Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylator DC 12v 0.25A a bateria 9V

29 Kwi 2015 09:46 1368 7
  • Poziom 8  
    Witam,
    proste pytanie lecz muszę być pewny.

Mam wentylator 12v DC 0.25A który będzie zasilany baterią 9v o pojemności około 400 mAh. Jaki bedzie czas pracy wentylatora na tego typu baterii ?

Głównie chodzi mi o jego "sprawność" a nie czas do całkowitego rozładowania.
    Czyli czas kiedy wentylator będzie pracował tak jak na nowej baterii - powiedzmy do 60% mocy baterii.

Pozdrawiam
  • Poziom 33  
    Najlepiej przeprowadzić eksperyment bo liczenie tego może być kłopotliwe -zwłaszcza, że wiele kwestii jest niedoprecyzowanych.
    Nic nie wiadomo o obciążeniu wentylatora- czyli jaki prąd będzie pobierał. Nie wiadomo też jaka to bateria- jaką ma charakterystykę prądowo- napięciową w czasie rozładowania. Nie wiadomo nic o tym czy bateria (a przy podanej pojemności wnoszę, że to właściwie akumulator) jest nowa czy już u końca swego żywota. Nie wiadomo też co kolega rozumie pod pojęciem "sprawność".

Tak więc zbyt precyzyjne pytanie a zbyt mało danych- lepiej przeprowadzić eksperyment i to sprawdzić.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Nie podam więcej informacji gdyż nie mam.
    Uwzględnie wyliczenia od kura13 za podglądowe.

W takim razie dziękuję za pomoc :)
  • Poziom 33  
    W tych obliczeniach chyba wszystko jest założeniem. Nie wiem jak się do nich nawet odnieść.
    Najlepsze jest to, że koledze ten wentylatorek może się rzeczywiście jakoś tam obracać przez to kilkanaście minut co utwierdzi go w poprawności tego typu rozumowania.

Jak jeszcze można by przymknąć oko mówiąc, że to szacunkowe obliczenia to nie bardzo wiem czemu 2 i 3 linijka obliczeń miały by być uprawnione. Skąd ta wartość 400mAh - bo bateryjka ma tyle napisane na obudowie. Skąd 12V w trzeciej linijce -bo to nominalne napięcie wentylatorka?
  • Poziom 43  
    Klycior napisał:
    ... chodzi mi o jego "sprawność" ...

Zarówno silnik, jak i wentylator są urządzeniami o zależnościach nieliniowych:
    - dla silnika DC z magnesem trwałym obroty są proporcjonalne do napięcia, ale pobór prądu jest funkcją momentu hamującego, a moment hamujący "wytwarza" wentylator proporcjonalnie do 2 potęgi obrotów,
    - moc przenoszona z wentylatora na strumień powietrza zależy w 3 potędze od obrotów wiatraka.
    Na tej podstawie możemy przeprowadzić jakieś oszacowanie, nie gryzące się zbytnio z prawami Fizyki.
    Gdyby dysponować "sztywnym" zasilaniem, to zmniejszenie napięcia zasilania z 12V na 9V spowoduje zmniejszenie obrotów o 25%, co daje również zmniejszenie momentu o 44% i zmniejszenie poboru mocy o 58% (i taki sam spadek wydajności wentylatora), zatem przy 9V pobór prądu wyniesie nie 0,25A, a ok. 0,14A.
    Nie jest znana charakterystyka rozładowania baterii 9V. Zwykle pojemność nominalna podawana jest dla rozładowania prądem 10-godzinnym, do wartości 0,9V na ogniwo (5,4V dla baterii 6F22)
    Klycior napisał:
    ... powiedzmy do 60% mocy baterii ...
    ale wtedy wydajność wentylatora osiągnie 20% tego, co przy 9V.

Podobnie jak przedmówcy, doceniam wyższość eksperymentu nad domniemaniem: za cenę 1 baterii (alkalicznej?) będziesz wiedział "wszystko".