Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

125-130 metrów połączonych przedłużaczy, czy zmieni się napięcie na ich końcach?

26 Kwi 2015 23:57 1731 9
  • Poziom 1  
    Witam serdecznie :)

Zbliża się majówka, mam problem co do tego, gdyż muszę mieć prąd na ogrodzie a on znajduje się 125 metrów od kontaktu w domu, i nie wiem czy mając przedłużacze jestem w stanie zasilić wieżę Pioneer'a 240 v, 450 wat. Jeżeli nie da rady tego wykonać, to w jaki sposób zrobić tak, by zadziałała ona w ogrodzie? Dodam, że przedłużacze mają po 30 i 60-66 metrów.

Pozdrawiam i oczekuję na wasze propozycje :)
  • Poziom 10  
    Da rade, jeżeli masz to zastosuj przedłużacze o przekroju 1,5mm2, a nie chińskie 1mm2.

Moderowany przez Akrzy74:

Porada szkodliwa- udzielam ostrzeżenia!
    Proszę nie zapominać o ochronie przeciwporażeniowej!

• Poziom 33  
    Krzysztof Reszka napisał:
    Czy nie pokusić się o wykonanie przez elektryka instalacji na stale , kabel w ziemi czy na powietrzu . Na końcu mała rozdzielnia z zabezpieczeniami , będzie i lepiej i bezpieczniej .
    Coś podobnego .

Tylko że na majówkę nie zdąży. :)
  • Moderator Elektrotechnika
    czesiu napisał:
    Tylko że na majówkę nie zdąży

Miałem na myśli dłuższe użytkowanie, przecież za niedługo znowu długi weekend.
    Użytkowanie kilku przedłużaczy bym odradzał bo to i koszt duży i niepewność na tylu złączach. Jeśli coś na już zakup przewodu gumowego o przekroju 2,5mm2 oczywiście 3 żyłowy i podłączenie gniazda przenośnego na końcu, takiego gumowego bryzgoszczelnego.
  • Specjalista elektryk
    Jeśli coś na już zakup przewodu gumowego o przekroju 2,5 mm2 oczywiście 3 żyłowy i podłączenie gniazda przenośnego na końcu , takiego gumowego bryzgoszczelnego .
    I daje to 2*130/55/2,5 czyli 1,9 oma dodatkowo do pętli zwarcia...
  • Specjalista elektryk
    TWK napisał:

Ale kto tym się będzie przejmował? Ważne żeby radio grało i żarówka się świeciła.
    Żeby jasnym było dla wszystkich moje słowa pełne są ironii.
    TWK napisał:

Oczywiście kolega sugeruje by dać 4mm2 lub nawet 6 który da się na pewno podłączyć pod gniazdko wiszące. Po za tym co wiemy o zabezpieczeniu owego obwodu... Nic, więc możemy przyjąć że tam jest bardzo mały bezpiecznik i jakieś RCD. Nie róbmy z prostej sprawy dogmatu, chyba ze kolega uważa lepsze rozwiązanie w postaci 4 przedłużaczy.
  • Moderator
    Jeśli coś na już zakup przewodu gumowego o przekroju 2,5 mm2 oczywiście 3 żyłowy i podłączenie gniazda przenośnego na końcu , takiego gumowego bryzgoszczelnego .

Nic z tego. Po pierwsze stosowanie przedłużaczy o długości większej niż 50 m jest zabronione, po drugie wprowadzenie dodatkowo niemal 2 omów do pętli zwarcia stawia pod znakiem zapytania skuteczność działania zabezpieczeń, po trzecie wreszcie i tak zachodzi konieczność wykonania dodatkowego uziemienia przewodu ochronnego.
    Nie może być tak, że jutro mam grilla i wtedy na łapu capu wiążemy instalację sznurkami. Trzeba włączać myślenie z wyprzedzeniem.
    retrofood napisał:
    Nie może być tak, że jutro mam grilla i wtedy na łapu capu wiążemy instalację sznurkami.

Dlatego miał być w całości i wystarczającego przekroju. Poza tym te 50m to dotyczy przedłużaczy bębnowych. Ale przyznaję zderzyłem się chyba z Normą PN-HD 60364-7-740 lub PN-IEC 60364-5-523. Nie mam ich więc poszukam, dzięki za ripostę.