Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic TX-42A400E - eksport listy kanałów na USB

ksz16 28 Kwi 2015 01:09 3516 14
  • #1 28 Kwi 2015 01:09
    ksz16
    Poziom 6  

Czy ktoś się orientuje, jak zapisać listę kanałów na pendrivie? W menu nie mogę znaleźć takiej opcji (a wierzyć mi się nie chce, że Panasonic tego nie potrafi). W Samsungach można to zrobić bez problemu. Chodzi mi o to, żeby ją potem zedytować na komputerze (bo to o wiele wygodniejsze niż na tv) i zaimportować z powrotem. Będę wdzięczny za wskazówki.

Dodano po 51 [minuty]:

Chyba znalazłem sposób (jeszcze nie próbowałem).
    Istnieje program do edycji list kanałów o nazwie Chan Sort (używałem go wcześniej do plików z tv Samsung - obsługuje również Panasonic, LG i Toshibę). Oto cytat z wiki tej aplikacji:

"Transferring your Panasonic channel list
    Method 1 (newer Models / Software)

Plug a USB Stick into one of the ports of your TV
    Select the menu option "Setup / Other Settings / Channel List Transfer" (or similar)

Method 2 (older Models / Software)

To transfer your channel list you need an SD-Card and create an empty folder or file named "hotel.pwd".

When you insert the SD-card in your TV you are prompted for a password:

To save the list on SD-card enter 4850
    To load the list from SD-card enter 4851"

Podobno działa nie tylko z kartami SD, ale i z USB.
    W wolnej chwili sprawdzę.

0 14
  • #2 28 Kwi 2015 07:00
    Stanley_P
    Poziom 26  

Witam
    W moim Panasie serii DT60 z 2013r (TXL47DT60) na pewno można zrzucać na pendrive wg. "Method 1" oraz obrabiać w Chansort - ale tylko listę kanałów z tunera DVB-S. Z DVB-T niestety nie da się, z DVB-C przypuszczam również nie. Stosowna opcja eksportu/importu pojawia się w menu tylko gdy telewizor jest przełączony na odbiór DVB-S.

Jak jest dokładnie w Twoim modelu - nie wiem. Przejrzyj instrukcję obsługi.

0
  • #3 29 Kwi 2015 21:42
    ksz16
    Poziom 6  

Stanley, dzięki za zainteresowanie tematem.
    Oczywiście zacząłem od instrukcji obsługi - nic tam na ten temat nie ma.
    W menu też brak takiej opcji, więc "Method 1" odpada.
    Dziś próbowałem "Method 2", ale z USB, bo wejścia na SD-cart nie mam. Niestety bez skutku.

Nie ukrywam, że jestem zawiedziony. Jak kupowałem ten telewizor, to przez myśl mi nie przeszło, że może on nie mieć takiej funkcji - myślałem, że to już dziś standard. Edycja listy kanałów na komputerze jest bardzo wygodna i szybka. Ta sama operacja na telewizorze przy ok. 100 kanałach kablówki to męka.

Może jak wyjdzie nowy firmware, to dodadzą tę funkcję? Sprzęt jest z 2014, jak na razie aktualizacji oprogramowania brak.

Jutro zadzwonię na infolinię Panasonica i spróbuję się czegoś dowiedzieć. Pewnie nie jestem jedynym, który ma ten problem.

0
  • #4 30 Kwi 2015 21:53
    Stanley_P
    Poziom 26  

ksz16 napisał:
    Nie ukrywam, że jestem zawiedziony. Jak kupowałem ten telewizor, to przez myśl mi nie przeszło, że może on nie mieć takiej funkcji - myślałem, że to już dziś standard. Edycja listy kanałów na komputerze jest bardzo wygodna i szybka. Ta sama operacja na telewizorze przy ok. 100 kanałach kablówki to męka.

Może jak wyjdzie nowy firmware, to dodadzą tę funkcję? Sprzęt jest z 2014, jak na razie aktualizacji oprogramowania brak.

Jutro zadzwonię na infolinię Panasonica i spróbuję się czegoś dowiedzieć. Pewnie nie jestem jedynym, który ma ten problem.

Powiem może tak: skoro nic nie ma w instrukcji, nie ma takiej opcji w menu, na zbyt wiele bym nie liczył.

Tak trochę OT: w ogóle dla mnie dziwne, a wręcz żenujące jest, że we współczesnych telewizorach "smart", z obsługa sieci, często wypasionych w mnóstwo różnych funkcji, brak jest możliwości dostępu do konfiguracji parametrów, edycji list kanałów, zapisu wszystkich ustawień na dysk, itp. przez zwykłą przeglądarkę web, tak jak np. w byle routereku za 50zł. Tzn. być może takie telewizory może już w ogóle są, ale o ile mi wiadomo nie wśród oferty Panasa. Kiedyś nawet trochę wylałem swoje żale TUTAJ

0
  • #5 02 Maj 2015 17:48
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Stanley_P napisał:
    w ogóle dla mnie dziwne, a wręcz żenujące jest, że we współczesnych telewizorach "smart", z obsługa sieci, często wypasionych w mnóstwo różnych funkcji, brak jest możliwości dostępu do konfiguracji parametrów, edycji list kanałów, zapisu wszystkich ustawień na dysk, itp. przez zwykłą przeglądarkę web

Szanowny Kolego - odpowiedz jest banalnie prosta - jesteśmy wszyscy tylko baranami.. - którymi się tylko steruje, i strzyże finansowo - to po co baranowi taka funkcjonalność - masz łykać to badziewie na każdym kanale - prościej, łatwiej, a nie sobie wybierać, co chcesz a czego nie - baranem się lepiej steruje - a ten 1%, który chce o czymś tam sam decydować, nikogo nie interesuje...

To tak w skrócie i dużym uproszczeniu.

0
  • #6 04 Maj 2015 00:49
    ksz16
    Poziom 6  

Zgadzam się, Stanley: to jest żenujące. Moim zdaniem nie ma żadnego technologicznego uzasadnienia takich braków w oprogramowaniu. Gdybym wiedział, że ten telewizor nie posiada możliwości eksportu listy kanałów, to chyba bym go nie kupił, tylko wybrał produkt konkurencji. Widzę, że Panasonic został daleko w tyle.

Parę dni temu dzwoniłem na ich infolinię. Rozmawiałem z miłą, ale niezbyt kompetentną dziewczyną. Powiedziała, że nie ma takiej funkcji, bo to prosty model (jakby to było jakimkolwiek uzasadnieniem). Wspomniałem o sposobie z plikiem hotel.pwd, ale kompletnie nie wiedziała o co chodzi (nazwała ten sposób "obejściem", a przecież to tylko wykorzystanie możliwości technicznych urządzenia). Pytałem o ewentualną poprawkę i dodanie tej funkcji w aktualizacji oprogramowania, ale też nie umiała nic powiedzieć. Poradziła tylko, żebym napisał mail do Panasonica, z sugestią dodania tej funkcji do nowego firmware'u. Mam zamiar tak zrobić, chociaż pewnie i tak oleją temat.

Ale wpadłem jeszcze na jeden pomysł. Ten model posiada tryb hotelowy. Nigdy nie korzystałem z tej funkcji, ale podobno dzięki niej można wgrywać jedną listę kanałów do wielu odbiorników. Czy jeśli wyeksportowałbym listę z innego odbiornika, zapisał w formacie obsługiwanym przez Panasonica za pomocą ChanSort, to mógłbym w trybie hotelowym zaimportować ją do niego?

0
  • #7 11 Maj 2015 12:46
    Stanley_P
    Poziom 26  

KOCUREK1970 napisał:
    Szanowny Kolego - odpowiedz jest banalnie prosta - jesteśmy wszyscy tylko baranami.. - którymi się tylko steruje, i strzyże finansowo - to po co baranowi taka funkcjonalność

No niestety, trudno się z kolegą nie zgodzić. Dodam, że jesteśmy strzyżeni z rozmysłem, stopniowo. Pewne funkcje są celowo dodawane "po troszeczkę" w kolejnych generacjach, chociaż nie ma żadnych technologicznych przeszkód, aby wprowadzić je już teraz, albo dodać je w modelach trochę starszych, poprzez odpowiednią modyfikację software. Tym bardziej, że często są to "bajery" wyłącznie programowe. Np. niektóre modele Panasa od 2014 (2015 i nowsze zapewne też) mają funkcję TV Anywhere, która pozwala na strumieniowanie obrazu do sieci, a także zdalne programowanie nagrywania, nawet spoza swojego LAN (więcej TUTAJ )
    Mój tv z 2013r strumieniować już potrafi, ale żeby zaprogramować nagrywanie czy przejrzeć EPG muszę fizycznie podejść z pilotem. Założę się, że w moim modelu programowanie przez sieć też byłoby możliwe, ale przecież już nikt nie napisze nowego softu. Chcesz mieć nowy bajer - kup nowy tv.
    Podobnie jeśli chodzi o funkcje, o których wspominałem w poprzednim poście. Konfiguracja parametrów, listy kanałów, itp. przez sieć, przegladarkę web. itd. też pewnie kiedyś będzie, za kilka lat. Gdy wszyscy producenci tv łaskawie uznają, że tego potrzebujemy, oraz konkurencja już to ma ;)
    ksz16 napisał:
    Ale wpadłem jeszcze na jeden pomysł. Ten model posiada tryb hotelowy. Nigdy nie korzystałem z tej funkcji, ale podobno dzięki niej można wgrywać jedną listę kanałów do wielu odbiorników. Czy jeśli wyeksportowałbym listę z innego odbiornika, zapisał w formacie obsługiwanym przez Panasonica za pomocą ChanSort, to mógłbym w trybie hotelowym zaimportować ją do niego?

Hm, nie wiem jak w Twoim modelu, ale o ile pamiętam w moim tryb dom/hotel można wybrać tylko zaraz po resecie tv do ustawień fabrycznych. Zatem jeśli nawet uda Ci się wgrać listę w trybie hotel, a chciałbyś potem zmienić na dom wszystko pójdzie się...

0
  • #8 11 Maj 2015 13:37
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Stanley_P napisał:
    No niestety, trudno się z kolegą nie zgodzić.

A jeszcze lepszym kuriozum jest to, co przeczytałem w innym wątku (chodziło o pliki cookies w Samsungach) - oburzony klient napisał do producenta, a ci mu odpowiedzieli - cytuję "bla, bla, blablabla, spierdal...aj pan - co się ciskasz, możesz przecież kupić NOWY telewizor, tam już tego problemu nie ma".... - to w skrócie i po przełożeni na nasz język...

I teraz co, nie kupować w ogóle tv, bo producentowi się coś wydaje, albo odwidziało - a ja zostanę z gratem, który będzie tylko monitorem - tylko, że za 2 tyś zł kupię taki monitor, który 10 lat mi posłuży, a dopiero za 5 lat wykorzystam w 50% jego możliwości, a gdzie jego drugie 50% możliwości....

To, że sprzętowo stary tv z czymś tam nie wyrabia (zdaniem producenta) to też bullshit - skoro klient nie ma do dyspozycji żadnego narzędzia, programu, sposobu by to zweryfikować - to i ja mogę powiedzieć, że zarabiam 200 tyś zł miesięcznie - kto mi udowodni, że tak nie jest?.

Nowy sprzęt jest produkowany już tylko dla samego produkowania - to jest już ewolucja - rewolucją było zastąpienie CRT LCD-kami - to był skok technologiczny - teraz na tym się tylko "trzepie kasę".
    Mnie się w głowie nie mieści, że kupując NOWY tv, mogę go powoli wywalać już na śmietnik po 3 latach - bo po uszkodzeniu/awarii, koszt naprawy niewspółmiernie wysoki do ceny nowego tv.
    Ile jest uszkodzonych tv, gdzie padła matryca - tylko to się zepsuło - reszta tv idealnie sprawna - tylko, że koszt matrycy to 1500 zł + robocizna, a nowy tv w sklepie 2 tyś zł...

Na chwilę obecną, nie widzę żadnego uzasadnienia finansowego, by za nowy tv dać więcej niż 2 tyś zł - nie dam ani grosza więcej (nawet, gdyby cały tv był z platyny) - nie przy takiej bezczelności i chciwości producentów tv.
    Jeszcze trochę, to będziemy tylko pracować po to, by przez 5 lat "zapieprzać" na nowy tv - "nie zemną te numery Bruner"....

0
  • #9 17 Maj 2015 18:55
    ksz16
    Poziom 6  

Cóż, Panowie: strzygą nas bez skrupułów. Co można więcej dodać...

Napisałem do Panasonica z pytaniem o eksport listy kanałów, ewentualnie o dodanie tej funkcji w aktualizacji oprogramowania. Na razie żadnej odpowiedzi (mail wysłałem 4 maja). Pewnie nawet nie raczą odpisać.

Co do trybu hotelowego: Stanley, po resecie do ustawień fabrycznych masz do wyboru tryby Dom i Sklep. Tryb hotelowy to coś innego (wchodzi się do niego w moim modelu przytrzymując przycisk -V na obudowie i równocześnie wciskając 3 razy AV na pilocie).
    Tylko nie wiem, czy jest w ogóle sens do niego wchodzić, bo jak nie ma tam możliwości eksportu i importu listy kanałów, to szkoda czasu. Myślałem, że ktoś może wie coś na ten temat.

Na razie po prostu wyedytowałem listę kanałów ręcznie z pilota (UPC z modułem CI+) - bardzo niewygodne. Powiem tylko tyle: gdybym wiedział, że Panasonic uważa tak prostą funkcję za jakiś "cymes" godny tylko wyższych modeli, to nigdy nie kupiłbym ich telewizora. Jestem bardzo rozczarowany polityką tej firmy.

0
  • Pomocny post
    #10 19 Maj 2015 10:00
    Stanley_P
    Poziom 26  

@ksz16: masz rację, pomyliłem tryb Sklep z hotelowym. W ten ostatni nawet nie wiem jak moim tv wejść (i czy w moim modelu jest) i szczerze pisząc raczej nie będę tego drążył.

Natomiast wracając do meritum - no cóż, nie potrafię Ci pomóc. Tak jak już wspominałem, w moim Panasie modelu jednak wyższym, funkcja eksportu/importu kanałów jest dostępna w menu tylko przy korzystaniu z tunera satelitarnego DVB-S.

Z drugiej strony nietrudno sobie wyobrazić sytuację kiedy taka opcja będzie wręcz niezbędna: załóżmy trzeba wyposażyć jakiś obiekt (np. właśnie hotel) w większą liczbę odbiorników, np. kilkadziesiąt, kilkaset. I co, wszystkie stroić indywidualnie? Przy obecnych możliwościach technicznych, gdzie port USB jest w tv standardem (chyba...), a zapis listy kanałów do pliku na pendrive nie jest (chyba...) szczególnym wyzwaniem programistycznym?
    Przyszło mi teraz do głowy: może spróbuj zadać supportowi takie pytanie - że właśnie masz (lub zamierzasz mieć) kilkanaście/kilkadziesiąt identycznych egzemplarzy i chciałbyś do wszystkich wgrać tę samą listę kanałów, o takim samym układzie?
    Może - jeżeli w ogóle da radę coś zgrać - taki plik uda się potem otworzyć i edytować np. w Chansort.
    Pozdrawiam.

1
  • #11 20 Cze 2015 23:54
    ksz16
    Poziom 6  

Dzięki Stanley. Zrobiłem jak napisałeś: zadzwoniłem do supportu Panasonica z pytaniem o tryb hotelowy. Okazało się, że mój model nie ma w tym trybie opcji eksportu i importu listy kanałów. Zapytałem więc, jak to jest, że firma Panasonic reklamuje ten sprzęt jako posiadający tryb hotelowy, jeśli nie ma w nim absolutnie podstawowej i niezbędnej funkcji (już sobie wyobrażam właściciela jakiegoś hotelu czy pensjonatu, który edytuje ręcznie kanały na kilkudziesięciu odbiornikach). Zamiast rzeczowej odpowiedzi usłyszałem jakieś bzdury...

Jak pisałem wcześniej, 4 maja wysłałem mail do pomocy technicznej firmy Panasonic. Do dziś nie dostałem żadnej odpowiedzi (nawet generowanej automatycznie typu: dziękujemy za pytanie, bla bla bla). To chyba też o czymś świadczy.

Podsumowując: edycję listy kanałów musiałem wykonać ręcznie na telewizorze - bardzo niewygodne. Jeśli nawet wyjdzie aktualizacja oprogramowania dla tego modelu, to pewnie i tak nie będzie posiadać funkcji eksportu - z tego co wywnioskowałem firma Panasonic rezerwuje tak "kosmiczne" technologie tylko dla modeli z wyższej półki.

Rada dla przyszłych klientów tej firmy: przed zakupem sprawdźcie dokładnie specyfikacje i dostępne funkcje - możecie się zdziwić jak ja.

Dzięki wszystkim za zainteresowanie tematem i odpowiedzi na moje pytania.

0
  • #12 09 Paź 2015 22:30
    Stanley_P
    Poziom 26  

Witam

Odkopuję, ponieważ w wyniku pewnej innej dyskusji spróbowałem "Method 2" z pierwszego postu i... u mnie zadziałało! Zrzuciło na pendrive (podkreślam: na pena, nie kartę!) nie tylko kanały DVB-S, ale także DVB-T, które mogę otwierać i edytować w programie Chansort. Przypuszczam zatem, że gdybym miał/zestroił kanały DVB-C, także zostałyby wyeksportowane. Ubocznym niestety efektem po próbie wczytania jest zresetowanie pewnych ustawień: ekranu Home, ikon aplikacji Smart, zostały wykasowane wszystkie ulubione w przeglądarce.
    Jestem o tyle zdziwiony, gdyż sądziłem, że "Method 2" dotyczy tylko starszych modeli. Aczkolwiek mój model tv rocznikowo jest z 2013r, więc technologicznie, a na pewno wg. producenta już dziadek ;)

ksz16: jesteś pewien, że zrobiłeś wszystko dokładnie wg. opisu? Należy na czystym pendrive/karcie utworzyć pusty folder o nazwie hotel.pwd.
    Efekt jest (u mnie) widoczny natychmiast po włożeniu pena do tv: pojawia się ekran z pytaniem o hasło. Nośnik powinien być sformatowany na FAT32.

Pozdrawiam.

1
  • #13 27 Wrz 2016 18:10
    ksz16
    Poziom 6  

Odkopuję temat po dłuższym czasie nieobecności na forum.

Stanley: parę dni temu próbowałem jeszcze raz wg Twojego opisu. Użyłem trzech różnych nośników: pendrive USB (formatowanie FAT32), kartę SD Kingston 2GB (formatowanie FAT) i kartę SD Kingston 16GB (formatowanie FAT32). Urządzenia formatowałem systemowym narzędziem Windows10. Ten model tv nie ma slotu na karty SD, dlatego do podłaczenia kart użyłem adaptera SD-->USB.
    Próbowałem zarówno z pustym folderem hotel.pwd, jak i z pustym plikiem o tej samej nazwie (znalazłem taki spobób gdzieś w necie). Niestety bez efektów: nie pojawił się ekran z pytaniem o hasło. Mimo to i tak próbowałem wpisywać 4850. Też bez żadnego efektu.

Wszedłem też w tryb hotelowy. W jego menu, znajdują się dwie ciekawe pozycje: "Copy TV to USB" i "Copy USB to TV". Użyłem tej pierwszej i wyeksportowałem dane na pendrive'a. Po jego podłączeniu do komputera okazało się, że znajdują się na nim dwa pliki: CH_EU.bin (128 KB) i EEP_EU.bin (8 KB). Próbowałem je otwierać programem ChanSort, ale nie dało rady. Wyskakuje komunikat: "File uses an unknown format or encryption".
    Szczerze mówiąc, nawet nie wiem czy w tych plikach znajduje się lista kanałów. Może to są jakieś ogólne ustawienia, które można przenosić między wieloma odbiornikami w trybie hotelowym.

Czy ktoś coś może wie o tych dwóch plikach? Jakie dane zawierają i do czego służą? Pliki listy kanałów Panasonica podobno mają nazwy svl.bin lub svl.db (w zależności od modelu).
    Myślałem o tym, żeby za pomocą ChanSorta zapisać w formacie Panasonica listę kanałów z Samsunga, i potem wgrać za pomocą opcji "Copy USB to TV" w trybie hotelowym. Ale się boję, że uwalę firmware.
    Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki i porady.

0
  • Pomocny post
    #14 30 Wrz 2016 07:47
    Stanley_P
    Poziom 26  

@ksz16: no cóż, wygląda na to, że Twój Panas niestety faktycznie nie obsługuje metody "hotel.pwd".

Co do trybu hotelowego: możesz spróbować wgrać ten wyeksportowany plik z powrotem, przedtem zmieniając jakieś nastawy w telewizorze, np. układ kanałów, itp. TV powinien wrócić do stanu w momencie eksportu. Ale nawet jeśli zadziała, to i tak nie jest to, o co chodziło. Chciałeś przecież wyeksportować listę kanałów->zmodyfikować na komputerze -> wgrać z powrotem.

Natomiast odradzam próby wczytywania list z innych marek telewizorów, itp. Zwłaszcza skoro Chansort nie czyta plików wygenerowanych przez Twój tv. Ponadto Chansort jest oprogramowaniem nieoficjalnym i każdy stosuje go na własne ryzyko.
    Pozdrawiam.

0
  • #15 01 Paź 2016 12:25
    ksz16
    Poziom 6  

@Stanley_P: dzięki za odpowiedź. Masz oczywiście rację: nigdy nie wolno wgrywać list z innych marek. To samo pisze twórca Chansort na stronach programu. Może to grozić nawet uszkodzeniem telewizora.

Jak pisałem wcześniej, próbowałem każdej ze znanych metod i żadna nie działa. Wczoraj podjąłem ostatnią heroiczną próbę ostatecznego wyjaśnienia sprawy :D .
    Mimo złych wspomnień z zeszłego roku postanowiłem zadzwonić do pomocy technicznej Panasonica. Tym razem miałem więcej szczęścia: trafiłem na milszą i bardziej kompetentną obsługę. Dowiedziałem się, że na dzień dzisiejszy model Panasonic TX-42A400E nie umożliwia eksportu listy kanałów w żaden sposób. Informacja pewna - potwierdzona przez dział techniczny. Więc przynajmniej wiem na czym stoję - nie będę już marnował czasu na znalezienie rozwiązania, bo się po prostu tego zrobić nie da. Zostaje bardzo niewygodne sortowanie za pomocą pilota.

Napisałem do Panasonica maila z sugestią, żeby funkcję eksportu dodać w aktualizacji oprogramowania dla tego modelu. Nie trzeba przecież koniecznie dodawać nowych pozycji w menu (rozumiem, że to sporo roboty), ale wykorzystać sposób z pustym folderem (lub plikiem) hotel.pwn. Ewentualnie dodać do już istniejącej możliwości eksportu ustawień w trybie hotelowym plik z listą kanałów (svl.bin lub svl.db). Dostałem odpowiedź, że moje zapytanie zostało przesłane do działu technicznego firmy. Pewnie oleją temat, ale przynajmniej próbowałem.

Podsumowując: Panasonic mnie rozczarował. Do tej pory myślałem, że możliwość eksportu/importu listy kanałów to obecnie absolutny standard, nawet w modelach mniej zaawansowanych technologicznie. Jak widać Panas ma na ten temat odmienne zdanie.

Stanley_P: dzięki za pomoc i zainteresowanie sprawą.

Może się to wszytko przyda innym użytkownikom tego modelu - przynajmniej nie stracą czasu na bezowocne próby eksportu listy.
    Na dzień dzisiejszy jest to niemożliwe. Chyba że Panas wyda aktualizację z taką poprawką. Zobaczymy.

Temat uważam za zamknięty.

0