Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siemens WXL 1240 - Aquastop zadziałał - nie odpala żaden program

citrofan 26 Kwi 2015 12:42 1461 8
  • #1 26 Kwi 2015 12:42
    citrofan
    Poziom 10  

Witam.
    Mam problem z pralką. Model jak w tytule. Generalnie nie działa na żadnym programie, nawet samo odpompowywanie ani wirowanie. Dodam że pralkę zakupiłem już z pozbawionym jej węża z Aquastopem i zamontowany jest zwykły wąż bez Aquastopu a dwużyłowa kostka która go zasilała (2 brązowe przewody) jest po prostu odpięta, ale do tej pory to tak funkcjonowało. Nie miałem potrzeby kupować w serwisie nowego oryginalnego węża (380zł) z aquastopem który kosztuje tyle co warta jest pralka, bądź też zakupu używanego (za ok. 100zł) który nie wiadomo jak długo podziała.
    Aktualnie sytuacja wygląda następująco:
    Woda odkręcona, proszek wsypany, pranie załadowane, wybieram dowolny program, naciskam start, słychać ryglowanie drzwiczek, a po chwili pika alarm a na wyświetlaczu wyskakuje komunikat: "Aquastop zadziałał". Czytając na tym forum poradę dla podobnego problemu dotyczącego zmywarki odkręciłem tył pralki aby zobaczyć czy nie ma wycieku. W pralce sucho, na spodzie pralki jest niebieski czujnik aqua sensor. Czujnik zdemontowałem i sprawdziłem multimetrem, est sprawny tzn. w normalnej pozycji jest zwarty a przy podniesieniu styropianowego pływaka do góry rozwiera. Sam pływak też jest sprawny, a wgłębienie pod nim w żaden sposób go nie blokuje ani nic tam nie wpadło. Kostka łącząca czujnik z dwoma brązowymi przewodami sprawna, połączenie jest, na przewodach jest napięcie.

Co w takim razie blokuje moją pralkę że wywala na wyświetlaczu komunikat Aquastop zadziałał i nie można włączyć w niej żadnego programu?

0 8
  • #2 28 Kwi 2015 21:46
    falo22
    Poziom 25  

sprawdź czy zadziała bez czujnika...tego ze styropianem.

Dodano po 27 [sekundy]:

+hydrostat

0
  • #3 28 Kwi 2015 23:34
    citrofan
    Poziom 10  

Już to sprawdzałem - bez zmian.
    Dzisiaj zdemontowałem płytę główną. Część złączy krawędziowych jest zaśniedziała na skutek wilgoci która musiała się tam jakoś dostać. Upalone są też 2 triaki o symbolu Z9M oraz przepalona jedna ścieżka.
    Złącza oczyszczone i na nowo ocynowane, ścieżka załatana, złączki na kablach też wyczyszczone. Jutro wymieniam triaki i dam znać jak odpalę,
    Czy przyczyną powyższych usterek płyty była wilgoć zwarcie na złączach krawędziowych czy szukać jeszcze innych przyczyn?

0
  • #4 29 Kwi 2015 08:39
    falo22
    Poziom 25  

Wymień triaki i powinno działać.

0
  • #5 30 Kwi 2015 00:39
    citrofan
    Poziom 10  

Triaki wymienione, niestety dalej jest problem.
    Nie działa odpompowywanie, nie działa także wirowanie, silnik zakręca tylko na chwilę. Przy programie prania (dowolnym) nabiera wody, ale jak ma zacząć kręcić bębnem to też zakręci nim tak na chwile jakby miało go wyrwać z pralki i staje. Dodam że przycisk start zmienia wtedy kolor z niebieskiego na czerwony.
    Co jeszcze jest uszkodzone? pompka? silnik bębna?

0
  • #6 30 Kwi 2015 07:48
    falo22
    Poziom 25  

jak szarpie silnikiem to trzeba sprawdzić prądniczke tachometryczną, zrób foto w modułu i wrzuć.

0
  • #7 30 Kwi 2015 12:37
    citrofan
    Poziom 10  

Ale fotkę którego modułu?
    Gdzie to tacho się znajduje?
    Dlaczego nie działa pompka?

0
  • #8 01 Maj 2015 11:36
    falo22
    Poziom 25  

Tacho jest na silniku, a foto programatora zrób , jeżeli nie poradzisz sobie z tymi rzeczami to wezwij fachowca.

0
  • #9 06 Maj 2015 22:14
    citrofan
    Poziom 10  

Tak też zrobiłem bo nie mam czasu w tym dłużej grzebać. Pralka zawieziona do serwisu i czeka w kolejce na naprawę, o ile będzie ona opłacalna.

0