Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony DSC s730 - Obiektyw/Przysłona

AdrinPL 27 Kwi 2015 17:51 1686 9
  • #1 27 Kwi 2015 17:51
    AdrinPL
    Poziom 9  

Witam,

Zwracam się z prośbą do szanownych forumowiczów Elki o jakiekolwiek naprowadzenie mnie jak rozwiązać bolączki mojego aparatu Sony DSC S730.
    Jeszcze kilka dni temu robiłem zdjęcia tym oto aparatem i wszystko było ok.
    Dzisiaj wyjmuję aparat z futerału, próbuję zrobić kilka zdjęć i... no właśnie.. Zdjęcia jakie powstają mają pasy, są ciemne, a teraz nawet czarne. Przekopując Internet, jak i forum Elektrody znalazłem podobną przypadłość, gdzie możliwości było kilka:
    1.Uszkodzony przetwornik obrazu
    2.Uszkodzona taśma/flex migawki
    3.Uszkodzona przysłona/migawka

Badałem otwieranie się migawki podczas robienia zdjęć - otwiera się i zamyka, czyli jest ok. Nagrywałem kilka filmów, obraz jest ale rozmyty.. tym tropem doszedłem, że prawdopodobnie nie otwiera się przysłona. Podczas włączania aparatu wysuwa się obiektyw prawidłowo, lecz z zamkniętą całkowicie przysłoną.
    Jeśli delikatnie puknę ręką w obiektyw (wiem, nie powinienem tego robić i jestem świadomy możliwości większego popsucia optyki, czy elektroniki cyfrówki), przysłona się otwiera, zdjęcia czasami nawet wychodzą bez jakichkolwiek pasków, czy przekłamań - do czasu ponownej próby zrobienia zdjęcia - znów trzeba lekko uderzyć w obiektyw by otworzyła się przysłona.

Czy dobrze rozumiem budowę optyki w posiadanej cyfrówce, że przysłona jest naraz migawką? Jak się dostać do samej przysłony i sprawdzić taśmę/przysłonę czy naprawdę jest uszkodzona?
    W sklepach internetowych (Polskich) nie mogę znaleźć kompletnej optyki do posiadanego modelu.. Może Wy znacie jakieś źródła wiarygodne, gdzie można taką kupić?

Jeśli coś namieszałem, przepraszam, starałem się najlepiej opisać swój problem.
    Z góry dziękuję za odpowiedzi i wskazówki.

0 9
  • Pomocny post
    #2 27 Kwi 2015 20:21
    phantom48
    Poziom 27  

.Przesłona to tu jest tylko filtrem i jej nieprawidłowe działanie nie spowoduje powstawania pasków, to raczej wina CCD.Gdzieś ma pozostałości po tych aparatach, chyba i przesłonę w zespole z migawką i CCD

-1
  • #3 27 Kwi 2015 22:35
    AdrinPL
    Poziom 9  

CCD nagrywałoby źle filmy, a jednak tutaj jak się raz "puknie" w obiektyw - co spowoduje, że przesłona się w jakimś stopniu otworzy- filmy nagrywa ok, nawet zdjęcia są wtedy bez pasków ale po każdym zdjęciu trzeba uderzyć/wstrząsnąć aparatem i tak błędne koło... Migawka podczas robienia zdjęć zamyka także i przesłonę, która jak mi się wydaje powinna być ponownie otwarta - a ta zostaje już zamknięta.

0
  • #4 27 Kwi 2015 22:44
    phantom48
    Poziom 27  

Skieruj otwarty obiektyw na silne światło np.żarówka powinno być słyszalny odgłos pracy przesłony.

0
  • #5 27 Kwi 2015 22:59
    AdrinPL
    Poziom 9  

@phantom48 domyślam się, że masz na myśli ciche cykanie, które pamiętam że do niedawna dało się w ciszy ,, wyłapać". Teraz po zbliżeniu do mocnego światła żarówki nie słychać cyknięcia, jak i również brak zmian w ostrości. Aparat jakby w ogóle nie reagował na jakiekolwiek zmiany światła.

0
  • #6 27 Kwi 2015 23:09
    phantom48
    Poziom 27  

Dobrze by było abyś pokazał jakaś fotkę z tymi paskami.

0
  • Pomocny post
    #7 28 Kwi 2015 09:01
    hardboy1
    Poziom 18  

phantom48 napisał:
    .Przesłona to tu jest tylko filtrem i jej nieprawidłowe działanie nie spowoduje powstawania pasków, to raczej wina CCD.Gdzieś ma pozostałości po tych aparatach, chyba i przesłonę w zespole z migawką i CCD

Zapraszam Pana do lektury i proszę nie wprowadzać w błąd.

1. To jest ''przysłona''.
    2. Przysłona dostarcza światło do przetwornika CCD, a to oznacza, że gdy nie zamknie się na czas, zdjęcie będzie prześwietlone - np. objawy pasów. Gdy otworzy się za późno - np. zdjęcia będą ciemne.

Zdarzało mi się, że przysłona była brudna, jakaś kropla wewnątrz powodowała blokowanie się przysłony lub po prostu była sklejona i wyczyszczenie jej dawało 100% satysfakcję.

Jeżeli nie słyszysz już cykania, musisz rozebrać aparat i zobaczyć/sprawdzić te rzeczy które już wymieniłeś w swoim poście.

Niemniej jednak stawiam na uszkodzenie flexa.

Jeżeli nie masz doświadczenia proponuję oddać go do serwisu, nie jest łatwe dostanie się do tego aparatu dla amatora. Mimo wszystko.

0
  • #8 12 Maj 2015 10:51
    AdrinPL
    Poziom 9  

Odpisuję dopiero teraz, ponieważ aparat zaniosłem do serwisu - a diagnoza tam stwierdzona: uszkodzona taśma przysłony znajdująca się wewnątrz obiektywu.
    Mam możliwość kupienia kompletnego obiektywu ale z aparatu Sony DSC S750, który podobno jest cały sprawny. Nie mam jednak pojęcia, czy będzie ten obiektyw pasować do mojego aparatu, a serwis za naprawę taśmy woła 90 zł... Może ktoś z Was miał akurat do czynienia z posiadanym przeze mnie aparatem i wie coś na temat stosowania obiektywów z bliźniaczych modeli? Patrząc po budowie DSC S730 i DSC S750 wydaje mi się, że części są niemalże takie same w tym i obiektyw?

0
  • #9 12 Maj 2015 17:35
    phantom48
    Poziom 27  

Sony S750 ma zupełnie inny obiektyw.Już wcześniej pisałem iż mam cały zespół migawki z flexem, mogę odstąpić gdyż już sam tego nie wykorzystam, ale konkretnie to pisz pw.

0
  • #10 12 Maj 2016 12:01
    AdrinPL
    Poziom 9  

Co prawda odkopię temat, który założyłem rok temu ale przed jego zamknięciem chciałbym jeszcze raz podziękować Wam za udzieloną tutaj pomoc. Sprawcą niedziałającej przysłony okazała się uszkodzona (przetarta) taśma - flex przy mechanizmie obiektywu. Do tej pory nie naprawiłem usterki, aparat leży w szafie już raczej jako dawca z racji kosztów naprawy - równoważnych z zakupem w pełni sprawnego, używanego aparatu o podobnych parametrach.

0