Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana bezpieczników przedlicznikowych

28 Kwi 2015 14:41 7875 21
 • Poziom 6  
  Witam wszystkich!
  Mam takie pytanie, czy mógłbym w górnej skrzynce wymienić bezpieczniki na automaty? Mam taki problem, że niekiedy wybija i muszę pierwsze zgłosić i zrywam plombę i wymieniam na nowy, za każdym razem muszę bulić ok. 30zł na plombę. Czy można tak zrobić?
 • e-miernikie-mierniki
 • Moderator Elektrotechnika
  przemo9875 napisał:
  w górnej skrzynce wymienić bezpieczniki na automaty.

  A co to są dla kolegi automaty, czy to są te;

  Te odradzam bo są przez uznanych producentów nieprodukowane. Należy wymienić na wyłączniki nadmiarowo prądowe tak zwane "eski".
  przemo9875 napisał:
  Mam taki problem, że niekiedy wybija i

  To świadczy o tym że masz źle dobrane zabezpieczenia wkręciłeś na pewno na zalicznikowym za duży bezpiecznik. A co za tym idzie instalację twoją zapewne należy wymienić by Twój problem rozwiązać.
 • Poziom 31  
  Pierwsza sprawa, to dojść przyczyny przepalania - 25A to niemały prąd.

  Tym niemniej - tak, można te topikowe wymienić na wkręcane automatyczne, jednak proponuję to uzgodnić wcześniej ze swoim Zakładem Energetycznym. Zwróć uwagę, aby bezpiecznik samoczynny miał uchwyt do plombowania.
 • Poziom 6  
  Krzysztof Reszka a mogą być takie jak w załączniku bo ten gościu co chodzi za prądem to mówił że można dać automaty wkręcane i w tej blaszce wywiercic otwory i przełączać to jakimś patykiem
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 11  
  Możesz to zrobić, jednak po konsultacji z zakładem energetycznym, aby nie było, że kombinowałeś coś na własną rękę.
 • Poziom 28  
  przemo9875 - zanim zaczniesz tak kombinować to sprawdź czy masz prawidłowe zabezpieczenie instalacji za licznikiem.
 • Moderator Elektrotechnika
  Ja swoje zdanie wyraziłem, nie jestem zwolennikiem tych wynalazków bo o ich skuteczności trudno coś powiedzieć. Jak pan z ZE nie widzi problemów. Ale powtarzam problem istnieje dalej w twojej instalacji odbiorczej dlatego wyłącza ci zabezpieczenie główne, a nie powinno. To tak jak byś kolego miał gorączkę i dałeś sobie plaster na czoło -pomógł... no właśnie.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 32  
  Krzysztof Reszka napisał:
  należy wymienić na wyłączniki nadmiarowo prądowe tak zwane " eski"

  Nadmiarowo-prądowe to niezbyt szczęśliwe rozwiązanie. Bezsensowne pakowanie się w koszty. Jeszcze pogorszą selektywność w stosunku to obecnych wkładek topikowych. Jeśli już, to wyłącznik z członem przeciążeniowym. A jeśli budżet nie pozwala to wymienić te topiki na "L"-ki jak planuje autor. A przy okazji sprawdzić jaka powinna być ich wielkość zgodnie z umową. Do przejrzenia również zabezpieczenia zalicznikowe.

  Moderowany przez Akrzy74:

  Oczywiście kolega wie, jakie wkładki topikowe ma autor, a może nawet nie wie, ze wkładki topikowe również mają różne charakterystyki.

 • Moderator Elektrotechnika
  jann111 napisał:
  Jeszcze pogorszą selektywność w stosunku to obecnych wkładek topikowych.


  Zapewne kolega założyciel tematu ma u siebie też 25A bo sobie je wymienił i stwierdził że jak da automaty to problem jego instalacji przeciążonej ponad miarę się rozwiąże. A czy spawarka czy silniczek nie bierze w tym udziału głowy bym nie dał.
  Tu jest odpowiedź na dylemat kolegi, tysiące przerobionych instalacji świadczy w tym kraju że można.
  Krzysztof Reszka napisał:
  Ale powtarzam problem istnieje dalej w Twojej instalacji odbiorczej, dlatego wyłącza ci zabezpieczenie główne, a nie powinno.
 • Użytkownik usunął konto  
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Bronek22 napisał:
  Nie każcie mu od razu przerabiać instalacji.

  Nikt nie każe przerabiać instalacji, ale należy postępować rozważnie.
  Elektrotechnika zna takie pojęcia jak środki ochrony techniczne i nietechniczne, i w całym tym zamieszaniu nie chodzi o wymianę zabezpieczeń, ale o to, aby nie dopuścić do wystąpienia prądu zwarciowego! Wielokrotnie pisałem, że nie należy dopuszczać do sytuacji, w której może wystąpić stan zwarcia niebezpieczny dla instalacji, urządzeń oraz użytkownika. Należy wpajać zasadę- sprawdzić napięcie- wyłączyć- sprawdzić zanik napięcia, postępować rozważnie, znać podstawowe zasady ochrony przeciwporażeniowej.
  Mieszkam w domu jednorodzinnym, zabezpieczenie główne 25A, naprawiam przeróżne urządzenia- od spawarek po urzadzenia AGD i nigdy nie wyłaczyło mi zabezpieczenie główne z powodu zwarcia! Dlaczego?- bo postępuję rozważnie i tego samego oczekuje od miłośnika wiedzy ogólnej. :|
  Najlepszym lekarstwem na brak selektywności zwarciowej w budownictwie mieszkaniowym jest nie wywoływanie zwarć i kazdy świadomy elektryk o tym wie...
 • Specjalista elektryk
  I znowu bicie piany. Lokalny Dostawca ma standardy których przestrzega i które stosuje. Zabezpieczeniem przedlicznikowym są bezpieczniki lub wyłączniki nadmiarowoprądowe (czasami zalicznikowym) są wyłączniki nadmiarowoprądowe.
  przemo9875 napisał:
  bo ten gościu co chodzi za prądem to mówił że można dać automaty wkręcane i w tej blaszce wywiercic otwory i przełączać to jakimś patykiem

  Większej głupoty dawno nie czytałem. A nie poradził Ci abyś w liczniku dziurkę wywiercił.
  Przede wszystkim należy ustalić (nie poprzez to forum) jak już koledzy pisali powód przepalania się wkładki bezpiecznikowej a potem dopiero zacząć grzebać w instalacji, oczywiście przez uprawnionego elektryka.
 • Poziom 32  
  Pomijając przyczynę tych zwarć, nie posiadanie dostępu do zabezpieczeń przedlicznikowych jest wystarczającym powodem aby to zmienić.
 • Specjalista elektryk
  jann111 napisał:
  nie posiadanie dostępu do zabezpieczeń przedlicznikowych jest wystarczającym powodem aby to zmienić

  Święta prawda ale pod pewnymi warunkami.
  1. Wniosek do Dostawcy z prośbą.
  2. Dostawca napisze, że wyraża zgodę pod warunkiem minnymi wyniesienia układu pomiarowego na zewnątrz budynku.
  3. Za cały zakres prac poniesiesz koszty. Do tego jest jeszcze potrzebny elektryk z papierami.
  4. Po odbiorze podpiszesz nową umowę sprzedaży (wcześniej przyłączeniową) i będziesz wreszcie mógł zasiąść przed TV kiedy i tak wyłącznik zadziała. Ale, co tam polecisz na pole i go załączysz pod warunkiem, że zadziałał człon zwarciowy a nie przeciążeniowy.

  Moja rada, zanim cokolwiek zrobisz weź elektryka i niech sprawdzi Twoją instalację.
 • Moderator - Elektryka
  opornik7 napisał:
  przemo9875 napisał:
  bo ten gościu co chodzi za prądem to mówił że można dać automaty wkręcane i w tej blaszce wywiercic otwory i przełączać to jakimś patykiem

  Większej głupoty dawno nie czytałem.

  Brzmi głupio, bo napisane przez laika. Nie mniej rozwiązanie często stosowane i aprobowane przez OSD, coś na wzór tego:
  Wymiana bezpieczników przedlicznikowych
  Foto autorstwa Kolegi Łukasza zapożyczone z innego działu

  Osobiście uważam, że jako zabezpieczenia przedlicznikowe lepszym rozwiązaniem są owe "automaty" z dostępem do przycisku załączenia niż oplombowane wkładki topikowe bez żadnego dostępu.
  Akrzy74 napisał:
  nigdy nie wyłaczyło mi zabezpieczenie główne z powodu zwarcia! Dlaczego?- bo postępuję rozważnie i tego samego oczekuje od miłośnika wiedzy ogólnej.

  Niestety miłośnik wiedzy ogólnej zwarcie lub przeciążenie spowoduje prędzej czy później. Dlatego uważam, że lepiej dla niego i otoczenia, żeby mógł sobie wcisnąć przycisk albo podnieść "wajchę" niż miałby samodzielnie wymieniać wkładkę topikową albo co gorsze i bardziej prawdopodobne, z braku właściwej wkładki, ją "zdrutować"... :|
 • Specjalista elektryk
  zbich70 napisał:
  Brzmi głupio, bo napisane przez laika. Nie mniej rozwiązanie często stosowane i aprobowane przez OSD

  Gdzie i który Dostawca ma w swoich standardach takie rozwiązanie? Pierwszy raz coś takiego widzę ale może wszystkiego nie widziałem ;)
  I jeszcze jedno, nie dyskutujmy o historycznych rozwiązaniach z przełomu XX i XXI wieku. Dzisiaj u Dostawców obowiązują inne standardy ale to sprawy na inny wątek.
 • Specjalista elektryk
  opornik7 napisał:
  Gdzie i który Dostawca ma w swoich standardach takie rozwiązanie? Pierwszy raz coś takiego widzę ale może wszystkiego nie widziałem :wink:
  Ja też takie coś widziałem i to nie jeden raz. No i czy 2007 czy 2008 to przełom XX i XIX w?

  Ale generalnie popieram zdanie innych:
  - jeśli wymiana to na wyłączniki instalacyjne,
  - wyeliminować przyczynę zwarć lub przeciążeń (w pierwszej kolejności).
 • Specjalista Automatyk
  Bronek22 napisał:

  Automat niczym się nie różni od S-ki.
  Jedynie tym, że mamy do wyboru tylko jedną chcarkterystykę L.

  Różni się tym szczegółem, że często ma wytrzymałość zwarciową jeszcze gorszą niż S-ka (zdarzają się nawet tylko 1,5kA). Dlatego automaty nadają się wyłącznie do zastosowań "w domu i zagrodzie".
 • Poziom 11  
  przemo9875 napisał:

  Mam takie pytanie, czy mógłbym w górnej skrzynce wymienić bezpieczniki na automaty?


  Nie mógłbyś.

  Krzysztof Reszka napisał:
  Należy wymienić na wyłączniki nadmiarowo prądowe tak zwane "eski".


  Nie należy.

  Nie można, i nie należy, dlatego, bo:
  - wartość prądu zadziałania zabezpieczenia przedlicznikowego jest ściśle powiązana z mocą umowną określoną w umowie z ZE. Najczęściej spotyka się w budownictwie mieszkaniowym:
  20 A dla mocy umownej 4,0 kW,
  25 A dla mocy umownej 4,5 kW (12,5 kW przy zasilaniu trójfazowym).
  - typ zabezpieczenia jest określony w technicznych warunkach przyłączenia, opartych o ogólne warunki techniczne obowiązujące na danym rejonie dystrybucji.
  Zmiana tych danych może narazić odbiorcę na wysokie kary finansowe.

  Niestety problem zadziałania zabezpieczenia przedlicznikowego jest częstym mankamentem występującym w domowych instalacjach elektrycznych. Najczęściej występuje przy zabezpieczeniu obwodów odbiorczych modułowymi wyłącznikami nadmiarowo- prądowymi, zwanych popularnie "eskami" (nazwa żargonowa pochodzi od historycznego typu S191 wyłączników produkowanych przez FAEL Ząbkowice), przy stosowaniu jako zabezpieczenia przedlicznikowego, typowej wkładki topikowej 20A lub 25A. Są dwa powody:
  - przeciążenie. Jeżeli mamy kilka obwodów odbiorczych (za licznikiem) zabezpieczonych wyłącznikami lub wkładkami o wartości 16A (stan prawidłowy), i każdy z tych obwodów będzie maksymalnie obciążony, to logiczne jest, że zadziała zabezpieczenie przedlicznikowe, gdyż mamy tutaj do czynienia z przekroczeniem mocy umownej.
  - zwarcie. Tutaj mamy problem nieselektywności zabezpieczeń. Na selektywność zabezpieczeń, czyli kolejność zadziałania: najpierw zabezpieczenia obwodów odbiorczych (zalicznikowych), a dopiero potem zabezpieczenie przedlicznikowe mają wpływ trzy parametry:
  a) charakterystyka czasowo- prądowa zabezpieczenia obwodów odbiorczych (zalicznikowych),
  b) charakterystyka czasowo- prądowa zabezpieczenia przedlicznikowego
  c) prąd zwarciowy, którego wartość zależy od napięcia i impedancji pętli zwarcia.
  I przy niekorzystnym układzie tych trzech parametrów, może się zdarzyć tak (co niestety często ma miejsce), że w razie zwarcia zadziałają jednocześnie zabezpieczenia przedlicznikowe i odbiorcze, lub co gorsza, tylko przedlicznikowe.
  Przykładowo:
  Obwód jest zabezpieczony wyłącznikiem nadmiarowym B16.
  Zabezpieczenie przedlicznikowe to typowa wkładka Gg 25A.
  Zwarcie wystąpiło w przedłużaczu do komputera. Impedancja pętli zwarcia wynosi w tym miejscu 1,51 ohma. Zatem prąd zwarciowy wyniesie 152,3 A.
  Prąd zadziałania bezwłocznego "eski" B16 wynosi 160A.
  Prąd przepalenia wkładki 25A w czasie 0,01 s wynosi 150-300A.
  Odpowiedź nasuwa się sama: może zadziałać tylko "eska", mogą jednocześnie "eska" i bezpiecznik, lub co gorsza, tylko bezpiecznik przedlicznikowy.

  Co bym polecał:
  -przy kolejnym przepaleniu bezpiecznika przedlicznikowego, postarać się w hurtowniach elektrycznych o wkładki 25A o charakterystyce zwłocznej typu gL (w hipermarketach typu "dom i ogród" nie ma co szukać, oni nawet nie wiedzą, co to jest),
  - sprawdzić, czy w zabezpieczeniach obwodów nie zastosowano wyłączników nadmiarowych grupy "C" lub "D".
  - zrobić bilans mocy. Może się okazać konieczne zwiększenie mocy umownej (np. przejście na zasilanie trójfazowe). Niestety, jest to kosztowne przedsięwzięcie.

  Co ciekawe, w wielu rejonach kraju operatorzy energetyczni dopuścili stosowanie zabezpieczeń przedlicznikowych w postaci wyłączników nadmiarowych grupy "D", w dodatku wyłączniki są zamontowane w skrzynkach, w których dostęp do dźwigni wyłącznika nie wymaga zrywania plomby (oddzielna nieplombowalna klapka). Rozwiązywało to problem skutecznie, raz na zawsze. Czemu to nie weszło w całym kraju - nie mam pojęcia (coś tam ględzili, że wtedy musieli dawać wkładki zwłoczne w ZK i trafo, a wtedy nie wychodził warunek szybkiego wyłączenia, ale czemu w jednych województwach wychodzi, a w innych nie - nie wiem).
  Natomiast sugestia wymiany całej instalacji wydaje się być nieuzasadniona.
  Powodzenia!
 • Poziom 36  
  Mieszkam na Zaciszu (Warszawa) i nie spotkałem u sąsiadów (u siebie też tak mam) aby skrzynka z bezpiecznikami przedlicznikowymi na ścianie budynku mieszkalnego (wysoko, potrzebna drabina) była plombowana choć ,,uszy'' do plomby na skrzynce są, u mnie coś 3x63A (chyba) i oglądałem je jakieś piętnaście lat temu....
 • Poziom 6  
  Porostu mam założoną skrzynkę nadmiarowoprądową i wszystko jest ok.