Poziom 9  

Zgadza się. Dlatego żarzenie dam ze stabilizatora 5V, a na 7-8 dam 30V z powielacza przez rezystor (kiepskie rozwiązanie). Tak, czy inaczej - nie posiadam diody Zenera o odpowiedniej wartości napięcia. Postaram się ją zakupić w przyszłym tygodniu. Zastanawia mnie jednak punkt 4.
    Jeśli o układ chodzi, to jest to MC 14007 A. Niestety nota katalogowa opisuje układ w wersji N (przystosowanej do wyświetlacza LCD) i nie wiem, czy Udd dla mojego układu będzie takie samo (między -9,5, a -6,5).

Dziękuję za odpowiedź.

0