Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja wyrównawcza do szkieletu budynku

marell.lw 29 Apr 2015 17:31 1059 5
    marell.lw
    Level 9  
    Witam Panów
    Mam takie pytanie odnośnie połączeń wyrównawczych w budynku publicznym w którym znajdują się szatnie, natryski i toalety. Instalacja hydrauliczna jest z rur pcv i niema do czego podpiąć przewodów wyrównawczych. Jedyne metalowe elementy to wentylacja i szkielet budynku. Moje pytanie czy powinienem zrobić połączenia wyrównawcze do tej wentylacji i co ważniejsze czy powinienem zrobić połączenia wyrównawcze do szkieletu budynku tak jak na rysunku poniżej... ?
    Dodam jeszcze, że budynek nie ma własnej instalacji odgromowej ale ma na dachu drut odgromowy przeciągnięty z przylegającego obok drugiego budynku (nieco wyższego) Nie wiem jeszcze czy ta odgromówka jest połączona ze szkieletem ale jest to bardzo możliwe.
    Czy w przypadku gdy szkielet będzie połączony z odgromówką to takie połączenia wyrównawcze nie będą potencjalnym zagrożeniem w czasie burz ?
    Budynek ma około 25m/15m
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    marell.lw wrote:
    czy powinienem zrobić połączenia wyrównawcze do tej wentylacji i co ważniejsze czy powinienem zrobić połączenia wyrównawcze do szkieletu budynku tak jak na rysunku poniżej... ?

Masz zrobić zgodnie z projektem.
    Obiekt publiczny i bez instalacji uziemiającej? Gdzie był kierownik robót? Gdzie projektant?
    kozi966
    Moderator of Electricians group
    Instalacja połączeń wyrównawczych ma być wykonana zgodnie z projektem.
    Jeżeli tego nie ma w projekcie, a istnieją przesłanki lub wątpliwości co do braku takowych, to należy je zadać projektantowi.
    Jeżeli w projekcie są naniesione to należy się zapytać wykonawcy dlaczego tego nie wykonał.

Chyba, że jest to pytanie przyszłościowe-projektowe.
    marell.lw
    Level 9  
    Powiedzmy, że przyszłościowe...
    Ale prosiłbym o wypowiedź prawdziwego elektryka który odpowie na moje pytanie, a nie będzie filozofował na temat projektu.
    Pozdrawiam.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    marell.lw wrote:
    powiedzmy, że przyszłościowe...
    ale prosił bym o wypowiedz prawdziwego elektryka który odpowie na moje pytanie anie będzie filozofował na temat projektu.
    Pozdrawiam

Prawdziwy elektryk nie wykonuje instalacji elektrycznej bez projektu w obiekcie publicznym, w którym znajdują się szatnie, natryski i toalety.

Temat zamykam, bo prawdziwi elektrycy nie znają innego rozwiązania niż takie o którym wspomniano.
    Łukasz-O
    Admin of electroenergetics
    Prawdziwy elektryk nie wróży z fusów, tym bardziej jeśli chodzi o obiekt użyteczności publicznej.
    Te pytania kieruj do projektanta, który wie o tej instalacji wszystko. My możemy tylko gdybać lub jak wolisz - filozofować.