Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

regulacja obrotów wentylatorów -

29 Kwi 2015 14:20 1314 4
  • Poziom 9  
    Chcę wykonać instalację wentylacyjną z rekuperatorem (własnej konstrukcji) oraz z kolektorem powietrznym i potrzebuję regulować prędkościami wentylatorów, różnych, jeszcze nie mam wszystkich dobranych. Mówimy o przepływach rzędu do 500m3/h dla wentylacji i do 800m3/h dla kolektora.
    Nabyłem wentylatory ebm W2E208-BA20-01
    http://datasheet.octopart.com/W2E208-BA20-01-EBM-Papst-datasheet-34244612.pdf
    i niestety sterownik Buderman sc4 (regulacja napięciem) nie współpracuje z nimi, wentylator buczy :cry: .
    Przeczytałem też to https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic875060.html i chciałem pójść w falownik bo byłaby szansa wykorzystanie dodatkowych czujników w przyszłości, ale wychodzi na to, że do silnika 1fazowego potrzebne są dedykowane falowniki (rzadkie i drogie).
    Mam też wentylatory emb 24V DC ale tu jest problem z niedoborem mocy (chyba min 48V dla takich przepływów?).
    Zacząłem szukać i czytać i niestety poległem. za mało wiedzy.

Mógłby ktoś w skrócie zestawić jakie silniki (wentylatory) jakimi sposobami można regulować?
    Chodzi oczywiście o najprostsze rozwiązania i na zasadzie dostępnych komercyjnie elementów bo poskładanie płytki ze schematu raczej nie wchodzi u mnie w grę. Ważne jest też to, że te wentylatory będą chodziły praktycznie non stop więc trzeba by brać pod uwagę sprawność układu. Przewiduję 3 prędkości tych wentylatorów w zależności od temperatury (może być dodatkowy sterownik, np taki od klimakonwektora, który daje już sygnał na 3 osobne wyjścia).
    W moim wypadku mogę jeszcze zmienić rozwiązanie ale nie wiem, w którą stronę iść.
    Prosiłbym też pamiętać, że pyta osoba nie oblatana w elektronice :D
  • Computer Controls
  • Poziom 32  
    Silnikami AC trudno i drogo się steruje, stosuje się odczepy na transformatorze.
    Silniki DC łatwe i tanie sterowanie.
  • Computer Controls
  • Poziom 9  
    Dobra jasne. Najlepiej pójść w DC. Problem w tym, że jak chcemy większe wydajności to się robi straszna cena. Do rekuperatora ok, rozumiem, tutaj pewnie tak zrobię. Ale do kolektora mniej mi się uśmiecha. Takie 2 wentylatory to będzie grubo ponad 1000zł (dobrej firmy).
    Jest pełno sterowników obrotów na portalu aukcyjnym ale większość z nich niby jest dostosowana do silników regulowanych napięciowo. Jakie to silniki? Jakie silniki mają pompy w do CO, że są w większości wykluczone? Na jakiej zasadzie działają te regulatory do dmuchaw pieców, okapów, chyba tam nie ma wentylatorów DC?
    Czy naprawdę nie ma metody, żeby w miarę łatwo to zrobić? Te regulatory obrotów to nieraz 10x taniej niż porządny wentylator 48V.

azibik napisał:
    Silnikami AC trudno i drogo się steruje, stosuje się odczepy na transformatorze.

Chyba o takiej metodzie gdzieś czytałem. Jakim konkretnym urządzeniem to zrealizować?
  • Poziom 32  
    Przy pracy ciągłej prymitywne regulatory się nie sprawdzają. Tylko falownik.
    Byłem przy rekuperatorze, 3 stopnie regulacji na odczepach.
    Zadzwoń.
  • Poziom 28  
    Silnik jednofazowy łatwo steruje się tyrystorem - dowoly ściemnacz oświetlenia :)
    Dmuchawy w piecach właśnie są sterowane tyrystorami.

Jeśli falownik to silnik trójfazowy i dowolny wentylator osiowy np wok. Natomiast dla takich przepływów to trójfazowych silników się nie stosuje, wystarczą jednofazowe.