Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

BCS DVR1602Q - Odczyt zawartości dysku twardego z rejestratora

KenyBDG 27 Apr 2015 17:32 4626 11
 • #1
  KenyBDG
  Level 13  
  Posiadam rejestrator BCS1602q który niestety uległ uszkodzeniu poprzez spalenie. Udało mi się wyciągnąć dysk, niestety jest lekko nadpalony, ale po podłączeniu do komputera słychać że działa i komputer go wykrywa, niestety pod Windowsem nic nie widać, żadnej partycji. Pytanie, jak odzyskać dane z takiego dysku, zależy mi na tym aby zobaczyć co było przyczyną pożaru :).
 • #2
  sosarek

  Level 43  
  Przełożyć dysk do drugiego takiego samego rejestratora, odzyskiwanie tego na komputerze to trochę kombinacji. Wrzuć screena z Zarządzania dyskami.
 • #3
  KenyBDG
  Level 13  
  Niestety nie posiadam drugiego takiego rejestratora, zapewne zakupie takowy, ale to dopiero jak wyjdę ze wszystkim na prosto.

  Screen BCS DVR1602Q - Odczyt zawartości dysku twardego z rejestratora
 • #4
  sosarek

  Level 43  
  Zainstaluj sobie jakiś program do obsługi partycji linuksowych Ext2 i Ext4, następnie w nim sprawdź czy zawartość dysku jest widoczna.
  Moderated By master-007:

  3.1.11. Zabronione jest publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

 • #5
  Freddy
  Level 43  
  To jest rejestrator cyfrowy i tylko sprzęt tej samej firmy potrafi odczytać dysk.
  Wszelkie inne kombinacje mogą pozbawić możliwości odczytania nagrań.
  Dziwi Was to, bo mnie nie. Wystarczy spojrzeć na dekodery z HDD takich firm jak Polsat, UPC. Tam też jest "swój" format zapisu dysku.

  Tu nie ma co odzyskiwać, dane są wszystkie. Po prostu rejestrator ma swój sposób zapisu. Tylko sprzęt tej samej firmy potrafi odczytać dysk :!:

  Edit. [master-007]
 • #6
  zuczek1987
  Level 23  
  BCS to typowy LINUX do tego łatwo odczytać go na kompie przy pomocy programów z strony NSSsystem czyli importera BCS. Wystarczy że mamy system z obsługą tych dysków(partycji) o ile mnie pamięć nie myli win od wersji 7 ma już obsługę partycji linuxowych. Natomiast stwierdzeniem że firmy zajmujące się odzyskiem danych mogą uszkodzić dysk lub że szyfrowanie danych z urządzeń rejestrujących ich przerosną to faktycznie rozbawiłeś mnie nie rozumiem tego. Ale każdy ma prawo do własnej opinii.

  Moderated By master-007:

  Koledzy @zuczek1987 i @Freddy, proszę zachować merytoryczny charakter wypowiedzi, bez osobistych, wzajemnych wycieczek słownych.
  3.1.9. Zabronione jest rozpowszechnianie treści ironizujących, prześmiewczych lub złośliwych, stanowiących przejaw braku szacunku do innych Użytkowników lub osób trzecich.

 • #7
  Freddy
  Level 43  
  zuczek1987 wrote:
  BCS to typowy LINUX do tego łatwo odczytać go na kompie przy pomocy programów z strony NSSsystem czyli importera BCS. Wystarczy że mamy system z obsługą tych dysków(partycji) o ile mnie pamięć nie myli win od wersji 7 ma już obsługę partycji linuxowych.
  Pliki są kodowane, życzę powodzenia. Bez oryginalnego sprzętu i kodów nie odczytasz danych.
  Quote:
  Natomiast stwierdzeniem że firmy zajmujące się odzyskiem danych mogą uszkodzić dysk lub że szyfrowanie danych z urządzeń rejestrujących ich przerosną to faktycznie rozbawiłeś mnie nie rozumiem tego. Ale każdy ma prawo do własnej opinii.
  Podejście bez znajomości kodu ... dobre. Co tu odzyskiwać, skoro wszystko jest ?
  Nic nie trzeba odzyskiwać, dane są, lecz trzeba je odczytac i zdekodować. Nie myl pojęć.
 • #8
  zuczek1987
  Level 23  
  Jeśli chodzi o same dane to nie są w żaden sposób szyfrowane. BCS stosuje tylko swój format zapisu danych. Aby to odtworzyć wystarczy z strony importera pobrać program do odtwarzania na PC. Importer to NSSsystem.pl
  Czyli partycje linux-owe dane widoczne zapisane w formacie producenta.
  Gdy partycji brak to i dane utracone, chyba że system który odtwarza dysk w danej chwili nie obsługuje jego partycji.

  Edit. [master-007]
 • #9
  KenyBDG
  Level 13  
  Podłączyłem dysk pod knopixem, niestety nie widać go w ogóle :(.
 • #11
  dziloo
  Level 13  
  Rozwiązanie problemu:

  Rejestrator BCS-CVR0401 Podłączenie jego własnego HDD do PC z Windowsem 10 64 bit.
  Aby poniższa akcja się powiodła w rejestratorze przed zapisem nie może być ustawione ŻADNE szyfrowanie danych!

  Podłączamy się do rejestratora monitorem VGA. Potrzebna również mysz na USB.
  Wyłączamy rejestrator systemowym poleceniem: "WYŁĄCZ"
  Jak Rejestrator zgaśnie odłączamy jego dysk. Możemy podłączyć nowy, zastępczy HDD, aby zachować ciągłość zapisów. Rejestrator po włączeniu rozpozna nowy HDD i będzie na niego zapisywał niezależnie od tego jakie partycje i co na nim wcześniej było zapisane. Wszystko co było na dysku zostanie zignorowane i rejestrator będzie zapisywał nowe sekwencje video w swoim własnym formacie.

  Dysk z danymi wyciągnięty z rejestratora podłączamy do PC z Windowsem. Nie pojawi się on na liście dysków w Eksploratorze plików, ani w oknie Mój Komputer.
  Rejestrator nie zakłada bowiem na dysku żadnej partycji w żadnym znanym systemie plików.

  Porady typu: "Podłącz do Linuksa"- Psu Na Budę!!!

  Jeżeli rozpaczliwie poszukując rozwiązania wejdziemy w Windowsie w opcję "Zarządzaj" ==> "Zarządzanie dyskami" to pojawi się komunikat o potrzebie zainicjowania nowego Dysku, czego absolutnie NIE należy robić! Dane z dysku będą trudne do odzyskania! Windows nadpisuje na dysku MBR i coś jeszcze... Prawdopodobnie również ostatni sektor HDD. Z punktu widzenia Windows dysk z rejestratora nie posiada partycji !!!

  Tak więc co należy zrobić? Zapewne metod rozwiązania tego problemu jest kilka. Ja zaproponuję zastosowaną przeze mnie.
  W/G mnie najmniej inwazyjną dla naszego sytemu. Nic nie trzeba instalować, ani tracić cennego czasu na kowersję *.DAV ==> *.AVI.

  Podobno wszystkie rejestratory pokroju: Dahua / DVS / RVi / BCS / Simtec / K2 używają bardzo podobnej metody zapisu na HDD.
  Bez zakładania jakiejkolwiek partycji. Zapisują dane na HDD strumieniowo, dodając tylko znaczniki początku i końca pliku Video.

  Po pierwsze: Nasz Windows musi w końcu zobaczyć nasz dysk z rejestratora i umożliwić ściągnięcie z niego danych.

  ------------ Zaczynamy! -----------------

  Ja wpisałem w wyszukuwarkę: HDD Download Tool Dahua
  ściągnąłem z tąd: https://www.es-com.pl/dahua-windows.html

  Program jest Portable i nie wymaga instalacji. Po odpaleniu wybieramy źródłowy dysk, oraz nagranie do zapisu. Program domyślnie zapisuje na C: i tworzy katalog: Disk00_Part00.
  Możemy to zmienić na dole panelu. Działa spoko pod Win10_64 Bit. Nie wymaga uprawnień Admina pod warunkiem, że dysk podłączamy poprzez interfejs SATA.
  Jeżeli podłączamy kowerterem SATA ==> USB konieczne jest uruchom ===> Jako Administrator aby "Download Tool" zobaczył dysk rejestratora.

  ściągnąć i odpalić: HDD Download Tool 1.12:

  -----------------------
  Po ściągnięciu danych oczywiście chcemy filmik obejrzeć. Filmik jest w formacie *.DAV. Mój Player: "POT PLAYER" nie odtwarza.
  Można próbować konwertować do avi, konwerterów jest bez liku, ale konwersja długo trwa. Ale lepiej po prostu odtworzyć dedykowanym playerem do *DAV.

  Proponuję: DVR 365 Zippy Player. Portable.. bez instalacji. Odtwarza pliki *.DAV.
  Można ściągnąć najnowszą wersję po wpisaniu powyższego w wyszukiwarkę.

  ----------------------

  Jedynym nie intuincyjnym "mykiem" w sofcie Zippy Player, jest fakt, że po otwarciu katalogu z filmem trzeba DWÓKROTNIE kliknąć na pliku w lewym panelu, aby zaczął się odtwarzać. Reszta w miarę intuincyjna...
  Pozdrawiam- Sławek
 • #12
  kaleron

  HDD and data recovery specialist
  1/ - pokaż, jak patrycjonowanie tego dysku jest widziane przez DMDE,
  2/ - dobrze by było, byś też pokazał sektor LBA0 w hex-edytorze,
  3/ - jeśli chcesz próbować stosować polecane rozwiązania bez elementarnej diagnostyki, najlepiej wykonaj kopię posektorową i testuj je na kopii,
  4/ - zwróć uwagę, że polecono Ci pobieranie zautomatyzowanych programów do odzyskiwania danych, które w większości są bardzo słabe, a niektóre z nich mogą Ci nawet proponować sformatowanie dysku przed odzyskiwaniem - w żadnym wypadku tego nie rób, ani też nie wykonuj żadnych zapisów na dysku źródłowym.