Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja sprężonego powietrza.

26 Kwi 2015 22:34 2793 16
  • Poziom 12  
    Witam wszystkich. Posiadam garaż o wymiarach 9,5x4,5 m oraz sprężarkę 3JW60 o mocy 2,2kW oraz ze zbiornikiem 180L. Jest to sprężarka 3-tłokowa, a silnik 3-fazowy.
    Chcę zrobić instalację sprężonego powietrza i mam kilka pytań:
    1. Jakie rurki zastosować (aluminiowe, miedziane, PCV) Czy miedziane rury
    można łączyć za pomocą ERMETO?

2. Jaką średnicę rur bym musiał kupić?

3. Jakiej wielkości zastosować osuszacz, reduktor, zawory kulowe.

4. Czy sprężarka może być umieszczona w podpiwniczeniu garażu?
    (Taka lokalizacja by była dla mnie dobra, ze względu na mniejszy hałas
    oraz oszczędność miejsca w garażu).

Z góry dziękuję za pomoc.
  • Specjalista Automatyk
    Ad. 1 Można zwykłe stalowe ocynkowane dać, przy małych przepływach powietrza dają też radę węże PCV do sprężonego powietrza (np. Festo).
    2. Zależy od poboru powietrza przez odbiory. Jak nie masz tych danych, to jaki jest krociec na wyjściu kompresora?
    3. jw.
    4. A temperatura nie spada tam zimą w okolice 0°?
  • Poziom 12  
    1. Stalowych raczej nie chcę. Zastanawia mnie dlaczego nigdzie nie ma mowy o instalacji ze stali nierdzewnej? Raczej bym był za połączeniami skręcanymi niż za spawanymi.
    2. Ten kompresor ma wydajność 16m3/h. Co do króćca to teraz nie sprawdzę, bo za miesiąc będę dopiero w domu.
    3. Mam reduktory i osuszacze w rozmiarze 1/2" oraz 3/4", tylko nie wiem, który wybrać.
    4. Temperatura spada poniżej 0°C w zimę.
  • Specjalista Automatyk
    Ze stali nierdzewnej jak najbardziej mogą być, miałem takie w obiektach i nie było z nimi problemów. Jak nie musi to być zrobione tanio, a chcesz żeby było estetycznie i bez spawania, to zobacz jeszcze system połączeń Transair.
    Co do średnicy to przy takiej wydajności nawet 1/2" powinno starczyć, ale to tak "z głowy" szacuję, nie mam teraz przy sobie tabel. Mogę później dokładnie sprawdzić.
    Z lokalizacją może być ten problem, że zimą będą skropliny zamarzać.
  • Poziom 12  
    Coś nie mogę wgrać obrazów. Mam trójniki, którymi można łączyć rury. Dwa są stalowe i jeden z koloru. Stalowe mają oznaczenia 15 (wewnętrzna średnica 12mm, a zewnętrzna 15mm), 16 (wewnętrzna średnica 12mm, zewnętrzna 16mm) oraz ten z koloru 10mm średnica wewnętrzna oraz 12mm średnica zewnętrzna. Te stalowe to chyba do hydrauliki bardziej. Do rur miedzianych to raczej z koloru mają być? Najbardziej interesuje mnie średnica wewnętrzna rury jaką powinienem zastosować aby mieć odpowiedni przepływ powietrza.
  • Poziom 12  
    piotrd76 napisał:
    Jak nie musi to być zrobione tanio, a chcesz żeby było estetycznie i bez spawania, to zobacz jeszcze system połączeń Transair.

Znalazłem jakiś PDF na temat tych połączeń. Tylko tyle wiem, że to są aluminiowe rury, a połączenia z tworzywa. Nie ma jednak nigdzie cen ani oferty sprzedaży. Na allegro nie ma ani jednej rury tego systemu. Szukam czegoś dostępnego w kraju i w województwie zachodniopomorskim.
  • Specjalista Automatyk
    Transair to ciekawostka, jakbyś chciał bardzo "na bogato" instalację zrobić. W Polsce chyba ARA Pneumatik to sprowadza, ale podejrzewam że ceny będą zniechęcające.
    Co do średnic rur, można skorzystać z kalkulatora w necie http://www.7bar.pl/wiedza/kalkulatory.html
  • Poziom 31  
    Przy tak małej sprężarce robiliśmy instalacje w PEX 25- spokojnie wytrzymuje ciśnienie i bardzo tani i łatwy montaż , estetyczny i nie ma problemu z korozją instalacji, także instalacje wodne klejone i zgrzewane.
  • Poziom 12  
    Czy są do tych rurek trójniki, kolanka i przejściówki np na 2"?
  • Poziom 43  
    billy1979 napisał:

Oczywiście są kolanka, trójniki, czwórniki, zawory.
    Po co ci przejście na 2 cale? Też są.
  • Poziom 16  
    Ja kiedyś zrobiłem z miedzi, teraz jest za drogo i w innym budynku zrobiłem z PEXa jak kolega Mychaj. Pomiędzy budynkami puściłem 40mm niebieską rurę do wody. Pewnej zimy mi zamarzła, ale nalałem denaturatu i na szczęście puściło. Teraz dbam o osuszanie płynącego do zbiornika powietrza stojącego na zewnątrz.
    Swoją drogą taka niebieska rura do wody to niezły patent, jeśli chodzi o UDT i coroczne opłaty. Jest niedroga, można kupić zwój i zastąpić niewielki zbiornik (nie podlega pod Dozór Techniczny ze względu na niewielką średnicę).
  • Poziom 12  
    Strumien swiadomosci swia napisał:
    billy1979 napisał:

Oczywiście są kolanka, trójniki, czwórniki, zawory.
    Po co ci przejście na 2 cale? Też są.

Przepraszam za pomyłkę. Chodziło mi o przejście na 1/2" na zawór kulowy. Jaki rozmiar proponowanej przez was rurki powinienem kupić?
  • Poziom 12  
    Zastanawiają mnie wewnętrzne średnice tych rur. Po złączach 16(kolanka trójniki) widać na zdjęciu, że średnica wewnętrzna jest mała. Czy ktoś z was ma może wiedzę jakie są te średnice?
  • Poziom 12  
    mychaj napisał:
    16/20 będzie miało z 10/12 mm , co chcesz zasilać ? przy tak małej sprężarce nie potrzeba jakiś wielkich średnic, bo wydajność i tak nie jest zbyt duża.

Potrzebuję tą wiedzę do tego aby wybrać osuszacz i reduktor. 1/2" lub 3/4. Przy 1/2" już po wkręceniu nypla z nierdzewki wewnętrzna średnica ma 15mm. Patrzyłem przepływy i z tego co piszą to przez taki reduktor 1/2" można kilka razy więcej powietrza przesłać więc chyba wystarczy. Chcę mieć zapas, bo może kiedyś zmienię sprężarkę na wydajniejszą.
  • Poziom 39  
    Instalacja ciśnieniowa podlega pewnym obostrzeniom i powinna być wykonana według projektu, którego tutaj brak.
    Zamykam.