Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie głośniki pod JVC RX-5042?

Trusowicz 29 Kwi 2015 15:59 528 5
  • #1 29 Kwi 2015 15:59
    Trusowicz
    Poziom 4  

Witam.
    Postanowiłem rozwinąć moje stolarskie zainteresowania i zbudować sobie nowe kolumny. Jak do tej pory wyczytałem powinno dobierać się głośniki pod wzmacniacz, a następnie wymiary skrzynki pod zakupione głośniki.

A więc czy możecie podać mi zestaw głośników pod mój wzmacniacz JVC RX-5042?
    Planuję budowę tylko dwóch kolumn podłogowych stereo.

Preferuję głośniki firm STX lub Tonsil.
    Chodzi mi o to, aby gdy podczas imprezy pozostawię sprzęt włączony na max mocy to żeby nie spaliły mi się głośniki, żeby mieć jeszcze lekki zapas mocy dla bezpieczeństwa.

Odsłuch będzie w pokoju o wymiarach 3,5 x 5,5 metra, ale imprezy będą odbywały się w różnych innych miejscach. Nie zależy mi szczególnie na super mocnym basie bo łupu dubu disco nie słucham. Muzyka docelowa to rock (np. utwór "Money for nothing"). Ważniejsze jest brzmienie.

Na głośniki i podzespoły elektroniczne planuję wydać do około 300-400 zł.

0 5
  • #2 29 Kwi 2015 22:33
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Trusowicz napisał:

Chodzi mi o to, aby gdy podczas imprezy pozostawię sprzęt włączony na max mocy to żeby nie spaliły mi się głośniki, żeby mieć jeszcze lekki zapas mocy dla bezpieczeństwa.
    Trusowicz napisał:

Na głośniki i podzespoły elektroniczne planuję wydać do około 300-400 zł.
    Zadanie jest niewykonalne.
    Poza tym, wzmacniacz domowy nie nadaje się do nagłaśniania imprez. Sprzęt domowy nie wytrzyma długotrwałego obciążenia przy granicy swoich możliwości. Pisaliśmy o tym nie raz.

0
  • #3 30 Kwi 2015 00:15
    Trusowicz
    Poziom 4  

może nie wyraziłem się jasno - chodzi o max volume na wzmacniaczu przez powiedzmy 2 godziny raz na 3 miesiące... Muszę do tego kupować zestaw estradowy? Normalnie na co dzień ma służyć do słuchania muzyki i odtwarzaniu dźwięku z TV

0
  • #4 30 Kwi 2015 01:13
    Setel
    Poziom 25  

Nie ma związku pomiędzy kolumnami głośnikowymi i konkretnymi wzmacniaczami, jeżeli chodzi o sprawy "mocowe": trzeba tylko pamiętać, że kolumny muszą mieć większą moc znamionową niż największa moc oddawana przez wzmacniacz; inaczej się przepalą. No i, oczywiście, wzmacniacz powinien mieć lepsze pasmo przenoszenia, niż kolumny, oraz mniejszą impedancję wewnętrzną, aby skutecznie tłumił rezonanse własne kolumn.

0
  • #5 30 Kwi 2015 11:54
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Setel napisał:
    trzeba tylko pamiętać, że kolumny muszą mieć większą moc znamionową niż największa moc oddawana przez wzmacniacz; inaczej się przepalą.

Bym się kłócił czy grający na przesterze ZA SŁABY wzmacniacz będzie bezpieczniejszy niż grający maxymalną mocą bez przesteru ale za to powiedzmy o te 30-40% mocniejszy od kolumn...

0
  • #6 30 Kwi 2015 18:49
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Nie ma sensu się kócić o "oczywistą oczywistość". Imprezy mają to do siebie, że zawsze się znajdzie jakiś niedopieszczony DJ, który postanowi "rozkręcić " imprezę rozkręcając głośność na maksa...
    Porada z mocą kolumny większą od mocy wzmacniacza BYŁA dobra - w epoce wzmacniaczy lampowych, które znacznie mniej przy przesterowaniu produkowały "szpilek" - szybkich przebiegów o kształcie prostokąta. We wzmacniaczach tranzystorowych po przesterowaniu końcówki pojawia się natychmiast "obcinanie" szczytów sygnału co upodabnia go do sygnału prostokątnego... ŻADEN głośnik nie lubi takiego traktowania - i nie ma znaczenia czy to głośnik o mocy większej od mocy wzmacniacza. Co najwyżej nieco później spali się głośnik basowy... ;)
    Jeśli moc wzmacniacza jest większa (ale aplikowana z rozsądnym umiarem) sygnał nie będzie prostokątny, a kolumna (głośniki) będą wdzięczne za to i pograją dłużej. Jednak - nie ma znaczenia czy to jest jedna impreza na miesiąc czy jedna na rok - sprzęt domowy NIE JEST I NIGDY NIE BYŁ przystosowany do takiego traktowania.
    Naprawiałem kilka lat temu Koledze, który RAZ użył w ten sposób wzmacniacza - w efekcie : Kolumny - Spalone wysoko-tonowe, w jednej głośnik basowy z podartym zawieszeniem a w drugim zaklinowana (bo spuchła) cewka.
    Wzmacniacz - spalone końcówki mocy i zasilacz (pewnie w odwrotnej kolejności - nie ma znaczenia).
    A taki był zadowolony z tego zestawu...

0