Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Konstrukcje zasilaczy DC - jakie macie uwagi?

28 Apr 2015 15:19 3948 21
 • #1
  User removed account
  User removed account  
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • #2
  xdiax
  Level 22  
  Skoro już piszemy o stabilizatorach i budowie wewnętrznej, chciałbym się upewnić. Muszę uzyskać prąd 3A maksymalnie przy napięciu 6V (obniżanie z 12). Dwóch stabilizatorów 7806 oczywiście równolegle połączyć nie mogę i niestety też nie mam odpowiedniego tranzystora. Czy mogę połączyć wyjścia stabilizatorów przez dwa rezystory 0,5Ohm 5W ?
  PS.
  Wiem, że równoległe łączenie stabilizatorów było wielokrotnie wałkowane, lecz nie mam możliwości kupna dodatkowych elementów/przetwornicy step-down.
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  elektryku5
  Level 38  
  Jako że w jednym temacie zjechano popularny tu na forum zasilacz i pojawiły się też zdania, że nie ma w necie nic fajnego, to co powiecie na ten?
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1464016-0.html

  Dość prosty i przede wszystkim nie trzeba się przejmować wzmacniaczami operacyjnymi na wyższe napięcia.

  Konstrukcje zasilaczy DC - jakie macie uwagi?
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  slawussj
  Level 34  
  Witam. A może tak w końcu coś bez uwielbianych wzmacniaczy scalonych
  Konstrukcje zasilaczy DC - jakie macie uwagi?
  Przy b. małych zmianach można zrobić b. dobry zasilacz nawet 0-100V i do 20A.
 • #8
  User removed account
  User removed account  
 • #9
  elektryku5
  Level 38  
  723 to dobry układ, jak się uprzeć to można zrobić regulację od 0V.
  Konstrukcje zasilaczy DC - jakie macie uwagi?

  W jednej z konstrukcji zapragnąłem uniknąć pomocniczego zasilacza napięcia ujemnego i w takiej samej konfiguracji za LM723 zastosowałem LM358, dołożyłem w ten sam sposób tranzystor ograniczenia prądowego co wewnątrz LM723, a jako napięcie odniesienia posłużył TL431.
  Nie wiem co sądzicie o takim ograniczeniu prądu co na podanym schemacie, ale u mnie działało całkiem dobrze i na normalnym LM723 i na przeróbce z LM358.

  Tak to wygląda wewnątrz układu, a przy pomocy źródła prądowego T1 (BC557) i P2 można płynnie ograniczać prąd.
  Konstrukcje zasilaczy DC - jakie macie uwagi?
 • #10
  _jta_
  Electronics specialist
  Układ z #5 może się okazać niestabilny, jeśli C8 będzie miał sporą indukcyjność, albo oporność szeregową - jest w nim 3-stopniowy wzmacniacz (3 stopnie odwracające). Wady tej uniknięto w układzie z #7 - oba BC547B (mogą być i BC548 - tam jest tylko kilka V) pracują w nieodwracających układach (WK i WB), potem BC211-16 w układzie odwracającym (WE), i tranzystory wyjściowe znowu nieodwracającym (WK). Ale nie wiem, czy nie za dużo tam pojemności w torze wzmacniacza błędu (bo wzmacniacz odwracający ze sprzężeniem zwrotnym zawierającym 3 pojemności, albo więcej, często staje się generatorem); oczywiście kondensator przy BC211 jest potrzebny, ale czy 100p przy BC547 też?
 • #11
  bearq
  Level 38  
  Przenosząc się z innego tematu w którym Bronek22 wspomniał o stworzeniu tematu prosił bym o ocenę zasilacza NE. Myślę że bardziej doświadczeni użytkownicy powiedzą na jego temat coś więcej bo na elektrodzie niestety cisza, jakieś pojedyncze posty że sprawuje się dobrze i nie ma z nim problemów. Zasilacz 30V 5A z przystosowany do sterowania cyfrowego pomiar na stronie "gorącej" z prostą przetwornicą dc-dc do zasilania LM324N.

  Konstrukcje zasilaczy DC - jakie macie uwagi?
 • #12
  slawussj
  Level 34  
  Pomysł z prostą przetrornicą jest niezły. W zasilaczu #7 nie potrzeba wtedy dodatkowego uzwojenia i co ważniejsze, napięcie ujemne jest podtrzymywane aż do rozładowania się kondensatora 10mF. Nie ma wtedy stanów nieustalonych przy wyłączaniu zasilacza.
  #11 Pomysł fajny i może być sterowanie z sygnału analogowego ( cyfrowe ), albo z potencjometrów, czy przełączników. Zakres do 30V raczej ryzykowny, ale do 25V powinno dobrze działać. #10 Zasilacz tranzystorowy można łatwo przystosować do wyższych napięć. Mam dwa takie wykonane jako podwójne . Pracują już parę lat i muszę stwierdzić, że nigdy się nie wzbudzały, choć możliwe jest, iż przy ich uruchamianiu były dobierane kondensatory ( musiałbym rozkręcić i sprawdzić). Jeden jak z rysunku (podwójny), a drugi 2x0-50V/6A ( transformator 900W dwa uzwojenia z odczepami 16V+16V+16V przy 8A. Są łączone równolegle, szeregowo, zwierane, przeciążane i nigdy nie przyszło mi do głowy, że mogłyby się popsuć lub uszkodzić jakieś zasilane przez nie urządzenie.
 • #13
  Urgon
  Editor
  AVE...

  To ja dorzucę lekko zmodyfikowany SN1534, który czeka tylko na obudowę i transformator:
  Konstrukcje zasilaczy DC - jakie macie uwagi?
  Wieloobrotowy potencjometr R9 w połączeniu z miejscem na 20 rezystorów w obudowach 1206 tworzących rezystor pomiarowy pozwala dokładnie doregulować ograniczenie prądowe, wzór PCB zaś ma uwzględniony montaż takiego samego potencjometru w miejscu R4 (na schemacie jest błąd, R4 powinien mieć wartość przynajmniej 50k), co pozwala na regulację górnej granicy zakresu napięcia. Dobierając odpowiednie tranzystory i zmieniając dodatkowo wartość R7 można zrobić zasilacz na dowolne napięcie i dowolny prąd, choć jak ktoś chciałby mieć coś powyżej 10A, to konieczne będzie przeprojektowanie płytki.
 • #14
  User removed account
  User removed account  
 • #15
  Urgon
  Editor
  AVE...

  Ten FET reguluje tylko przy małych prądach. Przy wyższych na R1 odkłada się więcej, jak 0,6V, co powoduje odetkanie tranzystorów mocy, które są podłączone do złącza J2 tak samo, jak w klasycznych zasilaczach regulowanych.
  Obacz oryginalny schemat:
 • #16
  slawussj
  Level 34  
  Niezły, ale czy na pewno na LM358 nie trzeba podać zasilania ujemnego choć -2V. Jeśli mnie pamięć nie myli, to miałem problem z jakimś projektem ( raczej nie zasilaczem ), gdzie napięcie wyjściowe wzmacniacza operacyjnego było bliskie napięciu zasilania. Chyba złożę go sobie w celu przetestowania i spróbuję sterować go z uP.
 • #17
  Urgon
  Editor
  AVE...

  Zakładam, iż imć Meteor77 sprawdził już to wcześniej, gdyż chyba każdy jego zasilacz jest na takim wzmacniaczu operacyjnym. A nawet jeśli byłby jakiś problem, to wzmacniacz łatwiej wymienić niż przerabiać cały układ, zwłaszcza jak płytka jest już gotowa. Polecam też przebrnąć przez temat jego zasilaczy, bo początkujący konstruktor może się dowiedzieć z niego sporo na temat zasilaczy:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1464016.html

  Przydałoby się do wszelkich zasilaczy warsztatowo-laboratoryjnych mieć projekt w miarę prostej przetwornicy posiadającej albo kilka napięć po stronie wtórnej, albo możliwość regulacji napięcia. W ten sposób rozwiązane są bardziej markowe zasilacze laboratoryjne, gdzie wstępnie napięcie jest regulowane przez przetwornicę, a potem zbijane do właściwej wartości przez regulator liniowy, który jednocześnie przestaje być monstrualną grzałką.
 • #18
  User removed account
  User removed account  
 • #19
  jarek_lnx
  Level 43  
  Taki temat już był (pewnie nie jeden)
  moze ktoś skorzysta, zrobiłem mały katalog serwisówek w tamtym temacie, gdzie można przejrzeć rozwiązania fabryczne różnych zasilaczy:
  Link
  Oraz mój dawny projekt z czasów szkoły średniej, (juz mi jakiś zazdrośnik napisał na PW że sie chwalę, nie to projekt z czasów kiedy słabo sie znałem na elektronice), jest w nim trochę błędów (Bronek22 szukaj możesz się wyszaleć)
  Link
  Jest to oklepany układ z masą wzmacniaczy na plusie wyjścia (układ bardzo popularny, ale nie na elektrodzie, wystarczy obejrzeć serwisówki starych zasilaczy, albo współczesnego chińczyka) , tranzystory wyjściowe pracują w układzie wspólnego emitera więc główna wada jest ta sama co w każdym LDO - kiepskie parametry dynamiczne, ale można robić zasilacze na duże napięcia bez stosowania specjalnych wzmacniaczy.

  Oryginalnym pomysłem był ten układ z czasopisma EE, tylko że ważny jest w nim CMRR wzmacniacza błędu - komu chciało by sie go dostrajać?
  Link

  Co do SN1533 był taki temat na elektrodzie gdzie ktoś sie męczył bardzo z uzyskaniem stabilności, w oryginalnym schemacie nie było kompensacji, a sterowanie wyjściowego MOSFET'a ze wzmacniacza o dużej impedancji wyjściowej utrudnia uzyskanie sensownych parametrów dynamicznych.
 • #20
  User removed account
  User removed account  
 • #21
  jarek_lnx
  Level 43  
  Quote:
  Nie dorosłeś z poziomem wyrażania się do forum ludzi dorosłych.
  To mają byś twoje argumenty merytoryczne ?
  Po prostu żal mi ciebie.

  Ze względu na brak merytorycznych argumentów w twoich postach,
  dotyczących zasilacza Electronics-lab, oraz twoje emocjonalne podejście do rozwiązań konstrukcyjnych, oraz niestałość poglądów, doszedłem do wniosku że taka forma będzie najbardziej odpowiednia, z innymi (poważnymi) ludźmi piszę na poważnie.
  Piszesz tam:
  Quote:
  Ograniczenia prądowego to tam nie ma Ja nie widzę.
  ...
  Bo tego "przekrętu" nie można nazwać ograniczeniem pradowym.
  ...
  Ten schemat może mi się nie podobać.
  Ale nie ma przeciwwskazań, żeby źle działał.

  Jak ktoś tak pisze, to czy można go traktować poważnie?
  Mówimy o dziedzinie ścisłej, patrzysz na schemat i widzisz jest lub niema, zadziała lub nie zadziała - gdzie tu miejsca na dowolność interpretacji?
  Stąd moje obawy o poprawność twojego projektu, choć oczywiście przyznam sie do błędu jeśli nie mam racji.
  Jak mam konkeretne argumenty to piszę, każdy moze przeczytać i się do nich odnieść. Gdy bez przerwy odpowiadasz pytaniami na pytania, to wygląda tak jakbyś się bał publicznej oceny swoich argumentów.
 • #22
  lukaszeks83
  Level 14  
  Wszyscy uciekli z mojego tematu więc zapytam tu co Panowie powiecie na temat zasilacza AVT1522? Kosztuje 75zł i brakuje tylko radiator, transformator, obudowa i miernik (wszystkie te elementy mam).