Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Furtka z zamkiem szyfrowym

mi_ma 27 Apr 2015 19:20 8991 16
 • Furtka z zamkiem szyfrowym

  Nieraz widzieliśmy już projekty zamków szyfrowych, ostatnio pojawiał się zautomatyzowane roletki okienne, ale zamek szyfrowy na furtce to jednak nowość. Autor postanowił znaleźć sposób na łatwe zamykanie i otwieranie furtki prowadzącej na podwórko. Ostatecznie postanowił nieco zautomatyzować zasuwki w furtce, a kwestię bezpieczeństwa rozwiązać poprzez zamontowanie panelu numerycznego, który odblokowuje drzwi po wpisaniu właściwego kodu. Od wewnątrz furtkę można otworzyć za pomocą ukrytego przycisku bez konieczności wpisywania kodu, gdy opuszcza się teren podwórka. Zamknięcie za sobą drzwi nie jest automatyczne, a następuje po naciśnięciu przycisku na panelu numerycznym.


  Za zamykanie drzwi odpowiadają dwie zasuwki, podłączone do serwomechanizmów kawałkiem druta. Odpowiednie pozycjonowanie jest ułatwione poprzez zamontowanie w furtce magnesów przytrzymujących drzwi w optymalnej pozycji. Jest to o tyle konieczne, ponieważ drzwi otwierają się w obie strony, a więc każdorazowe pozycjonowanie "na czuja" byłoby w tym wypadku kłopotliwe. Urządzenie zbudowano z użyciem Arduino Uno. Moduł został zamknięty w obudowie, a serwomechanizmy zabezpieczone odpowiednimi osłonami. Są one półotwarte, dzięki czemu w przypadku braku zasilania możliwe jest otworzenie furtki manualnie od wewnątrz.  Furtka z zamkiem szyfrowym Furtka z zamkiem szyfrowym Furtka z zamkiem szyfrowym

  Przyglądając się mechanizmom zasuwek zastanawiałem się czy konstrukcja serwa z drutem jedynie częściowo osłonięta będzie trwałą i sprawdzi się także w gorszych warunkach atmosferycznych. Widząc tego typu rozwiązania od razu zwracam uwagę na problem wilgotności czy przymarzania poszczególnych elementów. I tutaj okazuje się, że taka prosta konstrukcja zbudowana w oparciu ramię w części drewniane, w części drutowe poruszana odpowiednio dobranymi serwomechanizmami może jednak być całkiem wytrzymała. Autor wybrał wodoodporne serwa CEN Racing 1/8 GST 7.7 High Torque Servo przeznaczone do stosowania w modelach monster trucków. Mają one dać gwarancję pracy w różnych warunkach atmosferycznych, a być może i moment obrotowy będzie wystarczający, żeby poradzić sobie z przymarzniętymi zasuwkami.

  Furtka z zamkiem szyfrowym Furtka z zamkiem szyfrowym

  Źródło http://www.instructables.com/id/Automatic-Gate-Keypad-Lock

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  mi_ma
  Translator, editor
  Offline 
  Has specialization in: elektronika wojskowa
  mi_ma wrote 831 posts with rating 789, helped 0 times. Live in city Wrocław. Been with us since 2006 year.
 • #2
  elektro155
  Level 26  
  Teraz to wszystko na Arduino zrobią choć można byłoby nawet na płytce uniwersalnej z Atmegą i paroma elementami gdzie byłoby to solidniejsze.
 • #3
  kowal011
  Level 21  
  Kiedyś dziwiłem się dlaczego ludzie robią led-ową mrygałkę na AVR, kiedy można użyć poczciwy 555. Dzisiaj sam dłubię w atmelach i choć na chwilę obecną łatwiej mi użyć do mrygania ledem np. attiny13, to arduino do takich celów budzi znane z przeszłości odczucia. Takie czasy...
 • #4
  dondu
  Moderator on vacation ...
  Siłą Arduino jest to, że za pomocą niego mogą poznać świat elektroniki i programowania ludzie, którzy kompletnie nie mają o tym pojęcia, a są zafascynowali możliwościami jakie stają przed nimi otworem. Część z nich zostanie w przyszłości inżynierami i porzucą Arduino na rzecz zawodowstwa, ale część nimi nie zostanie lub już dawno przekroczyła znaczny próg wiekowy i dla nich Arduino jest i będzie prostym środkiem do realizacji swoich innowacyjnych pomysłów, czy po prostu spełnieniem marzeń lub zabawą.
 • #5
  Urgon
  Editor
  AVE...

  Ostatnio na Hack-a-Day był tekst o "najprostszym detektorze RF" z mikrokontrolerem Attiny z zestawu startowego i diodą LED. O radiach kryształkowych, kohererach czy odbiornikach iskrowych nie słyszeli. Swoją szosą jakieś cztery lata temu czytałem tekst o wykorzystaniu mikrokontrolera PIC i dławika do emulacji karty RFID. Po dołożeniu dodatkowego kondensatora mógł robić za kartę RFID bez zewnętrznego zasilania. Pojemności między pinami dopełniały obwód rezonansowy, diody zabezpieczające piny przed przeciążeniem zaś za prostownik i detektor.

  Arduino i RPi są dużym ułatwieniem dla początkujących, ale jednocześnie sprawiają, iż prostsze rozwiązania stosowane od lat tym początkującym umykają. Na diabła robić mrygałkę do LEDa na NE555, skoro RPi też może machać nóżką? A że 99,995% mocy obliczeniowej leży i kwiczy bezużytecznie to nic nie szkodzi, no bo skoro kogoś stać na RPi, to stać go na marnowanie możliwości RPi. Może za rok zrobi z nim coś przekraczającego możliwości NE555 lub Attiny czy innego PIC10F.
 • #6
  Jamie
  Level 20  
  Mniejsza o kontrolery i mikroprocesory, ja mam pytanie z drugiej strony - w jaki sposób szyfrowy zamek przy furtce na podwórze zabezpiecza przed przelezieniem nad tą furtką górą, lub obok przez płot?...
 • #7
  azibik
  Level 32  
  Tylko ciągle powtarzane są pytania dotyczące podstaw. I tego nikt nie zgłębia, bo po co jak można zadać pytanie, przykład jak ograniczyć napięcie na stabilizatorze zasilającym arduino i dlaczego opór się grzeje. Sam procesor niczego nie załatwia.

  Cytuję
  przypadku braku zasilania możliwe jest otworzenie furtki manualnie od wewnątrz.

  a od zewnątrz to tylko plastik i detonator.

  Od wieków można montować takie coś i stosuje się elektrozaczepy, można otworzyć mechanicznie zawsze z dowolnej strony.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Cytuję
  zamek szyfrowy na furtce to jednak nowość

  Chyba jesteś bardzo młody albo coś przespałeś.

  Dodano po 7 [minuty]:

  Zaglądnąłem do pudełek
  Zamek szyfrowy KCI, rok produkcji 1989, produkowany dużo wcześniej.
 • #8
  mi_ma
  Translator, editor
  azibik wrote:


  a od zewnątrz to tylko plastik i detonator

  Do otwarcia furtki wystarczy sam zapalnik (bojowy, osobiście polecam typowe ERGi). Plastikiem to i furtkę i płot i mur by się otworzyło :)

  Chyba jesteś bardzo młody albo coś przespałeś.

  Tak jak napisałem w pierwszym zdaniu chodzi o projekty, w domyśle DIY, których przykłady w tym samym zdaniu wymieniałem. Nie chodzi o gotowe produkty.

 • #9
  SQ9PXB
  Level 27  
  Jak dla mnie to mogiła. Takie projekty należy pokazywać, ale ku przestrodze - jak nie robić. Na każdym kroku katastrofa - wykonanie mechaniczne, obudowanie tej elektroniki. A na widok tych płytek Arduino i samej tej durnej nazwy u człowieka wychodzi uczulenie....
 • #10
  azibik
  Level 32  
  Chciałem tylko zauważyć że zamek szyfrowy przy furtce to nie nowość, jeżeli DIY to zamek na tyrystorach/1980 rok/, można samemu zrobić, prostszy i bardziej niezawodny. Popieram wykonywanie własnoręczne różnych urządzeń, ale należy patrzeć na to krytycznym okiem i pokazywać błędy logiczne i wykonawcze. Młodzież musi się uczyć na błędach, a skąd ma o nich się dowiedzieć.
  Takie pytanie praktyczne, jakim napięciem zasiliłbyś elektrozaczep i dlaczego ? Skąd młody ma się o tym dowiedzieć ?

  Dodano po 5 [minuty]:

  Pytanie dotyczy dostępu do magazynu broni na lotnisku.
 • #11
  msztula
  Level 15  
  Szacun dla pomysłu, elektrozaczepy były stosowane w latach 80 ,po co tu taki sterownik? Rozumialbym jak by to był czytniki rfid czy też czytnik lini papilarnych, kamera, aktywny tor podczerwieni, potwierdzenie poprawnego zamknięcia, servomotor który by zamykał automatycznie furtkę, co z warunkami atmosferycznymi, opcja było by podtrzymanie z akumulatora, sygnalizacja dźwiękowa i optyczna ,zamiast siłowników z drogich samochodów modelarskich zastosować uniwersalny siłownik centralnego zamka koszt ok 8 zł
 • #12
  Szymon Tarnowski
  Level 27  
  Projekt ma walor edukacyjny ale nie jest zbyt udany. Zastanawia mnie też czy strzał z piezoelementu z zapalniczki otwiera furtkę bez podania kodu.

  Gotowy zamek szyfrowy z obsługą kart RFID kosztuje 100zł do tego typowy "furtkowy" rygiel i mały całe gotowe urządzenie przystosowane do montażu w warunkach zewnętrznych.
 • #13
  Atreyu
  Level 22  
  W moich czasach taki zamek wykonywało się na MCY74066 + kilka elementów, zaczepie elektromagnetycznym z Domu Rzemiosła i z trafa dzwonkowego. Widać idzie nowe ;)
 • #14
  JarekPrzybyl
  Level 15  
  Pamiętam projekt zamka szyfrowego z Młodego Technika z lat bodajże siedemdziesiątych: rząd drewnianych tarcz zamocowanych na wspólnej osi (ciętych z wałka do ciasta) z nadrukowanymi numerkami po obwodzie. Ustawienie ich w odpowiedniej pozycji powodowało, że otworki powiercone w każdej tarczy tworzyły kanał na przestrzał przez całą kanapkę, przez który świeciła żaróweczka, a po drugiej stronie był fotorezystor i przekaźnik sterowany tranzystorem - podporą ówczesnych konstrukcji wszelakich: TG50. Do tego trzy oporniki, dioda, najprostszy zasilacz. I zamek szyfrowy jak marzenie :)
 • #15
  scooba
  Level 15  
  Wyglda jak by to robil koles z podstawowki. Za moich czasow sie takie cos robilo i bez programowania. Trzeba bylo sie wystarac tylko o "cyferblat":-))))))
 • #17
  scooba
  Level 15  
  azibik wrote:
  Ale przynajmniej zrobił. Uczymy się na błędach.

  Rownie dobrze moge mu gratulowac, ze sie sam zalatwia.