Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hyundai Coupe GK - błędne wskazania czujnika temperatury

nyhm 29 Kwi 2015 15:42 1116 0
    nyhm
    Poziom 1  
    Witam,
    mam problem z sensorem temperatury zewnętrzej w samochodzie Hyundai Coupe GK z 2007 roku.
    Sensor to termistor NTC 30k OHM i umieszczony jest na krzyżu chłodnicy. Temperaturę wyświetla panel w samochodzie, który odpowiada jeszcze za zegar i światła awaryjne/przeciwmgłowe. Z dokumentacji, którą znalazłem wynika także, że panel odpowiada za całą logikę temperatury i tam również przetrzymywana w pamięci jest temperatura.

Problemem jest to, że temperatura nie jest wyświetlana prawidłowo, ciągle zawiesza się i nie zmienia się. Zaobserwowałem, że temperatura zawsze "zawiesza" się w najniższej zmierzonej temperaturze. Tzn sensor działa prawidłowo, ale tylko w dół.
    - Przykładowo, zmierzona wcześniej temperatura to 22C. Uruchamiam silnik, wyświetla się 22C i temperatura spada na przykład do 15C (i jest to zawsze pomiar prawidłowy). I teraz jeżeli temperatura na zewnątrz spadnie, to sensor zadziała i pokaże odpowiednią temperaturę. Jednak jeżeli temperatura na zewnątrz wzrośnie, to panel cały czas będzie pokazywał 15C. Dzisiaj rano było 5C więc obecnie tyle jest na panelu i stoi (mimo, że na zewnątrz jest dużo więcej).
    - Jednak, jeżeli odłączę kabel od panelu (wtedy traci zapisaną wcześniej temperaturę) i podłącze ponownie to temperatura zawsze zostaje odczytana poprawnie. Tak jak pisałem, dzisiaj na panelu stało 5C, odpiąłem i podpiąłem ponownie kabel i już pokazuje 18C. W przypadku odpięcia i podłączenie ponownego samego sensora, nic to nie zmienia i dalej pokazuje się stara temperatura. Natomiast jeżeli całkiem odłączę sensor, to na panelu wyświetlane jest "-- C".

Mogłoby to świadczyć o tym, że uszkodzony jest panel, jednakże obecnie posiadam dwa identyczne panele i na obu jest dokładnie to samo, więc problem panelu bym wykluczył.
    Powiedziałbym w takim razie, że sensor jest wadliwy, no ale dziwne dla mnie jest to, że po odpięciu panelu, temperatura wyświetlana jest poprawnie, więc wychodziłoby na to, że rezystancja jest odpowiednia do temperatury na zewnątrz.

W związku z tym może ktoś może mi podpowiedzieć jak i gdzie szukać przyczyny? Czy problem może tkwić gdzieś w kablach? Wszystko inne poza temperaturą działa poprawnie.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.