Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dedra 12V - Identyfikacja spalonego elementu

29 Kwi 2015 07:22 1299 12
  • Poziom 12  
    Posiadam zasilacz 12V marki Dedra. Służy on do ładowania akumulatora w przenośnej wkrętarce tejże firmy. Proszę o pomoc w identyfikacji spalonego rezystora R1:
    Dedra 12V - Identyfikacja spalonego elementu .
  • Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
  • Poziom 29  
    Wylutuj go i sprawdź kolory - wg tego zdjęcia nie widać środkowego paska. Wartość wg tabelki:
  • Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
  • Poziom 12  
    Po wylutowaniu dostrzegam tam dwa czarne paski czyli 10 Ohm?
  • Poziom 32  
    Ja bym obstawiał że to 20 om, ale szary rezystor też wygląda na uszkodzony wg mnie to 3,9 oma 2W.
  • Moderator
    Krzysiek_S napisał:
    Po wylutowaniu dostrzegam tam dwa czarne paski czyli 10 Ohm?
    grzeskk napisał:
    Ja bym obstawiał że to 20 om

Zatem ile ma rezystor R3 ? Skoro wygląda na również uszkodzony tak samo jak R2 – 3,9R (2-3W) i czy przypadkiem dioda D1 również nie odeszła do „krainy wiecznych łowów” :D
  • Poziom 32  
    Rezystor R3 wygląda na 100 omów, a R1 jeżeli jest pięciopaskowy to obstawiam 200 omów - tutaj moja pomyłka bo zakładam że ostatni pasek jest brązowy i świadczy to że jest to 1% rezystor więc ma pięć pasków.
    R2 uważam za uszkodzony bo ma odprysk lakieru a często tak wygląda przepalenie.
  • Poziom 12  
    R2 powinien mieć 3,9k ale nie ma wiec uszkodzony.
    R3 zmierzona i ma 6,75k zdjęcie poniżej:
    R1 poniżej:
    Dioda D1 sprawdzona i jest ok.
  • Poziom 32  
    R2 nie może mieć 3,9k, zresztą jego doskonale widać - Pomarańczowy biały złoty złoty czyli 3 9 x0,1 5% co daje 3,9 oma. R3 w żaden sposób nie przypomina 6,75k. Ja tam widzę brąz czarny czarny czarny brąz co daje 1 0 0 0(zer) 1%.
    R1 na zdjęciu z #7 widzę czerwony fiolet coś coś brąz czyli 2 7 coś coś 1%. Jeżeli mówisz że te spalene to dwa czarne to jest 270omów.
    A tak nawiasem to do działania tej ładowarki niezbędna jest tylko dioda i ten 3,9 oma, reszta to sygnalizacja.
  • Moderator
    Zatem ja osobiście typuję wartości takie jak poniżej i raczej tego Masz się trzymać :D
    R1 =>270Ω
    R2 => 3,9Ω (2-3W)
    R3 =>100Ω

• Poziom 12  
    Ok. Kupię, wlutuję i dam znać, czy działa. :)
  • Poziom 12  
    Niestety po wymianie elementów i podłączeniu pod 230V rezystor R1 identycznie sie spalił.
  • Poziom 29  
    No to któryś jeszcze element musi być uszkodzony. Teraz to tylko analiza płytki i po ścieżkach szukać co on zasila.
  • Poziom 12  
    Uszkodzona była też dioda. Po wymianie wszystko działa.
    Dziękuje za pomoc.