Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalator XP ze sterownikami AHCI nie widzi AHCI

sebamjuzik 26 Kwi 2015 15:46 576 8
  • #1 26 Kwi 2015 15:46
    sebamjuzik
    Poziom 10  

Witam, mam skompilowaną płytkę instalacyjną XP wraz ze sterownikami AHCI, rok temu i tydzień temu zainstalowałem system bez problemu, wczoraj instalator "przestał" widzieć sterowniki AHCI i po ładowaniu plików wyskakuje blue screen, mam 2 takie płytki (SP2 i SP3), dziś skompilowałem trzecią, żadna nie chce się zainstalować. Pomogło tylko przełączenie w biosie z AHCI na IDE. Czemu płytki nie chcą ruszyć skoro są na nich sterowniki AHCI?

0 8
  • #2 26 Kwi 2015 18:58
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Witaj. Najwyraźniej sterowniki są nieprawidłowe dla Twojego modelu sprzętu albo są nieprawidłowo zintegrowane. Próbuj integrować sterownik z Windowsem w wersji SP3.
    Czy BS ma kod 0x7B? Jaki kontroler SATA siedzi w laptopie i które sterowniki integrujesz?

0
  • #3 26 Kwi 2015 20:23
    sebamjuzik
    Poziom 10  

Niemożliwe aby sterowniki były nieprawidłowe albo nieprawidłowo zintegrowane, bo 2 razy zainstalowałem system z tej samej właśnie płyty bez problemu, w zeszłym roku i tydzień temu dokładnie, przez ostatni tydzień płyta główna nie mogła chyba zmienić sobie sterowników? Dziś ściągnąłem ze strony asrocka sterowniki ahci do XP, zintegrowałem i nagrałem nową płytkę, też bez skutku.. Kod 0x7B, mam sata2 i sata3. To komputer stacjonarny.

0
  • #4 26 Kwi 2015 20:45
    dt1

Jaka to płyta główna (model)?

0
  • #5 26 Kwi 2015 20:48
    sebamjuzik
    Poziom 10  

Asrock z77 extreme6, czy jest możliwe, że powodem może być przełożenie kabla sata do innego gniazda? Oczywiście tez sata, ale innego wejścia

0
  • #6 26 Kwi 2015 20:53
    dt1

Są dwa kontrolery, SATA II (Intel) i SATA III (Asmedia). Teoretycznie po poprawnym zintegrowaniu właściwych sterowników musi to ruszyć.

0
  • #7 26 Kwi 2015 21:09
    sebamjuzik
    Poziom 10  

no nie wiem to może będę próbował podłączać do każdego po kolei?

Dodano po 7 [minuty]:

znalazłem coś takiego:
    - 2 x SATA3 6.0 Gb/s connectors by Intel® Z77, support RAID (RAID 0, RAID 1, RAID 10, RAID 5, Intel® Rapid Storage and Intel® Smart Response Technology), NCQ, AHCI and Hot Plug functions
    - 2 x SATA3 6.0 Gb/s connectors by ASMedia ASM1061, support NCQ, AHCI and Hot Plug functions (SATA3_A2 connector is shared with eSATA3 port)

może przełożyłem kabelki i ten sterownik nie pasuje do innego gniazda?

0
  • #8 26 Kwi 2015 21:51
    dt1

Zapomniałem o SATA III Intela jeszcze. Czyli właściwie są trzy kontrolery SATA na tej płycie. SATA3-A1/A2 oraz SATA3-0/1 to dwa różne kontrolery. Niech Kolega spróbuje SATA3-A1 zamienić z SATA3-0 (lub odwrotnie).

0
  • #9 26 Kwi 2015 22:35
    sebamjuzik
    Poziom 10  

Tak, zamieniłem gniazda i po załadowaniu plików instalator przeszedł wreszcie do kolejnego ekranu, ale po naciśnięciu entera w celu instalacji systemu pojawił się komunikat "instalator nie znalazł dysków twardych...", mam już szczerze dość, klonuję partycję systemową i tyle. Zapomniałem dodać, że instalka sprzed tygodnia odpala na każdym złączu sata jakie mam na płycie..

0