Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie płyty indukc. kontrolerem napięcia - jakim?

27 Kwi 2015 15:03 1101 8
  • Poziom 16  
    Żona wymyśliła sobie płytę indukcyjną w przyszłym mieszkaniu (nie ma jeszcze sprecyzowanego modelu, ale wiadomo, że będzie podpięta pod trzy fazy) i naszły mnie pewne wątpliwości.
    Chodzi o jej zabezpieczenie (kuchni – nie żony ;-)) przed np. przerwaniem PEN-a. W kilku tematach na tutejszym forum pisano, że najskuteczniejsze w tym przypadku jest zastosowanie kontrolera napięcia – tylko jakiego? Takiego na trzy fazy czy trzy pojedyncze? Moja wątpliwość wzięła się z tego, że doczytałem się gdzieś na forum, że tak naprawdę to poszczególne moduły takiej kuchni są zasilane z pojedynczej fazy co znaczyłoby, że kontroler trójfazowy nie spełni tutaj swojej roli – czy dobrze myślę? A to oznacza konieczność zastosowania trzech kontrolerów na 230V każdy.
    To samo z RCD - (wiem, że odbiorników przyłączonych na stałe nie trzeba zabezpieczać RCD) czy zabezpieczenie takiej kuchni trójfazowym (jeśli nie ma toru N rozłączanego odpowiednio później i załączanego wcześniej) może być wręcz szkodliwe?

No chyba że wszystko zależy od modelu urządzenia – jeśli faktycznie ma zasilanie międzyfazowe 400V to rozumiem, że kontroler i ewentualny RCD muszą być trójfazowe.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 16  
    Bronek22 napisał:

Cytat:
    Prawda. Płyty 7kW są 2 fazowe.
    Dwa niezależne odbiorniki jednofazowe. Taka konstrukcja jest dlatego, żeby można było podłączyć do sieci jednofazowej.
    W płytach z wyprowadzonym przewodem jest nawet podwójny N zwarty na końcu przewodu.

Czyli dobrze myślałem, że taką płytę to pojedynczymi (nie trzema tylko dwoma) kontrolerami najlepiej zabezpieczyć ?

Bronek22 napisał:
    przydałoby się żeby to zabezpieczało też inne odbiorniki na tych 2 fazach. Nie tylko samą płytę.

Tak, wiem ale ponieważ do płyty będzie oddzielny obwód to nie wiedziałem jak to zrobić od początku tzn w rozdzielni.
  • Poziom 32  
    Zabezpieczenie trzeba zrobić przy płycie, tam też może się urwać N.

Dodano po 2 [minuty]:

Tydzień temu fachowcy przewiercili N w ścianie i płyta padła.
  • Poziom 16  
    azibik napisał:
    Zabezpieczenie trzeba zrobić przy płycie, tam też może się urwać N.

No tak - o tym nie pomyślałem - a jak to sie robi w praktyce? Jakaś skrzyneczka dodatkowa przy kostce przyłączeniowej w ścianie?
  • Poziom 32  
    Może być wspólna skrzynka.
  • Poziom 32  
    Instalacja wykonana przez develpoera. 5 przewodów, przewiercony N w trakcie wieszania szafki. Nie można prowadzić innego przewodu. Płyta padła.
    Szkoda że nie zrobiłem zdjęć, miejsca za piekarnikiem i pod płytą full.