Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CCTV - Nagrywanie tablic rejestracyjnych i twarzy kierowcy - analog czy IP?

26 Kwi 2015 12:33 6333 24
 • Poziom 6  
  Czytałem na forum wątki dotyczące odczytu tablic rejestracyjnych, ale to stare tematy.
  Sądzę, że od tamtego czasu wiele się zmieniło.

  Muszę zrealizować dość trudne zadanie - nagrywanie nablic rejestracyjnych samochodów i twarzy kierowców.

  Chodzi o osiedlową ulicę o szerokości 6m.
  Ulica jest oświetlona lampami sodowymi, ale nie można wykluczyć całkowitej ciemności (awaria oświetlenia ulicznego).
  Samochody potrafią dość szybko jechać (60 - 70 km/h) i to niekoniecznie prawą stroną jezdni...
  Nie chodzi mi o kosztowne systemy identyfikacji tablic rejestracyjnych, tylko zapis obrazu na standardowym rejestratorze.

  Do dyspozycji mam rejestrator hybrydowy BCS-DVR0808H, czyli mogę podłączyć kamerę analogową lub IP full HD.
  Kamera będzie zamontowana na jednym z istniejących słupów ustawionych wzdłuż ulicy.

  Pytanie do znawców tematu, jaką kamerę zamontować?
  Na jakiej wysokości?
  Z wbudowanym czy osobnym oświetlaczem IR?
  Analogową z odpowiednim teleobiektywem, czy IP?
  Czy IP poradzi sobie z obrazem nocą?
  Budżet - około 2000 zł.
 • OptexOptex
 • Poziom 20  
  Nie wiem jak wygląda kwestia rejestracji twarzy kierowców od strony prawnej... Co do samej kwestii technicznej też to nie za specjalnie widzę (ew. refleksy od szyby), zresztą po co Ci twarz, skoro będziesz miał zarejestrowaną tablicę?
  Co do kwestii rejestracji tablic, nie wypowiem się jak wygląda to na kamerach IP bo nie robiłem takich instalacji ale myślę, że jakichś diametralnych różnic nie będzie.
  Co do analogów - rozumiem, że chcesz mieć także rejestrację tablic w nocy? Potrzebna będzie kamera z mechanicznym filtrem podczerwieni, z możliwością ręcznego ustawienia migawki, najlepiej także z funkcją usuwania przeplotu, pracująca w trybie b-w, odpowiedni obiektyw z korekcją IR o jak największej jasności (z jakiej odległości chcesz dokonywać rejestracji???), a także oświetlacz IR o odpowiednim kącie poziomym oświetlania i mocy. Kamera powinna być zamontowana jak najbardziej równolegle do przejeżdżających samochodów, pod kątem ok. 30 st. do jezdni.
 • Poziom 23  
  W przypadku kamer do nagrywania obiektów w ruchu i jak to mówisz szybkim, ważne aby kamera mała krótki czas naświetlania, możliwie dużą ilość klatek oraz nagrywaną scene przez cały czas jak najlepiej oświetloną. Ale pamiętać musisz również o tym że twoje nagrywane obiekty również będą świecić o pewnych godzinach. Tak więc warto by było aby kamera posiadała również takie funkcje jak:


  Cytat:
  HLC - kompensacja światła reflektorów
  Funkcja ta występuje w kamerach Samsung, usprawniając i ułatwiając np. odczyt tablic rejestracyjnych nadjeżdzających samochodów z włączonymi światła w całkowitych ciemnościach.  Cytat:
  Technologia D-WDR
  Nowoczesne rozwiązanie pozwalające uzyskać kamerze szeroki zakres dynamiki. Efektem tego jest skuteczniejsze odwzorowanie szczegółów znajdujących się w ciemnych częściach obrazu. Funkcja wpływa korzystnie na jakość obrazu pozwalając na łatwiejszą identyfikację obiektów.


  Cytat:

  BLC - kompensacja światła wstecznego
  Jedna z najczęsciej stosowanych funkcji w kamerach służąca do sterowania światłem wstecznym. Technologia ta umożliwia eliminację efektu powstającego gdy kamera jest skierowana w stronę silnego źródła światła, czyli kiedy pierwszy plan staje się ciemny i nie czytelny. Kompensacja polega na rozjaśnieniu pierwszego planu niestety również kosztem tła, które też staje się jaśniejsze. Generalnie funkcja poprawia jakość obrazu.
  Cytat:
  DIS - Cyfrowa stabilizacja obrazu
  Całkiem skuteczna choć rzadko w rzeczywistości wykorzystywana funkcja pozwalająca na redukowanie drgań kamery wywołanych podmuchami wiatru lub drżeniem podłoża.  Porównanie tych funkcji na pewno znajdziesz na necie, a tu masz link na zdjęcia poglądowe: Link
 • OptexOptex
 • Poziom 27  
  wotik napisał:
  Nie wiem jak wygląda kwestia rejestracji twarzy kierowców od strony prawnej... .....


  Pewnie tak samo jak przy rejestracji przez fotoradary. W końcu żyjemy w Państwie Prawa, które dla wszystkich jest jednakowe.
 • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  zuczek1987 napisał:

  Cytat:
  Technologia D-WDR
  Nowoczesne rozwiązanie pozwalające uzyskać kamerze szeroki zakres dynamiki. Efektem tego jest skuteczniejsze odwzorowanie szczegółów znajdujących się w ciemnych częściach obrazu. Funkcja wpływa korzystnie na jakość obrazu pozwalając na łatwiejszą identyfikację obiektów.


  D-WDR to ściema :)
  To jest post-procesing. Potrzeba jak już prawdziwego WDRa, sprzętowego, o mocy min. 100 dB.

  Ale to i tak będzie problem z twarzą ze względu na refleksy od szyby.
  Jedną kamerą analogową za chiny tego nie zrobisz, nie będzie w stanie rejestrować dobrej jakości tablic I szyby kierowcy.

  Tego typu tematy to straszna męczarnia, przy jednym projekcie udało nam się to zrobić tak:
  Jedna dedykowana do tablic, z WDRem, pracująca w podczerwieni z promiennikiem IR, BLC na manual, migawka 1/4000.
  Druga kamera z obiektywem i filtrem polaryzacyjnym skierowana na szybę.

  Ale to i tak zaznacz, że 100% skuteczności nie osiągniesz. Szczególnie, z takim budżetem...
 • Poziom 20  
  zuczek1987 napisał:

  HLC - kompensacja światła reflektorów
  Technologia D-WDR
  BLC - kompensacja światła wstecznego
  DIS - Cyfrowa stabilizacja obrazu


  W większości przypadków to marketingowy bełkot, okraszony rzekomymi przykładowymi klatkami "przed" i "po" włączeniu funkcji (Photoshop czyni cuda... ;-) ). Nie czarujmy się, część osób chyba obejrzała za dużo "amerykańskich" filmów, na których dużo "świeci i miga", i próbuje to przenieść na grunt. To takie moje zdanie...
 • Poziom 17  
  Korgoth dobrze napisał - trudno będzie wszystko zrobić jedną kamerą.

  W optymalnych warunkach jedna kamera wystarczy ale w nocy będziesz miał kłopot z reflektorami samochodów, a w dzień z refleksami od szyby.
 • Poziom 20  
  Totoya napisał:
  trudno będzie wszystko zrobić jedną kamerą.


  W warunkach nocnych jest to niewykonalne aby kamerą do rejestracji tablic, pracującą z migawką 1/1000 czy 1/2000s, zarejestrować także twarz kierowcy...
 • Poziom 6  
  Panowie, dziękuję za zainteresowanie tematem.
  Nie pytałem o kwestie prawne, czy jakie funkcje "powinna" posiadać kamera.

  Chodzi mi o konkrety:
  Jaką kamerę zamontować?
  Na jakiej wysokości?
  Z wbudowanym czy osobnym oświetlaczem IR?
  Analogową z odpowiednim teleobiektywem, czy IP?
  Czy IP poradzi sobie z obrazem nocą?
  Budżet - około 2000 zł.

  Jeśli budżet około 2000 zł to za mało, to przy jakim budżecie można zrealizować taki cel? Nie chodzi mi o dywagacje, tylko konkrety.

  @Korgoth
  W Twoim projekcie, o którym wspomniałeś, jakie kamery, obiektywy i rejestrator zostały użyte? Czy był osobny oświetlacz podczerwieni (jaki)? Na jakiej wysokości były montowane kamery?
 • Poziom 20  
  Alcam napisał:
  Chodzi mi o konkrety:
  Jaką kamerę zamontować?
  Na jakiej wysokości?
  Z wbudowanym czy osobnym oświetlaczem IR?
  Analogową z odpowiednim teleobiektywem, czy IP?
  Czy IP poradzi sobie z obrazem nocą?
  Budżet - około 2000 zł.


  Na większość z tych pytań odpowiedzi już zostały Ci udzielone, niemalże wprost, więc nie wiem po co pytasz ponownie.
  Nie określiłeś za to (choć o to pytałem) kwestii istotnej - z jakiej odległości od kamery chcesz dokonywać rejestracji?
  Ja w swojej instalacji używałem Samsunga SCB-3001P, do tego TVR-0616-DCIR Tokina. Nie napisałeś odległości z jakiej chcesz rejestrować. Ja rejestrowałem z odległości ok. 15m, szer. ok. 3-4m (tylko tablice). Całość zamknięta w poliwęglanowej obudowie Videotec'a (nie pamiętam dokładnie modelu). Wysokość to ok. 4-4,5m, kąt w stosunku do jezdni ok. 30st, najbardziej równolegle do jezdni.
  Oświetlacz IR tylko zewnętrzny. Kąt poziomy oświetlenia to min. jakieś 35-40 stopni. Zasięg jego oświetlania podany przez producenta podziel przez 2. Będziesz miał realny jego zasięg dla normalnych parametrów pracy kamery w nocy. Piszę dla "normalnych", bo migawka na poziomie 1/500 czy 1/1000s nie jest moim zdaniem "normalna" dla warunków nocnych ;-) . Ja używałem LIRa-IC88. Sprawdza się dobrze do rejestracji tablic, gdyż w jego "promieniach" pięknie "świecą" (a o to nam przecież chodzi). Mógłby mieć tylko trochę szerszy kąt. Najgorsze pod względem jakości rejestrowanego obrazu dla kamery będą okresy pracy o świcie i zmierzchu. Musisz zadbać o to aby odpowiednio: później wyłączał lub wcześniej załączał się oświetlacz. Przy takiej migawce, o świcie lub zmierzchu, dla "normalnej" kamery byłoby jeszcze "widno" ale dla Twojej będą już egipskie ciemności. Zresztą na obrazie będziesz widział w zasadzie tylko samą tablicę oraz światła samochodu. Możesz włączyć HLC w kamerze, wówczas będzie się ona starała właśnie maskować światła, ale trzeba uważać z ustawieniem właściwego progu, aby nie zamaskowała także tablicy... ;-) Użyty przeze mnie model oświetlacza miał próg załączenia na poziomie ok 10 luxów. Można to zmienić w tym modelu w prosty sposób zaklejając szybę przed czujnikiem kawałkiem czarnego plastra izolacyjnego. Dodatkowo zabezpieczymy w ten sposób oświetlacz przed przypadkowym wyłączeniem spowodowanym olśnieniem czujnika przez światła samochodów.
 • Pomocny post
  Poziom 14  
  Moim zdaniem o nagrywaniu twarzy kierowcy w warunkach nocnych możesz zapomnieć.
  Po prostu za mało światła. Albo wymagane jest dobre oświetlenie światłem białym na wprost samochodu, albo trzeba by to zrobić podobnie, jak w fotoradarze, czyli kamera nisko + lampa błyskowa dużej mocy wyzwalana przy pomocy dość precyzyjnego czujnika (np. pętla indukcyjna w jezdni) - oczywiście w takim zastosowaniu i niskim budżecie, to abstrakcja ;)

  Do nagrywania tablic wystarczy kamera analogowa np. NOVUS NVDN-801C + obiektyw o ogniskowej 5-50 NOVUS NVL-550D/IR + obudowa zewnętrzna + oświetlacz podczerwieni Redbeam IR80.

  Zamontowałem taki zestaw na słupie przy jezdni, na wysokości około 4 m.
  Kamera jest pod kątem około 15 - 20 stopni do jezdni, kadr jest ustawiony 25 - 35 m od kamery, szerokość kadru około 7 m.

  CCTV - Nagrywanie tablic rejestracyjnych i twarzy kierowcy - analog czy IP?

  CCTV - Nagrywanie tablic rejestracyjnych i twarzy kierowcy - analog czy IP?

  Nagrania z kamery wyglądają tak:

  CCTV - Nagrywanie tablic rejestracyjnych i twarzy kierowcy - analog czy IP? CCTV - Nagrywanie tablic rejestracyjnych i twarzy kierowcy - analog czy IP? CCTV - Nagrywanie tablic rejestracyjnych i twarzy kierowcy - analog czy IP? CCTV - Nagrywanie tablic rejestracyjnych i twarzy kierowcy - analog czy IP? CCTV - Nagrywanie tablic rejestracyjnych i twarzy kierowcy - analog czy IP? CCTV - Nagrywanie tablic rejestracyjnych i twarzy kierowcy - analog czy IP? CCTV - Nagrywanie tablic rejestracyjnych i twarzy kierowcy - analog czy IP? CCTV - Nagrywanie tablic rejestracyjnych i twarzy kierowcy - analog czy IP?

  Jak widać kierowcy różnie jeżdżą - czasem prawą stroną, czasem środkiem, czasem lewą stroną, czasem 30 km/h, czasem 100...
  W tym miejscu zabudowana jest tylko prawa strona od drogi, więc może z tego to wynika (boją się, że ktoś im wyskoczy z prawej strony na drogę?)
  Niestety, zauważyłem, że tam, gdzie nie ma pasów oddzielających pasy, ludzie jeżdżą środkiem. Jedynie nadjeżdżający z przeciwka samochód przekierowuje ich na prawą stronę drogi.

  Kamera dobrze sobie radzi również w trudnych warunkach atmosferycznych (deszcz, gęsta mgła - jedynie opadów śniegu jeszcze nie zarejestrowałem ;) ).

  CCTV - Nagrywanie tablic rejestracyjnych i twarzy kierowcy - analog czy IP? CCTV - Nagrywanie tablic rejestracyjnych i twarzy kierowcy - analog czy IP? CCTV - Nagrywanie tablic rejestracyjnych i twarzy kierowcy - analog czy IP? CCTV - Nagrywanie tablic rejestracyjnych i twarzy kierowcy - analog czy IP? CCTV - Nagrywanie tablic rejestracyjnych i twarzy kierowcy - analog czy IP? CCTV - Nagrywanie tablic rejestracyjnych i twarzy kierowcy - analog czy IP? CCTV - Nagrywanie tablic rejestracyjnych i twarzy kierowcy - analog czy IP?

  Po zamontowaniu zewnętrznego czujnika oświetlenia podłączonego do kamery (zamontowanego z tyłu obudowy kamery). W dzień obraz jest kolorowy, co dostarcza więcej szczegółów.
  Zapewne gdyby kamera była megapikselowa, to lepiej by było widać twarze, ale nie wiem, czy wówczas by sobie poradziła w nocy. W nadmiarze obowiązków jakoś się nie palę do testów ;)

  CCTV - Nagrywanie tablic rejestracyjnych i twarzy kierowcy - analog czy IP? CCTV - Nagrywanie tablic rejestracyjnych i twarzy kierowcy - analog czy IP? CCTV - Nagrywanie tablic rejestracyjnych i twarzy kierowcy - analog czy IP? CCTV - Nagrywanie tablic rejestracyjnych i twarzy kierowcy - analog czy IP? CCTV - Nagrywanie tablic rejestracyjnych i twarzy kierowcy - analog czy IP? CCTV - Nagrywanie tablic rejestracyjnych i twarzy kierowcy - analog czy IP? CCTV - Nagrywanie tablic rejestracyjnych i twarzy kierowcy - analog czy IP? CCTV - Nagrywanie tablic rejestracyjnych i twarzy kierowcy - analog czy IP? CCTV - Nagrywanie tablic rejestracyjnych i twarzy kierowcy - analog czy IP? CCTV - Nagrywanie tablic rejestracyjnych i twarzy kierowcy - analog czy IP?

  .
 • Poziom 20  
  Tak z ciekawości spytam - jaką masz ustawioną migawkę w tej kamerze (bo domniemywam, że jest ustawiona stała wartość)?
 • Poziom 14  
  wotik napisał:
  Tak z ciekawości spytam - jaką masz ustawioną migawkę w tej kamerze (bo domniemywam, że jest ustawiona stała wartość)?


  1/250
 • Poziom 20  
  _ZBYCH_ napisał:
  1/250


  Pewnie jak byłby mocniejszy oświetlacz, w nocy wypadłoby trochę lepiej.
  U mnie na 1/500 i trochę węższej scenie wygląda to np tak:
  CCTV - Nagrywanie tablic rejestracyjnych i twarzy kierowcy - analog czy IP? CCTV - Nagrywanie tablic rejestracyjnych i twarzy kierowcy - analog czy IP?
 • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  To ja się dorzucę do tematu :)
  Zdjęcia (noc) z kamery Hikvision z wbudowanym rozpoznawaniem tablic:

  CCTV - Nagrywanie tablic rejestracyjnych i twarzy kierowcy - analog czy IP? CCTV - Nagrywanie tablic rejestracyjnych i twarzy kierowcy - analog czy IP? CCTV - Nagrywanie tablic rejestracyjnych i twarzy kierowcy - analog czy IP? CCTV - Nagrywanie tablic rejestracyjnych i twarzy kierowcy - analog czy IP?

  Migawka 1/1000, dlatego takie ciemne :)
 • Poziom 20  
  Znowu spytam z ciekawości - jaka odległość od kamery i jakiego oświetlacza użyłeś?
 • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  wotik napisał:
  Znowu spytam z ciekawości - jaka odległość od kamery i jakiego oświetlacza użyłeś?


  Przepraszam, nie widziałem poprzedniego posta.

  Te zdjęcia to z kamery Hikvision DS-2CD4625FWD-IZS, obiektyw 8~32mm
  Promiennik z kamery. Odległość 35m, nagrywane z drugiego piętra.
  Wiem, że kąt nie jest idealny ale to było tylko do testów.

  Co do tego wcześniejszego systemu:
  Jedna kamera na wysokości 3m do odczytywania tablic. Odległość około 20m.
  SONY EB600 z obiektywem 5~50 w obudowie z promiennikiem, SCENE - konkretnego part numberu nie pamiętam, obudowa zasilana PoE, 6 mocnych diod IR.

  Do zaglądania przez szybę kamera EB630B (bez filtra IR, nie potrzebny) na wysokości jakieś 3m, odległość ok. 10m (na dachu budki ciecia).
  Obiektyw CANON na EF, z manualną przysłoną i ostrością (150 euro)
  Do kamery przejściówka na obiektyw z EF na C + nakrętka C na CS (20 euro).
  Filtr Cokin P164 (jakieś 100 euro).

  Powiem szczerze, że te zwykłe filtry fotograficzne na normalnych obiektywach CCTV też dają radę, tylko trzeba kombinować przy mocowaniu. Taki filtr działa dużo lepiej przy odbijających scenach niż WDR. Odbicia od szyb to jedno, ale robiliśmy też monitoring paczek owiniętych streczem, klient chciał odczytywać etykiety, problem w tym że folia i naklejka mocno odbijały światło.
  Zastosowanie filtra spokojnie to wyeliminowało.

  Ale z tego co zauważyłem, stosowanie filtra strasznie ogranicza ilość światła docierającego do kamery, jakoś 4x, więc trzeba się upewnić, że mamy dobrą kamerę, która sobie z tym poradzi.
 • Poziom 31  
  Korgoth napisał:
  To ja się dorzucę do tematu :)
  Zdjęcia (noc) z kamery Hikvision z wbudowanym rozpoznawaniem tablic:
  ...

  A jak działa to rozpoznawanie tablic?
  - stwierdza obecność tablicy?
  - lokalizuje tablicę?
  - odczytuje tablicę?
  - co z czarnymi tablicami?
  - co z tablicami umieszczonymi niesymetrycznie?
  W ulotce do kamery DS-2CD4625FWD-IZS nic nie ma na ten temat.
 • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  Marek31415 napisał:
  Korgoth napisał:
  To ja się dorzucę do tematu :)
  Zdjęcia (noc) z kamery Hikvision z wbudowanym rozpoznawaniem tablic:
  ...

  A jak działa to rozpoznawanie tablic?
  - stwierdza obecność tablicy?
  - lokalizuje tablicę?
  - odczytuje tablicę?
  - co z czarnymi tablicami?
  - co z tablicami umieszczonymi niesymetrycznie?
  W ulotce do kamery DS-2CD4625FWD-IZS nic nie ma na ten temat.


  Odczytuje tablice, w sensie wykrywa gdzie jest, robi snapshot, zamienia na tekst i zapisuje w bazie.

  Można powiedzieć, że to jest wersja 1.0, dlatego zdarzają się problemy z kwadratowymi tablicami czy czarnymi, ale powoli, powoli, to rozwiązują.

  Wersja podstawowa, działa z rejestratorem Hikvision (dowolny z serii NETRA, czyli 76xxNI-ST, 77xxNI-ST itd.). Można wyszukiwać nagrań po tablicach, tworzyć białą i czarną listę. W przygotowaniu jest rozpoznawanie marki, typu i koloru auta.
  Przy projektach możliwe jest odpalenie LPR na samej kamerze (z kartą pamięci), to tam będą zapisywane wyniki i biała/czarna lista.

  Nie jest to wymienione w karcie kamery, bo jest to uznawane jako VCA, czyli darmowa analiza obrazu :)
  Wystarczy jeden z modeli:
  DS-2CD4025
  DS-2CD4026
  DS-2CD4A25
  DS-2CD4A26
  itd. dowolna kamera z serii Lightfighter albo Darkfighter. Osobiście sugeruję Darkfighter (modele XX26), dużo lepiej sobie radzą.
  Jak masz status partnera Hikvision, prosisz o firmware, wgrywasz i to tyle, darmowy LPR w kamerze.
 • Poziom 20  
  Korgoth napisał:
  W przygotowaniu jest rozpoznawanie marki, typu i koloru auta.

  Ciekaw jestem jak to zrobią aby wykorzystać do tego jedną kamerę (przynajmniej tak wynika z tego co piszesz), bo do tej pory, w systemach rozpoznawania tablic i samochodów, z tego co mi wiadomo, użyć trzeba było min. 2 kamer aby rozpoznać dodatkowo także markę typ i kolor...
 • Poziom 14  
  Koledzy, temat zaczął się rozwijać, ale pamiętajcie o budżecie – 2000 zł.

  Korgoth pokazał wyraźne zdjęcia tablic, ale wykonane kamerą full HD, a koszt tej kamery, to około 1700 euro! To trochę tak, jak strzelanie do muchy z armaty ;)

  Inne wymienione dotychczas zestawy też mają wysokie ceny.

  Zestaw, który zaprezentowałem mieści się w zakładanym budżecie i umożliwia zapis tablic rejestracyjnych w każdych warunkach oraz czasem zapis umożliwiający rozpoznanie kierowcy (głównie w dzień). Ponieważ nie taki był główny cel tego zadania, nie przywiązywałem do tego większej wagi.

  Koszt brutto mojego zestawu (średnie ceny internetowe ):
  - kamera NOVUS NVDN-801C – 1100 zł
  - obiektyw NOVUS NVL-550D/IR – 370 zł
  - obudowa + uchwyt – 130 zł
  - oświetlacz IR Redbeam IR80 – 300 zł
  - filtr polaryzacyjny – 30 zł
  Łącznie: 1930 zł :)

  Pewnie mógłbym zastosować lepszy oświetlacz IR, np. wspomniany przez wotik-a LIR-IC88, ale po pierwsze nie ten budżet (LIR-IC88 kosztuje około 800 zł), a po drugie jest ogromny i świeci na czerwono (podczerwień w zakresie 850 nm). Zastosowany przeze mnie oświetlacz Redbeam IR80 jest mały, posiada trwałą matrycę LED, a jego światło jest niewidoczne dla ludzkiego oka (podczerwień w zakresie 940 nm). Moim zdaniem do tego zastosowania sprawdza się idealnie.

  Ogólnie jak na warunki i taką szerokość sceny uważam, że przedstawiony zestaw spisuje się całkiem dobrze.

  Najważniejsze, że spełnia oczekiwania inwestora ;)
 • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  _ZBYCH_ napisał:
  Koledzy, temat zaczął się rozwijać, ale pamiętajcie o budżecie – 2000 zł.

  Korgoth pokazał wyraźne zdjęcia tablic, ale wykonane kamerą full HD, a koszt tej kamery, to około 1700 euro! To trochę tak, jak strzelanie do muchy z armaty

  Inne wymienione dotychczas zestawy też mają wysokie ceny.


  Racja, racja, ale temat też dotyczy ogólnego rozpoznawania tablic, tak więc jeśli ktoś kto będzie później wyszukiwał informacji na ten temat, fajnie jeśli dostanie kilka propozycji.

  A co do mojego rozwiązania, to można użyć modelu DS-2CD4A25FWD-IZS, który kosztuje 820USD a to już BARDZO blisko założonego budżetu :)
  I masz kamerę z automatycznym rozpoznawaniem tablic :P

  wotik napisał:
  Ciekaw jestem jak to zrobią aby wykorzystać do tego jedną kamerę (przynajmniej tak wynika z tego co piszesz), bo do tej pory, w systemach rozpoznawania tablic i samochodów, z tego co mi wiadomo, użyć trzeba było min. 2 kamer aby rozpoznać dodatkowo także markę typ i kolor...

  Raczej będą potrzebne dwie, chyba że to będzie np. wjazd na parking podziemny, czy firma wypożyczająca samochody. Tam masz szlaban, światło i kamera ma dobre warunki.
 • Poziom 2  
  Witam
  Chciałbym dołączyć się do tematu - odgrzać go :)
  Bardzo zainteresowały mnie kamery hikivision (-cena i możliwości).
  Szukam rozwiązania do weryfikacji tablicy rejestracyjnych na podziemnym parkingu . Oświetlenie stałe szerokość przejazdu około 5metrów. Jedyne co potrzebuje uzyskać z systemu to numery tablic i datę kiedy one były widziane.
  Opisane hikivision piszecie że trzeba zmienić firmware, które otrzymacie będąc partnerem hikivision. Ja niestety nie jestem i raczej nigdy nie będę :). Potrzebuje kompletne rozwiązanie w cenie około 3000zł. Czy uda się coś znaleźć?
 • Poziom 11  
  Damianek85 napisał:
  Witam
  Chciałbym dołączyć się do tematu - odgrzać go :)
  Bardzo zainteresowały mnie kamery hikivision (-cena i możliwości).
  Szukam rozwiązania do weryfikacji tablicy rejestracyjnych na podziemnym parkingu . Oświetlenie stałe szerokość przejazdu około 5metrów. Jedyne co potrzebuje uzyskać z systemu to numery tablic i datę kiedy one były widziane.
  Opisane hikivision piszecie że trzeba zmienić firmware, które otrzymacie będąc partnerem hikivision. Ja niestety nie jestem i raczej nigdy nie będę :). Potrzebuje kompletne rozwiązanie w cenie około 3000zł. Czy uda się coś znaleźć?


  Powinno się udać, zapytaj jakiegoś certyfikowanego instalatora Hikvision (wyślij zapytanie na ich mail polski, info.pl(malpa)hikvision.com to podeślą Ci listę z Twojego regionu).

  Zwykła kamera Lightfighter DS-2CD4025FWD-A do tego obiektyw, obudowa i podstawowy rejestrator.
  I masz rozpoznawanie tablic, wyszukiwanie tablicami, czarna/biała lista itd.
 • Poziom 9  
  Korgoth napisał:
  To ja się dorzucę do tematu :)
  Zdjęcia (noc) z kamery Hikvision z wbudowanym rozpoznawaniem tablic:

  CCTV - Nagrywanie tablic rejestracyjnych i twarzy kierowcy - analog czy IP? CCTV - Nagrywanie tablic rejestracyjnych i twarzy kierowcy - analog czy IP? CCTV - Nagrywanie tablic rejestracyjnych i twarzy kierowcy - analog czy IP? CCTV - Nagrywanie tablic rejestracyjnych i twarzy kierowcy - analog czy IP?

  Migawka 1/1000, dlatego takie ciemne :)


  Wszystko ładnie pięknie, ale na co mi tablice jak marki i koloru samochodu nie widać. Tablice mogą być kradzione i takie zdjęcie nic nam nie da.