Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Funai 2000T MK7 zwężenie obrazu i prążki

23 Maj 2005 17:27 1064 2
  • Poziom 11  
    Witam.
    Mam następujący problem z telewizorem Funai, otóż po włączeniu urządzenia obraz jest zwężony w poziomie, jednak czasem obraz rozszerza się i po ok 10 minutach powraca do swoich normalnych rozmiarów. Na obrazie zarówno w trybie tv jak i av występują prążki w postaci słojów na całej powierzchni ekranu (nie są to linie powrotu plamki). Są one dobrze widoczne na białym tle. Co może być przyczyną występowania obu usterek?

Z góry dziękuje

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Sprawdź dokładnie filtrację napięć zasilających: 12V, 200V, zasilanie pionu i odchylania poziomego.
  • Poziom 11  
    Po kilku godzinkach sprawdzania...

Głowną przyczyną prażków oraz zwężonego obrazu była elka C343 100uF/160V której pozostało ok 2uF pojemności:] przy okazji wymieniłem też 47uF/160V który stracił cześć swojej pojemności. Ogólnie należy praktycznie wymienić wiekszość elek koło radiatora na którym znajduje się IC204 LA7830. C261 i C242 po 100uF/35V też utraciły znaczną cześć swojej pojemnośći (o ok 60%, a drugi 70%).C339 100uF/16V stracił całkowicie pojemność.
    Po wymianie elek o nieco nadszarpniętej pojemności ( nie wymieniłem powyżej wszystkich kondesatorków bo to trzeba samemu wlutować i zmierzyć miernikiem) obraz okazał się być rewelacyjny jak na 13 letni tv. Kolory, kontrast piękne. Brak prążków, brak zwężenia obrazu po włączeniu urządzenia i przy okazji zniknął efekt powolnego rozjaśniania się obrazu.

Dzięki za podopwiedź.