Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Komputer uruchamia się ale nie ma obrazu

patryczek95r 28 Apr 2015 02:03 999 8
    patryczek95r
    Level 9  
    Witam !
    Mam problem z moim PC-tem.
    Zdażyło się to pewnego wieczoru, gdy normalnie użytkowałem grając w jakąś tam gierkę co jest nieistotne. W pewnym momencie nastąpiło totalne zawieszenie się wszystkiego (brak ruchu myszką, nic nie dało się zrobić włącznie z wciśnięciem guzika reset) do tego komputer wydał nieprzyjemny dla uszu dźwięk w głośnikach (coś w rodzaju TYYYYYYYYYYYY...) Po całej sytuacji wyłączył się i tu pojawia się problem. Coś tam rusza, ale brakuje mi na początku tego charakterystycznego piknięcia. Monitor głuchy, nie odtwarza obrazu więc nie mam możliwości wejść nawet do Bios-u. Dziwnym elementem którego wcześniej nie dostrzegłem były palące się na płycie głównej diody, które ukazuje na zdjęciu. Nie mam pojęcia co jest powodem tego wszystkiego :( Kompik niedawno obchodził 5-te urodziny i nigdy nie miałem z nim problemów technicznych :( Jestem totalnie zagubiony.

Komputer uruchamia się ale nie ma obrazu Komputer uruchamia się ale nie ma obrazu [/center][/tr][/table]
    D3sant
    Level 10  
    Cześć słuchaj słabo było widać model Twojej płyty głównej ale mniejsza o to bo odczytałem go przy lekkim manipulowaniu światłem w programie. Słuchaj napiszę ci co zrobić ale musisz być ostrożny i zrobić wszystko pomału i na spokojnie bo w przeciwnym razie narobisz więcej szkód niż pożytku. Zaczynamy!

1 Wyczyść CMOS

1a. Odłącz zasilanie płyty głównej zarówno kabel z gniazdka jak i kabel na płycie
    1b. Zewrzyj zworkę znajdującą się w prawym dolnym rogu Twojej płyty głównej (zworka jest podpisana białym drukiem "CLR_CMOS")

2 Ponowne uruchamianie komputera

2a. Zanim podłączysz zasilanie zdejmij zworkę
    2b. Teraz podłącz zasilanie i spróbuj uruchomić komputer ponownie

3 BIOS przywracanie wartości domyślnych

3a. jeśli komputer poprawnie się uruchomi to zanim załaduje się system wejdź do biosu. Przeważnie robi się to jednym z tych klawiszy (delete, f2, f8) powinieneś mieć informacje przy startowaniu kompa którym klawiszem to zrobić. Teraz poszukaj pozycji "Load deafult values", zapisz zmiany i restart.

4. Restart, po prostu gdy załduje się po wszystkim system to ponownie go zrestaruj.

5. Twój komputer jest trochę zaniedbany. Weź pędzelek jakiś mały i wyczyść go trochę, podejrzewam że pasta na procesorze też dawno nie była wymieniana wiec zalecam również wymianę pasty na procku (koszt 9zł najtaniej). Dioda która się tam pali dotyczy właśnie procesora i im więcej tych lampek (tak tych nad slotami dla ramu) się pali tym bardziej obciążony jest procesor. W najgorszym przypadku po prostu go spaliłeś :) dziękuje i pozdrawiam
    tomek122
    Level 21  
    Prawdopodobną przyczyną może być karta grafiki. Jeśli płyta posiada zintegrowaną, to podłącz do niej i odpal komputer.
    D3sant
    Level 10  
    tomek122 wrote:
    Prawdopodobną przyczyną może być karta grafiki. Jeśli płyta posiada zintegrowaną, to podłącz do niej i odpal komputer.

Powiedz mi serio uważasz że to "nastąpiło totalne zawieszenie się wszystkiego (brak ruchu myszką, nic nie dało się zrobić włącznie z wciśnięciem guzika reset)" może być winą po stronie GPU ? Poza tym sprawdź też co oznaczają palące się led- na jego płycie głównej. Pozdrawiam
    tomek122
    Level 21  
    A ty sądzisz, że reset biosu jest lekarstwem?

Przyczyn może być kilka, włącznie z uszkodzeniem procesora.
    Robert B
    Level 43  
    @patryczek95r Przede wszystkim:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2996917.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199335.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1294468.html
    bo wróżek tu nie ma.
    Ponadto wyczyść komputer z tych zwałów kurzu, bo to też może być przyczyną usterek, pomijając fakt, że aż wstyd coś takiego pokazywać.
    Wymień pastę na chłodzeniu, bo widać, że od nowości nic nie było robione z tym sprzętem.
    D3sant
    Level 10  
    Nie będę prowadził tutaj dyskusji na inny temat @tomek122 bo nie od tego tu jestem. I @ Robert B zgadzam się w pełni z Tobą. A teraz do autora, zadbaj troche o kompa tak jak pisałem na 99% jest to wina procesora. Przesmarowanie pastą powinno pomóc. Są komputery które się wyłączają przy przegrzaniu i są takie które po prostu się zawieszają. Największą wskazówką było dla mnie to że nie zadziałał przycisk "reset" Także pozdrawiam i życzę Ci aby komputer wrócił do formy :)
    winmap
    Level 33  
    Przeczyść komputer i jak wyżej głównie procesor. Po za tym sprawdz dobrze grafikę. U mnie kiedyś nagłe zawieszenie oraz brak reakcji na guzik resetu powodowała właśnie grafika.
    patryczek95r
    Level 9  
    Niestety panowie wszystkie wasze teorie się niestety nie sprawdziły.
    Komputer wraca do zdrowia, kroplówka podpięta, wszystko będzie dobrze.
    Co się stało ? Karta sieciowa spowodowała zwarcie i nic nie chciało ruszyć. Jak widać największa pierdoła może być przyczyną wielkich kłopotów. Dzięki bardzo za aktywność i chęć pomocy. Temacik do zamknięcia.