Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Matrix 832+ - Podłączenie kabli do zacisków - tak ma być?

Jan z Piątek 26 Apr 2015 01:39 876 2
    Jan z Piątek
    Level 2  
    Panowie,
    Musiałem zajrzeć do centralki, bo pojawiły się alarmy typu BT (Bell Temper). Podejrzewam drucik sabotażowego zabezpieczenia syreny. Mógł go uszkodzić ząb czasu i bujanie wiatrem.

Zajrzałem do centrali. Zastałem brzydką plątaninę drutów. Na listwie zaciskowej coś, co wzbudza zadumę.
    Czy prawidłowe jest połączenie razem C1 z C2 z COM? Z instrukcji wynika, że do syreny powinny być połączone razem C1 z C2 z pierwszym od lewej AUX-.
    Czy te urocze zwitki drutów wepchnięte w pierwszy od prawej +AUX- to tez norma instalatorska?
    Mam to poprawiać? Czy wymienić tylko podejrzana parę na inną, zamknąc centralkę i nie przeszkadzać pająkom przez następne kilka lat?

System działa od około siedmiu lat. Owszem bywały fałszywe alarmy. Od kilku lat, po zmianie 'znanej firmy ochroniarskiej' na inną 'też znaną', wszelkie fałszywe alarmy ustały.
  • Helpful post
    zuczek1987
    Level 23  
    Między AUX - a jakimkolwiek COM funkcyjnym na płycie powinieneś mieć zwarcie, czyli miernik wskazuje tam 0 Ohm natomiast C1, C2 są to zaciski com od przekaźników. U ciebie jak większości wypadków odbywa się sterowanie minusem, dlatego bez znaczenia jest czy C1,C2 masz podłączone do AUX- czy do COM funkcyjnego na płycie głównej. Co do Bell Tamper to jeśli sam tamper jest sprawny, wystarczy że zmienisz parę żył na następną sprawną wolną. Kwestia pająka to już estetyka. Jeśli wiesz że poukładasz wszystko ładniej w centrali, i nie pozamieniasz połączeń to pewnie że możesz to poprawić, zawsze ładniej wyglądają estetyczne centrale, a przy okazji przy otwieraniu i zamykaniu drzwiczek nie uszkodzisz jakiegoś przewodu. Lecz jeśli masz wątpliwość czy dasz rade to lepiej zostaw. Zawsze lepszy sprawny pająk od pięknego rozszycia z niedziałającymi połączeniami:)
    Jan z Piątek
    Level 2  
    Dziękuję.
    Tak zrobiłem. W zasadzie prawie tak. Połączyłem równolegle dwie pary.
    Nie mam kodu instalatora. Musiałem to zrobić przy czynnym alarmie.
    Na oddzielny temat mam jeszcze zagwozdkę z syreną.
    Ten można zamknąć. Pozdrawiam.