Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitoring - 50 kamer, analog czy IP?

przemexss 26 Kwi 2015 15:23 1971 19
  • #1 26 Kwi 2015 15:23
    przemexss
    Poziom 9  

Witam

Mam do zrealizowania dość ambitny projekt a dokładnie monitoring na ok 50-60 kamer.

Pytanie jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej i będzie jak najtańsze.
    Do wyboru jest analog HD lub IP.
    Co wyjdzie taniej i jak wygląda porównanie jeśli chodzi o jakość?

0 19
  • #2 26 Kwi 2015 15:40
    sosarek

Poziom 43  

Taniej zapewne wyjdzie analog, co do jakości lepiej wypadnie IP.

-1
  • #3 26 Kwi 2015 15:41
    jimasek
    Moderator - Sieci, Internet

przemexss napisał:
    Pytanie jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej i będzie jak najtańsze.

W samym zapytaniu są już dwie skrajności. Coś co jest dobre nie może być tanie.

0
  • #4 26 Kwi 2015 17:41
    edziu
    Poziom 29  

Niekoniecznie analog wyjdzie taniej trzeba wziąć pod uwagę okablowanie
    i jaki jest rozległy teren czy da radę wszędzie przepuścić kabel itp... a kamery IP łatwo przesłać drogą radiową kilka kamer na 1 most radiowy.

0
  • #5 26 Kwi 2015 17:52
    przemexss
    Poziom 9  

Odległość kamer od rejestratora to max ok 100m.
    I podkreślam, że chodzi o analog HD, gdzie np rejestratory są droższe niż w przypadku monitoringu IP.
    Dodatkowo właśnie dochodzi koszt okablowania, skrętki będzie mniej jest tańsza i zasilanie po poe.
    A jak jest z kamerami? Porównując np.
    http://www.eltrox.pl/monitoring/monitoring-ip/kamery-ip/kamera-ip-kg-1315d-9280.html
    http://www.eltrox.pl/monitoring/monitoring-hdcvi/kamery-hdcvi/kamera-bcs-dmhc1130ir-9492.html
    Która kamera da lepszą jakość obrazu?

0
  • #6 26 Kwi 2015 18:21
    nomad22
    Poziom 16  

Witam
    Testowałem telewizje HikVision TurboHD...Jestem mile zaskoczony.
    Podłączyłem kamerę 2mega z oświetlaczem elixir. W nocy piękny kąt oświetlenia.Odległość do 80m...niestety to tylko papier, ale można przyjąć do 40m. W dzień dobrze radzi sobie nawet z promieniami słońca padającymi w obiektyw.
    Wielki plus w stosunku do systemu ip to podgląd na żywo...Nie ważne jakie parametry nagrywania ustawimy , zawsze mamy pełną klatkę w pełnej rozdzielczości.
    Prosta instalacja-jak analog, po koncentryku testowałem 240 m(podają do 500m) po skrętce 100m, niestety jeszcze brak transformatorów video aktywnych.
    Działanie sieciowe nieco gorzej niż ip...Ustawiłem te same parametry strumienia pomocniczego dla kamery ip i TurboHd-Turbo Hd odrobinę gorsza jakość.
    Rejestratory do 32 kanalów.
    Cena kamery katalog 380 zł netto
    Rejestratory 16 kanałów od 1600 zł netto
    Uważam iż należy wybierać pomiędzy Ip, a technologiami nowszymi niż analog.
    Testowana kamera: DS-2CE16D1T-IT5
    Testowany rejestrator: DS-7216HGHI-SH/A
    POzdrawiam

0
  • #7 26 Kwi 2015 19:10
    niepotrafie
    Poziom 15  

Witaj. Moim skromnym zdaniem, temat Cię przerośnie.
    Oczywiście, że przy 50 kamerach taniej wyjdzie analog. Okablowanie to też nie problem- skrętką też prześlesz AHD. Problem może się pojawić jak okażę się, że "co tanie to drogie" tzn najtańsze transformatorki okażą się nie działać, najtańsze kamery, nie będą widzieć nic w nocy, bądź je oślepi słońce. Nie można wybrać 50 takich samych kamer i liczyć ze jakoś to będzie... 2 sprawa, zdajesz sobie sprawę, że kupując no-nameową kamerę o gwarancji, supporcie nie ma raczej mowy?

P.S. Jeśli chodzi o kamery, to powiedziałbym, że obraz będzie na podobnym poziomie.

0
  • #8 26 Kwi 2015 19:40
    przemexss
    Poziom 9  

Jak najbardziej jestem świadomy, że w przypadku awarii będą problemy supportem itp.
    Główną rolę gra tutaj koszt, wymagania jeśli chodzi o jakość nie są bardzo duże, myślę, że jednak wybiorę rozwiązanie IP.
    Kamery cenowo podobne, rejestratory tańsze, mniej kabla (kilka switchy połączonych gigabitem)

0
  • #9 26 Kwi 2015 19:43
    jpl
    specjalista-kamery przemysłowe

Podałeś bardzo mało informacji o samym systemie oraz instalacji... co może na samym początku uwarunkować z czego będziesz musiał korzystać.

Po pierwsze spróbuj odpowiedzieć na pare pytań - wtedy pomożemy:
    - jaki czas archiwizacji przewidujesz? TO PYTANIE JEST WAŻNE (nagrywanie 24h na dobe czy może byc detekcja ruchu)
    - czy przewidujesz jakie punkty podglądu z tych wszystkich kamer? Czy chcesz mieć podgląd na jednym stanowisku głównym?
    - jeżeli wyjdą 3-4 rejestratory, jakie masz najdalsze odległości kablowe od kamery do każdego z nich ?
    - czy masz tam jakieś już kable ?
    - czy masz wszędzie oświetlenie ?
    - czy przewidujesz coś z bezprzewodówki ?

Wtedy można dopiero zaproponować coś.... w miarę spełniającego twoje wymagania.

Bo to co nomad powiedział.... to tak jak wróżenie z fusów.... ja też mogę ci przedstawić rozwiązanie... podać ceny itp - będzie mega super duper... ale potem w praniu moga wyjść kwiatki że to niespełnia twoich wymagań.

0
  • #10 26 Kwi 2015 20:02
    przemexss
    Poziom 9  

Może być detekcja ruchu
    Podgląd na pewno musi być po sieci poza głównym stanowiskiem
    Odległość jak pisałem max ok 100m
    Kabli żadnych nie ma, wszystko od podstaw ciągnięte
    Oświetlenie będzie
    Raczej wszystko po kablu, myślę, że kabel jest bardziej niezawodny.

0
  • #11 26 Kwi 2015 21:41
    nomad22
    Poziom 16  

Podałem rozwiązanie , nie biorąc pod uwagę tego iż ktoś nie wie jakie należy dobrać obiektywy. Myślę iż kolega wie czego oczekuje inwestor...W jednym miejscu chce szerokie plany, inne to szczegóły -twarze, rejestracje, wydawka towaru itp...
    2xrejestrator 32
    Do stanowiska-podglądu-według mnie najlepiej zastosować przedłużacz HDMI z wykorzystaniem utp do 100m plus przedłużacz usb(myszki) z możliwością obsługi dwóch urządzeń.
    Jeśli większa odległość przesyłu obrazu to zamiast wykorzystania przedłużacza hdmi po skrętce wykorzystać konwerter światłowodowy.
    Znika problem komputera...
    Przy rozwiązaniu analogowym mniej rzeczy na pewno Cię zaskoczy niż przy Ip...
    Panowie to 50 kamer w jednej lokalizacji...To nie monitoring miejski...Na pewno kolega sobie poradzi i wszystko będzie ok... To tylko 50 kamer...a odległości do 100m, bajka instalacja:)

0
  • #12 27 Kwi 2015 07:52
    zuczek1987
    Poziom 23  

Wiesz 50 kamer to fajny zarobek, do tego małe odległości co jest na plus. Ale to również co najmniej 50 problemów. To jest robota na dłuższy czas i kilkanaście zagwozdek po drodze. No i konieczność posiadania sprzętu zastępczego, lub dobrego zaplecza w postaci dostawcy sprzętu. Jak już koledzy wcześniej zauważyli 50 Kamer to w zasadzie obejmie już wiedzę z większości monitoringu, czyli dobór obiektywu, korekta ustawień, poprawka na warunki panujące na obiekcie, odpowiednie rozmieszczenie sprzętu. Jak widzisz troszkę tego jest.

0
  • #13 27 Kwi 2015 09:55
    Totoya
    Poziom 17  

Daj znać skąd jesteś - może ktoś z forum będzie w stanie Ci coś pomóc z doborem na miejscu u klienta lub udostępnić sprzęt na testy.

0
  • #14 27 Kwi 2015 11:51
    arturavs
    Poziom 38  

Tanie, chińskie transformatorki wideo nawet nie leżały koło prawdziwych. Przy takiej ilości kamer zwróć na to uwagę. To po prostu redukcja z BNC na listwę, w środku nie ma żadnego transformatora. Wystarczy miernikiem sprawdzić.

0
  • #15 27 Kwi 2015 20:26
    gucio222
    Poziom 13  

Długo dłubałem w analogach, ale od czasu spadku cen systemów IP to nie widzę alternatywy. Uruchomiłem już dobre 15 systemów. Za 3-5 lat analogi umrą i będą dużo droższe i trudno dostępne. W IP trzeba mieć dużo więcej wiedzy, ale nie jest to wiedza tajemna. Wg mnie rób IP. Kable tanie jak barszcz. Switche kupisz już za śmieszne pieniądze, a jak sobie zostawisz sobie dojście do systemu u klienta przez internet to jesteś w stanie namierzyć problem zdalnie i jechać na serwis z konkretnym sprzętem.

0
  • #16 28 Kwi 2015 16:02
    przemexss
    Poziom 9  

Niestety nie ma możliwości obejrzenia obiektu w tym momencie bo po prostu nie jest jeszcze gotowy. Nie ma wszystkich pomieszczeń więc na razie mogę rozmieszczać sprzęt tylko na planach.

Prawdopodobnie będzie to wyglądało tak, że z głównego switcha w centralnym miejscu budynku polecą 2 kable i potem w jedną i w drugą stronę w szeregu switche 8 i 24 portowe, switche łączone gigabitem a kamery 100Mb/s od razu z PoE.
    Wygodne i stosunkowo tanie.

0
  • #17 28 Kwi 2015 17:43
    jpl

W twoim przypadku rozwiązaniem bardzo dobrym będzie któryś z systemów HDTV (AHD, CVI, HD-TVI). Najważniejsze zebyś pomieszał kamery, poniewaz kamery 720P - mają lepszą czułośc w nocy - co w przypadku nieoświetlonych miejsc może być ważne.
    W przypadku tego systemu odpadnie ci naprawdę dużo problemów związanych z siecią, konfiguracji, opóźnień podglądu itp.
    Biorąc pod uwagę ceny kamer to średnio kamera wyjdzie cię z 350 pln netto (do wyboru bierz kopułki, tuby itp, wszystko zależy od miejsca), będziesz potrzebował z 3 rejestratory 16 kanałowe - i takich się trzymaj... bo jak coś padnie - to w przypadku 32 kanałowego rejestratora tracisz pół kamer w systemie... bo rejestrator musisz wysłać, a w przypadku mniejszych rejestratorów, zawsze możesz ważniejsze kamery poprzepinać w miejsce tych mniej ważnych.
    Rejestrator pasuje żebyś miał na 2-3 dyski twarde (po 2x2TB) - przecież nagrywasz rozdzielczości megapikselowe..... Koszt takiego rejestratora to gdzieś 1500 pln netto + dyski to 300 pln netto za sztuke. Zasilacze 4x pulsara 16x0,8A wyjdzie kloło 600pln netto. Do tego switche żebyś połączył sobie rejetratory w jednej sieci, komputer do podglądu kamer na programie CMS (wyświetlanie 64 kamer na jednym monitorze - a monitorów możesz użyć 4). switche zwykłe -z 200-300pln.
    W sumie wyjdzie cię około 12500 za kamery + 4500 rejestratory + 1800 dyski + 900 zasilacze i switche = wychodzi około 24700 bez kabli itp.

Jeżeli będziesz chciał to zrobić w DOBRYM IP to kamery wychodzą średnio 900-1000 PLN netto (hikvision / dahua), rejestratory 1500/szt, dysk 300/szt, switche z POE 24porty x2 1200/szt - wychodzi suma około 58700 -
    Przy jakości 2MPIX / 1,3mpix - czyli takiej samej jak analogHD

Wiecęj megapikseli oznacza większą ilość dysków, większy ruch sieciowy, większe problemy z detekcją ruchu - oraz mniejsza czułość.
    Ja bym wybrał któryś ze standardów analogHD - posiada najlepszy obecnie stosunek jakości do ceny.

0
  • #18 28 Kwi 2015 19:22
    nomad22
    Poziom 16  

Popieram zastąpienie sytemu ip systemem hdanalog.
    Proponuję wybrać droższe rejestratory z możliwością nagrania 25kl/s dla każdej kamery. Zerknij na ofertę HikVision, obecnie uruchamiam obiekt na około 42 kamery. Po wcześniejszym przetestowaniu możliwości systemu wybrałem ich ofertę ponieważ stanowi bardzo dobra alternatywę dla systemu ip. Co najważniejsze dla mnie portier widzi obraz "real" nie ważne jaką jakość nagrań ustawimy. W przypadku systemu ip zawsze widzimy to co nagrywamy lub strumień pomocniczy, który jest niestety zazwyczaj bardzo słaby jakościowo.

0
  • #19 28 Kwi 2015 19:44
    jpl

nomad22 napisał:
    Proponuję wybrać droższe rejestratory z możliwością nagrania 25kl/s dla każdej kamery

To nie jest najważniejsze.... w zupełności wystarczy 12kl/s, ponieważ płynność orbazu jest - a ciut mniejsza ilości klatek daje to że obraz jest lepszej jakości.

Wielokrotnie było to poruszane na forum że 12kl/s w zupelności wystarcza. 25kl/s wykorzystuje się do monitoringu kasyn....

0
  • #20 28 Kwi 2015 21:53
    nomad22
    Poziom 16  

Nie wiem co komu wystarcza...Ja swoje systemu ustawiam na ciągłe nagrywanie 4-6 klatek , 20-25 klatek w czasie alarmu. Kamery HikVision posiadają już wbudowana "analitykę video" (naprawdę z dużym przymrużeniem oka analitykę) , ale już można rysować na ekranie virtualne linie. W dzień działają owe strefy przecięcia bardzo dobrze(brak fałszywych alarmów) przy słabym oświetleniu nocnym niestety szwankują...Ale jeszcze nie widziałem analityki vidieo, która działała by przy podświetlaczach podczerwieni. Osobiście testowałem analitykę Ganz oraz Devantis.

0
  Szukaj w 5mln produktów