Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Anten Yagi - Rozbudowa Anteny typu "Yagi" z 3ele. do 4 ele.

kubaopp 27 Apr 2015 21:30 2247 3
 • #1
  kubaopp
  Level 13  
  Witam posiadam trzy elementową antenę typu yagi na 27 MHz, match mam zrobiony według DK7ZB.
  Chciał bym rozbudować tą antenę do 4 elementów , dołożyć boom i jeden element.
  Antena jest tak zaprojektowana że nie posiada już żadnego dopasowania tylko że w projekcie jest inna średnica elementów ?? i teraz moje pytanie? czy wymiary anteny się zmienią ? żeby poprawnie działała gdy zastosuje inną średnice rurek ?
 • #2
  kriss51
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Rozumiem że chcesz rozbudować istniejącą antenę o dodatkowe elementy od strony odbiorczej czyli o dodatkowe direktory by mieć większy zysk i przy okazji uzyskać większą kierunkowość, bo im większa liczba elementów tym yagi staje się bardziej kierunkowa. Jeśli tak to muszę Cię zmartwić, bo dokładając dodatkowe elementy musisz całą antenę przebudować czyli zmienić odległość między wszystkimi elementami względem dipola takiej anteny. Są kalkulatory w sieci do obliczania anten yagi. Wykorzystując materiały z istniejącej anteny możesz małym nakładem pracy stworzyć antenę o lepszym zysku.

  http://www.changpuak.ch/electronics/yagi_uda_antenna.php
  Oto jeden przykładowy z takich kalkulatorów.

  Na chłopski rozum na tzw. oko dokładając element do yagi zapewne "rozwalisz" jej dotychczasowe parametry.
 • #3
  Novile
  Level 34  
  kubaopp wrote:
  czy wymiary anteny się zmienią ? żeby poprawnie działała gdy zastosuje inne średnice rurek ?
  Wg. mojej wiedzy nie.Średnica rurek nie jest aż tak istotna, ważne są rozmiary poszczególnych elementów oraz ich rozmieszczenie względem siebie dla poszczególnych konstrukcji anten.
  kriss51 wrote:
  dokładając dodatkowe elementy musisz całą antenę przebudować czyli zmienić odległość między wszystkimi elementami względem dipola takiej anteny.
  Właśnie tak jak pisze kriss. Ale to czy zastosujesz rurkę o średnicy 10mm czy 20mm to ma jedynie wpływ na szerokość pracy tej anteny względem pasma, cieńsza będzie dobrze pracować np. na zakresie 1MHz a z grubszych rurek na zakresie 1.5MHz wybranego pasma częstotliwości. Tak samo jak dla anten pionowych , "samochodówka"z drutu 3mm pracuje na kilku kanałach dobrze a potem już marnie czyli np.Wilson little Will. A bazowa antenka 1/4 fali z rurek pracuje na 40 kanałach idealnie a nawet szerzej.