Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yamaha A500 - Grzeją się rezystory, przekaźnik się nie włącza

26 Kwi 2015 17:50 2151 25
  • Poziom 14  
    Yamaha A500 po przejściach. Ktoś wywiercił otwór w obudowie przekaźnika i zalał go płynem do czyszczenia styków. Uszkodzony przekaźnik wymieniłem na Findera 8A ze względu na brak dostępu do oryginału. Przekaźnik się nie załącza. Grzeją się rezystory R181 i R182 1.5kOhm. Tranzystory A1303 i C3284 oraz sterujące kanału L i R przymocowane do radiatora wylutowane, przemierzone i są sprawne. Zmierzyłem napięcie w regulacji prądu spoczynkowego według instrukcji i wynosi 14mV więc mieści się w zakresie podanym przez producenta. Odłączyłem całkowicie regulacje tonów i nic to nie zmieniło.

Yamaha A500 - Grzeją się rezystory, przekaźnik się nie włącza Yamaha A500 - Grzeją się rezystory, przekaźnik się nie włącza
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 38  
    A mierzyłeś napięcie wyjściowe wzmacniaczy przed przekaźnikiem?
    Rezystory grzeją się ,hm, ale jak bardzo? W sumie mają one moc 1W-2W. Sprawdź w pierwszym rzędzie połączone z nimi kondensatory 47uF oraz tranzystory .
  • Poziom 14  
    Grzeją sie na tyle, że nie da się ich dotknąć. Kondensatory nie mają przebicia. Sprawdzę jeszcze mosfety 2SK117 i napiszę czy są ok. Napięcie na przekaźniku -41VDC miedzy obudową, a nóżkami styków przekaźnika.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 38  
    skopek napisał:
    Napięcie na przekaźniku -41VDC miedzy obudową, a nóżkami styków przekaźnika.

To wygląda na uszkodzenie stopnia końcowego.
    Zmierz koleiny raz względem masy zasilania a nie obudowy.
    Masz na schemacie punkty pomiarowe TP 2 oraz TP 4 dla drugiego kanału, masę napewno masz na wyjściu głośnikowym pod pinami"-" ( minus głośnika).
  • Poziom 14  
    Między minusem wyjścia głośnika, a nogą przekaźnika dla kanału R i L 42V stałego. Dodam jeszcze, że brzeczą cewki. Dźwięk ten się zmienia w zależności od regulacji potencjometru basu. Tranzystory na radiatorze mierzyłem i wydają się być sprawne.
  • Poziom 43  
    Z zasilacza wychodzi napięcie symetryczne? Nie bardzo chce mi się wierzyć, że na obu kanałach naraz powstało takie samo uszkodzenie (spalone końcówki mocy); ale - wszystko jest możliwe... Jeżeli masz symetryczne zasilanie na końcówkach albo tranzystory mocy, albo sterujące, albo (wskazuje na to w pewnym stopniu reakcja na regulację barwy) para różnicowa. Tak czy inaczej - musisz sam pomierzyć wszystko.
  • Poziom 14  
    Tak, napięcie symetryczne.
  • Poziom 38  
    skopek napisał:
    Dodam jeszcze, że brzeczą cewki. Dźwięk ten się zmienia w zależności od regulacji potencjometru basu. Tranzystory na radiatorze mierzyłem i wydają się być sprawne.

Które cewki?
    Na radiatorze masz tylko dwa końcowe tranzystory mocy , a wzmacniacz końcowy to coś więcej , szczególnie w tym przypadku.
    A co z tranzystorami nimi sterującymi: TR 119 2SC2344 , TR121 2SA1011, wzmacniaczem różnicowym?

Prosiłam o pomiar na cewce L105 ,czyli punkt pomiarowy TP2,TP1 a masa głośnika,
    oraz pomiar na cewce L106 - TP4,TP3 względem masy głośnika, a ty nadal mierzysz względem wyprowadzeń podmienionego, nie oryginalnego przekaźnika.

Jeżeli pomiędzy TP 2 oraz TP4 a masą masz napięcie 42V to ewidentnie masz uszkodzenie stopnia końcowego!

Sprawdź topologię wymontowanego starego przekaźnika!!!
  • Poziom 14  
    Między TP1, TP2, TP3, TP4, cewką L104, L105, a masą głośnika 41,6V stałego. TR119, TR120, TR121 i TR122 wylutowane, zmierzone i są sprawne. Przekaźnik na 24VDC i dwa styki NO i taki też zastosowałem.
  • Poziom 38  
    To zmierz obecnie kiedy masz wylutowane tranzystory ,jakie napięcie panuje na TP1(TP2 TO TE SAME PUNKTY) A MASĄ GŁOŚNIKA I TP3(TP4) A MASĄ GŁOŚNIKA; plus miernika na punkty TP a minus na masę głośnika (-) . Jakie masz napięcie?

Przekaźnik może mieć tyle samo styków , z tym że japońskie często maja inaczej rozstawione wyprowadzenia w takim samym rastrze jak i europejskie/USA, dlatego prosiłam o sprawdzenie topologii i upewnienie się .
  • Poziom 14  
    Oryginalny przekaźnik ma dwa styki NO więc dałem taki sam. Po wylutowaniu TR119, TR121 i TR120, TR122 napięcie między TP1,2,3,4, a masą głośników spadło do -36VDC.
  • Poziom 38  
    Wylutuj TR 117, a TR 118 w kanale prawym. Sprawdź napięcie na wyjściach jak wyżej.
    Sprawdź te tranzystory.

Czy na pewno jesteś przekonany o tym, że względem masy jest napięcie -36V?
  • Poziom 14  
    Wzmacniacz w połowie naprawiony. Uszkodzone były kondensatory 100uF 25V C223 i C224 widoczne na pierwszym zdjęciu zaraz pod rezystorami, które zaznaczyłem czerwonymi strzałkami. Prawy kanał działa za to lewy nie. W lewym kanale uszkodzony rezystor R241 0.22Ohma. Po wymianie rezystora napiszę czy wzmacniacz jest w pełni sprawny.
  • Poziom 38  
    skopek napisał:
    Wzmacniacz w połowie naprawiony. Uszkodzone były kondensatory 100uF 25V C223 i C224 widoczne na pierwszym zdjęciu zaraz pod rezystorami, które zaznaczyłem czerwonymi strzałkami. Prawy kanał działa za to lewy nie. W lewym kanale uszkodzony rezystor R241 0.22Ohma. Po wymianie rezystora

R241 to rezystor emiterowy tranzystora mocy T 127 , raczej nie możliwe jest samoiste uszkodzenie rezystora przy zachowanym sprawnym tranzystorze i przy wcześniej podanych stałych napięciach na wyjściu wzmacniacza.
    Przy czym z dystansem należy podejść do kolegi pomiarów.

Wcześniej ( ok. 26 kwietnia)ponoć kondesatory były sprawdzane, napięcia również , a przy wspomnianym uszkodzeniu ,to było nie możliwe.
  • Poziom 14  
    Nie mierzyłem kondensatorów C223 i C224 na początku. Prawdopodobnie przy uruchomieniu w którymś momencie uszkodziły się główne tranzystory TR123, TR127, rezystor R241 i R235. Tranzystory wymieniłem na 2SA1295 i 2SC3264 bo innych nie było, rezystor R241 na 0.22ohm 5W i R235 na taki sam jak oryginał czyli 470ohm. Lewy kanał już gra ale charczy. Brak możliwość regulacji prądu spoczynkowego bo cały czas jest 0mV. Prawy kanał gra czysto.
  • Poziom 41  
    Jakie jest napięcie pomiędzy kolektorem i emiterem TR111?
  • Poziom 38  
    Najwyższy czas by kolega samodzielnie użył miernika i sprawdził wszystkie tranzystory .

Ma kolega schemat z podanymi napięciami w charakterystycznych miejscach.

Należy to wykorzystać.

Nigdy jasno kolega nie odpowiedział na pytania, należało sprawdzić po drugim poście tranzystory TR 103, TR 105 oraz TR107, TR 109.
    A przecież w tej okolicy istniało pierwsze zgłoszone uszkodzenie- defekt, ale o nim jakoś kolega zamilkł.

A kolega jedyne co potrafi robić i od czego zaczął usuwanie uszkodzenia to regulacja prądu spoczynkowego.

Ciekawa jestem jaką metodą ogólnie kolega robi pomiar prądu spoczynkowego?

Należy zwrócić uwagę ,iż nie jest to typowa konstrukcja stopnia końcowego.
  • Poziom 14  
    TR111 sprawny
    C-E 2,3V
    masa - emiter: -3,6V
    masa - kolektor: -1,3V
    masa - baza: -3V
  • Poziom 38  
    Czyli napięcia są jakieś dwa razy za wyżone do podanych na schemacie.
    Sprawdź wzmacniacz różnicowy oraz TR 113.
  • Poziom 41  
    Napięcie C-E TR111 jest właściwe, tak więc układ polaryzacji pracuje prawidłowo. Pomimo tego prąd spoczynkowy jest zerowy. Jedyna możliwość jaką tu widzę, to uszkodzenie któregoś z rezystorów R229, R231, R233, R237, R239, R241 lub TR119, TR121, TR123, TR127
    Sprawdź te rezystory najpierw.
  • Poziom 38  
    Sławku,z całym szacunkiem,jak wg ciebie jest prawidłowe napięcie polaryzacji?
    Czy widzisz co podaje producent na schemacie- ja wspominałam już iż nie jest to typowe rozwiązanie układowe wzmacniacza.
    Czytałeś wątek od początku?
    My się produkujemy, a autor niezbyt przykłada się.
    Trudno coś wywnioskować w tak niespójnych wypowiedziach:
    - najpierw wszystkie tranzystory sprawdzone 100% sprawności,na wyjściu jednak napięcie zasilające,
    - następnie jednak uszkodzone jakoś po drodze,
    - na początku problem:
    skopek napisał:
    Grzeją się rezystory R181 i R182 1.5kOhm

do chwili obecnej przemilczany,
    - dodatkowo kompletnie bezsensu było:

skopek napisał:
    Odłączyłem całkowicie regulacje tonów i nic to nie zmieniło.

Nawiasem mówiąc ,jeżeli mamy ponoć prawidłowo działający kanał sąsiedni ,to chyba jesteśmy sobie w stanie porównać pomiary w poszczególnych punktach i zawęzić obszar poszukiwań.
  • Poziom 41  
    aaanteka napisał:
    Sławku,z całym szacunkiem,jak wg ciebie jest prawidłowe napięcie polaryzacji?
    Czy widzisz co podaje producent na schemacie- ja wspominałam już iż nie jest to typowe rozwiązanie układowe wzmacniacza.

Na schemacie widzę podane napięcie emitera TR111 -1,2V a kolektora 1,2V, co daje 2,4V. Autor wątku podaje 2,3V, co uznałem za wartość wystarczającą do pojawienia się prądu spoczynkowego.
  • Poziom 38  
    skopek napisał:
    TR111 sprawny
    C-E 2,3V
    masa - emiter: -3,6V
    masa - kolektor: -1,3V
    masa - baza: -3V

"masa - baza " czyli napięcie pomiędzy , inaczej względem masy.
    Ale nie mamy się o co dochodzić, bo my tu nie możemy zbyt wiele zrobić w przedmiocie naprawy;).
  • Poziom 41  
    aaanteka napisał:
    "masa - baza " czyli napięcie pomiędzy , inaczej względem masy.

Napięcia względem masy się nie zgadzają, widziałem to, ale tam jest brak prądu spoczynkowego a sam układ z tranzystorem TR111 daje napięcie prawidłowe i wystarczające do pojawienia się prądu spoczynkowego. To prowadzi do wniosku że któraś gałąź, ujemna lub dodatnia nie funkcjonuje, czego efektem jest brak prądu spoczynkowego pomimo tego, że napięcie C-E TR111 jest wystarczające do jego wystąpienia. Dodatkowym efektem jest to, że napięcia względem masy się nie zgadzają. Jest to moim zdaniem wtórny efekt. To jest koncepcja wymagająca sprawdzenia oczywiście. Jeśli wszystkie elementy które wymieniłem wcześniej okażą się sprawne, trzeba będzie do tego podejść nieco inaczej.
  • Poziom 14  
    Po wymianie tranzystorów i rezystorów w lewym kanale na oryginały wzmacniacz działa. Prawdopodobnie uszkodziłem lewy kanał przy pomiarze prądu spoczynkowego końcówkami miernika.

Przyczyna niesprawnego wzmacniacza tak jak pisałem powyżej to uszkodzone kondensatory 100uF 25V C223 i C224 i od tego mogłem zacząć. Niestety przez mój błąd uszkodziłem lewy kanał co kosztowało mnie sporo czasu i pracy. Dziękuję wszystkim za pomoc. Temat uważam za zamknięty.