Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Mega88][AVR C] - Pomiar czasu między dwoma impulsami

26 Kwi 2015 14:33 765 11
  • Poziom 10  
    Witam!

Potrzebuję zrobić sobie obrotomierz cyfrowy i mam pewien problem. Obrotomierz ma służyć w motorowerze z zapłonem platynowym, który daje impuls co jeden obrót wału. Chciałbym zmierzyć czas między dwoma impulsami z platyn, i za pomocą obliczenia matematycznego zmierzyć RPM wału. Tylko nie wiem jak sprawdzić czas między tymi impulsami. Proszę o pomoc

Z góry dziękuje.
  • Poziom 25  
    Prościej jest zliczyć te impulsy w jednostce czasu - maszyneria się uprości znakomicie, jako że pełno jest gotowców do liczenia impulsów...
  • Poziom 10  
    Pomysł dondu z transoptorem odpada. :/ Dodaje że aparat zapłonowy jest wyposażony w przerywacz który co obrót rozwiera się. Dodatkowo musi być odstęp czasowy ponieważ przyda mi się w kilku innych projektach.
  • Pomocny post
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Zamiast transoptora możesz zastąpić przerywaczem - będzie jedynie trzeba dodać prosty filtr RC. Reszta jest taka sama jak w projekcie z linku.
  • Poziom 10  
    Filtr RC jest elementem który tutaj musi być. Ale z kodem nieda się prościej? :P
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    niveasoft Nie zrozumiałem ciebie. Niewiem o co ci chodzi z dwiema iskrami ale ok. Dodam że to dwusuw.

To co mi napisałeś niżej troche mnie zdziwiło. Od początku był zamiar zmierzenia ile trwa obrót. Jak napisałeś że wystarczy policzyć ile jest obrotów w ciągu sekundy to lekka bzdura. Dlaczego? Bo jeżeli obrót będzie trwał 0.26 sekundy to mi wyjdzie 3 w ciągu sekundy czyli 180 rpm. A w rzeczywistości będzie to więcej.

Więc sam tu to udziwniłeś...
  • Pomocny post
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Do pomiaru ilości obrotów można podejść na dwa sposoby:
    1. w stałym przedziale czasu liczyć ilość impulsów z przerywacza.
    2. liczyć czas trwania jednego obrotu.

W zależności od tego, jakie urządzenie stosujemy do wykonania pomiarów i jakiej dokładności pomiarów się spodziewamy stosuje się albo metodę 1 albo 2. Czasami stosuje się jedną metodę do jakiegoś progu RPM, a powyżej drugą, by zapewnić dużą dokładność pomiarów w szerokim zakresie.

W związku z tym co napisałem powyżej oraz:

sibibibi1 napisał:
    Ale z kodem nieda się prościej? :P

tak, można upraszczać, ale należy znać dokładnie założenia projektowe.
  • Poziom 10  
    Dzięki wszystkim za pomoc! :)

Dondu Z pewnością skorzystam z twoich wskazówek. ;)

Wiem już co i jak. :D Temat do zamknięcia._