Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino - Sterowanie urządzeniai poprzez wizualizacje czy da sie wykonać?

lukas198820 26 Kwi 2015 21:36 1503 9
  • #1 26 Kwi 2015 21:36
    lukas198820
    Poziom 15  

Czy istnieje możliwość wykonania wizualizacij np na komputerze i założmy sterowania urządzen podpietych pod Arduino poprzez ta wizualizacje?

• #3 15 Paź 2015 17:34
    marcinwpl
    Poziom 15  

Tak istnieje możliwość wykonania wizualizacji do arduino większość programów do robienia "okienek" ma możliwość komunikacji po RS232. Oryginalnym programem do robienia okienek dla arduino jest kompilator processing.

• #4 31 Paź 2015 15:30
    machacz102
    Poziom 14  

Część czytających mnie zjeździ, część pochwali - szczerze mówiąc chcę wnieść coś w temat, zamiast wdawać się w flamewar.

Jest taki projekt, MyOpenLab: Link do screenów. Funkcjonalnie podobny do LabView. Programujesz w taki sposób: masz widok frontu, gdzie upuszczasz obrazek, wyświetlacz, suwak, lampkę itp, i widok połączeń, gdzie odrutowujesz wszystkie komponenty. Po uruchomieniu dostajesz "działające urządzenie". MyOpenLab posiada moduły do współpracy z Arduino.

Strona po niemiecku, ale sam projekt po angielsku.

Zaznaczam, że samodzielnie nie próbowałem jeszcze jak taki zestaw funkcjonuje, stosuję MyOpenLab w ciut inny sposób.

• #5 01 Lis 2015 07:19
    Walentynka
    Poziom 13  

Kiedys znalazłem taki programi ale jest płatny dlatego zrezygnowałem :
    megunolink

a ostatnio w pythonie według tego tutka :
    Pierwszy

Drugi

a tak wygląda moj wykres :
    Arduino - Sterowanie urządzeniai poprzez wizualizacje czy da sie wykonać?

• #6 01 Lis 2015 09:24
    lukas198820
    Poziom 15  

A czy jest możlwość wykonania wizualizacji np poprzez Java Script, lub poprzez samą Jave?

• #7 01 Lis 2015 12:00
    machacz102
    Poziom 14  

Mędrcy już dawno powiedzieli nam, czego się nie da (podpowiedź: otworzyć się da, ale nie można wyjąć). Inna sprawa, jak to chcesz zrobić.

Uniwersalnym acz baaaardzo ogólnym sposobem jest dopięcie do Arduino ethernet shield, na którym wystawi się coś w rodzaju API, np wpisanie urla http://adres.ip.naszego.arduino/digital1/set/on ustawi logiczną jedynkę, a wpisanie /digital1/get zwróci nam stan danego pinu. Następnie w JavaScripcie bądź dowolnym innym języku przygotowujesz sobie stronkę lub program z wizualizacją, która będzie komunikowała się z Arduino po naszym API, i na niej już sobie składasz wszystko jak chcesz żeby wyglądało. Zaznaczam, że niektórych problemów z tym związanych nawet nie sygnalizuję, a do rozważenia podam tylko kwestie bezpieczeństwa oraz sposobu, w jaki Arduino miałoby zgłaszać zajście zdarzeń do wizualizacji/sterowania.

Możesz również, tak jak przedmówcy pisali, skomunikować się szeregowo i odpalić wizualizację w Javie. BTW MyOpenLab jest napisany w Javie.

Ogólnie myślę, że powinienem zapytać, czy wiesz, co to jest SCADA?

• #8 01 Lis 2015 18:00
    lukas198820
    Poziom 15  

Słyszałem o Citect SCADA, ale osobiście nie wiem co to jest.

• #9 02 Lis 2015 08:32
    machacz102
    Poziom 14  

To jest ogólna nazwa systemów podobnych do tego, co chcesz zrobić - oczywiście z wieloma "ale", i bynajmniej nie chodzi mi o gatunek piwa. Pogooglaj, poszukaj, może okaże się że zaczynając szukanie od hasła SCADA będzie Ci łatwiej znaleźć coś interesującego.

Jakbyś napisał więcej o projekcie i o sobie (co ogarniasz, czego nie ogarniasz, czego chcesz się nauczyć a na co nie za bardzo będzie czas, gdzie się uczysz bądź pracujesz), to forumowicze mogliby Ci więcej podpowiedzieć. Pytałeś o JavaScript i o Javę - znasz te technologie? Jeśli mówimy o JavaScripcie, wiesz co to takiego Websocket? Jakie masz doświadczenie z Arduino, z C, z komunikacją po IP? Urządzenie sterowane będzie stało obok komputera sterującego? Jaki system operacyjny chcesz mieć na komputerze sterującym? Kto ma tym sterować, osoba przeszkolona czy laik? Im więcej się dowiemy, tym więcej podpowiemy.

Edit: Jestem z Krakowa.

• #10 08 Lis 2015 21:43
    lukas198820
    Poziom 15  

Kolego machacz już mówie.
    Chciałbym wykonać proste sterowanie oświetleniem domu przez wizualizacje postawioną na arudino.Widziałem coś takiego na majsterkowo oto link
    http://majsterkowo.pl/arduino-sterowanie-oswietleniem-przez-siec/
    oraz to
    http://majsterkowo.pl/inteligentny-dom-v1/
    Jednak ja chciałbym zrobić to sam i nauczyć sie co nieco.
    Teraz odpowiedz na pozostałe pytania
    Nie wiem co to Webcosket.
    System operacyjny na komputerze sterującym- Windows.
    Znajomośc Arduino-średnio.
    Programowanie w C -podstawy.Tworzenie prostych programów.
    Programowanie w Java Script- podstawy.
    Komunikacja Ip- Srednia znajomość potrafie wykonać połączenie dwóch routerów ze sobą, postawić sieć, nadać odpowiednie adresy ip urządzeniom, testować sieci.

Dodano po 5 [minuty]:

Dlatego myślałem o Java Script ponieważ wizualizacje w html-u to bym wykonał, jednak interesuje mnie jak potem stworzone przyciski połączyć ze sterowaniem przez arduino.
    Zdaje sobie sprawy że ethernet shield musi być w tej samej puli adresów co mój komputer na którym będzie wizualizacja.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME