Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Migająca dioda / diody zasilane dynamem 6V 3W

29 Kwi 2015 16:34 1236 3
  • Poziom 8  
    Witam, wpadłem na pomysł aby wymienić moje skromne oświetlenie rowerowe na ledy. Z różnych poprzednich wątków wydłubałem schemat który wydaje mi się ok. Zasilane dynamem 6V 3W w szeregu połączony mostek Graetza, stabilizator napięcia 3,3V dodatkowo kondensator 1F do potrzymania napięcia gdy zabraknie sił na pedałowanie :D Układ polutowany działa ALE.. chciałem żeby tylnia lampka migała. Zakupiłem w tym celu specjalną diodę migającą, wystarczy przyłożyć napięcie 3-5V i dioda zaczyna migać. Kiedy włączyłem ją do układu wszystkie pozostałe zaczęły przygasać razem z mrugnięciami. Może mi ktoś wyjaśnić dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić? Pozdrawiam!
  • Poziom 19  
    To normalne zjawisko, lampka tylna pobiera prąd więc przednia ma go mniej i przygasa - to tak najprościej tłumacząc :P
  • Poziom 1  
    Racja, zapomniałem że taka dioda podczas włączania może brać nieco więcej prądu. A jakie białe diody poleciacie? Chodzi o dużo świata przy napieciu 3.3V . Obecnie użyłem 9 , 10mm bialych o kacie 30st. Świecą lepiej niż 6W żarówka ale dalej jest za ciemno. I jeżeli podepnę równolegle 2 diody albo 20 diod ale suma ich prądów będzie mniejsza od 0.5A ( ktore moze dac dynamo ) to, w obu przypadkach będą świeciły z tym samym natężeniem, dobrze myślę? Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Kupując diody patrz na lumeny... Mniej diod = większe natężenie światła dla pojedynczej diody przy mniejszej prędkości. Więcej diod = większe natężenie ostateczne ale przy mniejszych prędkościach ciemność :P Za dużo diod = porażka.