Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obraz zawiesz się, a dźwięk zapętla. Co robić?

AliberR 28 Kwi 2015 18:25 687 13
  • #1 28 Kwi 2015 18:25
    AliberR
    Poziom 5  

Witam,
    mam problem z moim PC. Otóż tak jak w temacie obraz zwiesza się, a dźwięk zapętla i nie wiem już co z tym zrobić. Ostatnio odkupiłem od znajomego kartę graficzną Asus geforce gtx 470 i wtedy zaczęły się pojawiać te ścięcia. Myślałem że się przegrzewa (w sumie to osiąga ok.80-85 stopni), testowałem ją Furmarkiem i ATiToolem. Podczas testów nie pojawiały się żadne artefakty.
    Dodam jeszcze, że te ścięcia pojawiają się głównie kiedy dużo się dzieje na ekranie np. kiedy w fps'ach odwracam się nagle. Jedną z dziwniejszych rzeczy jest również to, że gdy PC się zwiesi i wyłączę go trzymając przycisk power to gdy tylko ruszę myszką komp się włącza... Nie rozumiem co się dzieje. Może ktoś pomoże?

0 13
  • #2 28 Kwi 2015 18:56
    kokapetyl
    Poziom 43  

AliberR napisał:
    Może ktoś pomoże?

Może uzupełnisz informacje.
    Podaj pełną konfigurację sprzętu z zasilaczem włącznie.

0
  • #3 28 Kwi 2015 18:57
    Kaczor_84
    Poziom 31  

Podaj dokładną konfigurację komputera:
    Uruchom HWiNFO32, wybierz Save Report->Short Text Report->Copy to clipboard. Wynik wklejasz na forum z opcją Spoiler. Do tego marka i dokładny model zasilacza.
    Nie wyłączaj HWiNFO, włącz opcję Sensors, naciśnij w dolnym lewym rogu przycisk <->, tak aby widoczne były 3 kolejne kolumny, pozwól mu chwilę podziałać bez obciążenia. Z ciągle uruchomionym HWiNFO włącz jakąś grę lub program obciążający komputer na ok. 10 minut. Potem zamieść zrzut ekranu z widocznym oknem HWiNFO.
    Zmierz napięcia zasilacza za pomocą woltomierza/multimetru.
    Załącz też zrzut ekranu z widocznym oknem CDI.

0
  • #4 28 Kwi 2015 20:12
    AliberR
    Poziom 5  

Spoiler:

CPU: Intel Pentium Dual Core E5200 (Wolfdale-2M, M0)
    2500 MHz (12.50x200.0) @ 2500 MHz (12.50x200.0)
    Motherboard: ASUS P5N73-AM
    Chipset: nVidia nForce 7050-610i (MCP73V)
    Memory: 3072 MBytes @ 400 MHz, 5.0-4-4-17
    - 1024 MB PC6400 DDR2-SDRAM - Unknown GR800D264L5/1G
    - 2048 MB PC6400 DDR2-SDRAM - Unknown GR800D264L5/2G
    Graphics: ASUS ENGTX470
    NVIDIA GeForce GTX 470, 1280 MB GDDR5 SDRAM
    Drive: ST3320620A, 312.6 GB, E-IDE (ATA-7)
    Drive: MAXTOR STM3320820AS, 312.6 GB, Serial ATA 1.5Gb/s
    Drive: ATAPI DVD DW 8X16X8X16, DVD+R DL
    Sound: NVIDIA MCP73 - High Definition Audio Controller
    Sound: NVIDIA GF100 - High Definition Audio Controller
    Network: NVIDIA MCP73 - LAN Controller

Zasilacz to Chieftec GPS-700A8. Kupiony ok. 2tyg temu.

Dłużej nie mogłem czekać z HWiNFO, udał mi się wyłączyć grę tuż przed zawieszeniem się kompa.

Nie posiadam woltomierza ale jeśli będzie bardzo potrzebny to ogarnę.

0
  • #5 28 Kwi 2015 22:02
    winmap
    Poziom 30  

Przyjrzał bym się bardziej grafice. Słyszałem i miałem podobny problem. Komp wyłączony po zawieszeniu. Dotkniesz myszki lub klawiatury to się uruchamia. Winą była grafika choć u Ciebie nie musi to być tą samą przyczyną.

0
  • #6 29 Kwi 2015 10:46
    Kaczor_84
    Poziom 31  

Zamieść pełne okno CDI, tak aby widoczne były wszystkie dane. W razie potrzeby wklej dwa obrazy. Nie wygląda to na uszkodzony dysk, ale mimo wszystko warto sprawdzić.

Wyczyść komputer z kurzu za pomocą delikatnego pędzla z naturalnego włosia i sprężonego powietrza z puszki. Nie używaj odkurzacza.

Skontroluj stan płyty głównej pod kątem spuchniętych/wylanych kondensatorów.

Obraz zawiesz się, a dźwięk zapętla. Co robić?

Sprawdź, czy wentylatory kręcą się bez nadmiernych oporów. Skontroluj drożność otworów wentylacyjnych - nie powinny być przysłonięte, min. 10 cm odstępu z boku/tyłu od dużych powierzchni. W miarę możliwości zwiększ wentylowanie obudowy - dołóż dodatkowe wentylatory o jak największej możliwej do zamontowania średnicy. Masz dwie grzałki od Nvidii i trzeba zadbać o odpowiednie chłodzenie.

Jeśli posiadasz odpowiednią wiedzę/umiejętności, to wymień pastę termoprzewodzącą na karcie graficznej i chipsecie płyty głównej. Na procesorze również możesz wymienić, choć w jego przypadku temperatury są w normie.

Pobierz UBCD. Wypal obraz na płycie za pomocą np. ImgBurn. Uruchom komputer z utworzonej płyty. Z menu wybierz Memory->Memtest86+. Wykonaj co najmniej 2 pełne przebiegi (PASS).

Jeśli masz możliwość wypożyczenia miernika, wykonaj pomiary napięć +3V3, +5V i +12V - zarówno bez obciążenia (sam pulpit), jak i z włączoną grą.

Sprawdź stan slotu PCIe x16 na płycie i złącza na karcie graficznej, a także gniazda dodatkowego zasilania na karcie graficznej - zwróć uwagę zwłaszcza na odbarwienia/przypalenia. Profilaktycznie możesz przetrzeć zarówno złącze krawędziowe karty graficznej, jak i pamięci RAM

Problemem może być także płyta główna (wadliwe chipy Nvidia).

0
  • #7 29 Kwi 2015 18:04
    AliberR
    Poziom 5  

Niedawno go czyściłem (gdy wymieniałem grafikę).

Kondensatory wyglądają normalnie.

Co do chłodzenia myślę, że jest ok. Jak mówiłem problem występuje (jak na razie) gdy gram w gry. Robiłem testy np. przy pomocy Furmarka i było wszystko w porządku, więc jeśli chodzi o przegrzewanie to nie jest chyba źródło problemu?

Memtesty zrobione i nie ma problemów.

Napięcia sprawdzone i utrzymują się w normie. Zasilacz w sumie niedawno kupiony, więc jest sprawny.

Sloty i gniazda wyglądają normalnie.

Jeśli chodzi o problemy z płytą główną, to czy można sprawdzić czy jest uszkodzona?

Mam jeszcze pytanie. Czy może to być problem na poziomie oprogramowania? Ewentualnie możliwe jest, że grafika jest za mocna i procek nie ogarnia?

Znajomy mówił że u niego nic się nie działo. (ma o wiele lepszy komputer)

0
  • #8 29 Kwi 2015 19:06
    Kaczor_84
    Poziom 31  

Dyski w porządku.

AliberR napisał:
    Czy może to być problem na poziomie oprogramowania? Ewentualnie możliwe jest, że grafika jest za mocna i procek nie ogarnia?

Nie, objawy wskazują raczej na usterkę sprzętową.
    AliberR napisał:
    Jeśli chodzi o problemy z płytą główną, to czy można sprawdzić czy jest uszkodzona?

Gdybyś miał dostęp do innej karty na PCIe, najlepiej podobnej klasy to można wykonać testy. W innym przypadku ciężko będzie zdiagnozować dokładną przyczynę.
    AliberR napisał:
    Robiłem testy np. przy pomocy Furmarka i było wszystko w porządku, więc jeśli chodzi o przegrzewanie to nie jest chyba źródło problemu?

Niekoniecznie - testy syntetyczne nie zawsze są 100% wiarygodne.

0
  • #9 03 Maj 2015 13:38
    AliberR
    Poziom 5  

Naprawdę nie mam pojęcia co się stało. Chyba najbardziej prawdopodobną przyczyną jest jest jakieś mikropęknięcie na płycie lub uszkodzenie gniazda PCIe (tylko że go nie widać).

Zamierzam złożyć sobie nowy komputer i przenieść z tego zasilacz i kartę graficzną. Dlatego mam jeszcze pytanie. Czy jeśli jednak te ścięcia są winą kary graficznej to może ona uszkodzić np, nową płytę główną?

0
  • #10 03 Maj 2015 14:00
    Piotr160292
    Poziom 36  

Nie, nic nie uszkodzi... To jest dobry pomysł, ponieważ mikropęknięcie płyty głównej jest jak najbardziej prawdopodobne w tym przypadku. 50 stopni to jest delikatna przeginka dla dysku, więc proponuję Ci coś z tym zrobić dokładając więcej wentylatorów, ponieważ przyjdzie lato i jest wysoce prawdopodobne, że oba dyski zagotujesz i będzie problem, bo koszt odzysku ważnych plików pójść może w tyś. zł .

0
  • #11 03 Maj 2015 14:08
    Kaczor_84
    Poziom 31  

AliberR napisał:
    Zamierzam złożyć sobie nowy komputer i przenieść z tego zasilacz i kartę graficzną. Dlatego mam jeszcze pytanie. Czy jeśli jednak te ścięcia są winą kary graficznej to może ona uszkodzić np, nową płytę główną?

Uszkodzona karta raczej nie spowoduje awarii reszty komponentów. Czy jest na 100% uszkodzona bez dokładnych testów nie powie ci nikt.

Jak wspominałem, problem może leżeć po stronie wadliwego chipu na płycie głównej - posiada wbudowaną grafikę i zarządza portami PCIe, więc jego nieprawidłowe działanie może objawiać się właśnie takimi efektami.

Niemniej jednak możesz jeszcze sprawdzić zachowanie komputera po uprzednim usunięciu sterowników za pomocą np. DDU i wykonaniu czystej instalacji sterownika.

Załączanie komputera po ruszeniu myszki czy naciśnięciu klawiatury, to kwestia ustawień w BIOS (zarządzanie energią).

0
  • #12 03 Maj 2015 18:30
    AliberR
    Poziom 5  

Czyli najprawdopodobniejszym powodem tych ścięć jest chipset płyty głównej? Jak pisałem problem zaczął się pojawiać dopiero po zamontowaniu gtxa 470. Wcześniej miałem gefroca 210 czyli mój pc nie pracował pod większym obciążeniem. Dodam, że na samym pulpicie, podczas przeglądania internetu jak dotykam radiatora chipsetu to mnie parzy.

0
  • #13 03 Maj 2015 18:40
    Kaczor_84
    Poziom 31  

AliberR napisał:
    Wcześniej miałem gefroca 210

Nie pisałeś, że miałeś inną kartę graficzną. To kierowałoby podejrzenia na obecną kartę jako winowajcę.
    Wykonaj czynności z tego tematu. Zamiast DriverSweeper użyj wspomnianego wcześniej DDU.

Po tym wykonaj testy za pomocą FurMark i OCCT oraz za pomocą gier.

0
  • #14 03 Maj 2015 18:49
    AliberR
    Poziom 5  

Przed zmianą karty graficznej formatowałem komputer. Sterowniki były wgrane na czysty system.

0