Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Połączenie keyboard'u z laptopem

rademenes91 29 Apr 2015 17:49 3360 16
 • #1
  rademenes91
  Level 8  
  Witam serdecznie! Zakupiłem dzisiaj interfejs MIDI/USB, żeby móc wykorzystać klawiaturę keyboard'u do tworzenia muzyki na laptopie. Keyboard to Generalmusic CD1 Hyperkeyboard, natomiast system operacyjny laptopa to Windows 7, a program który chciałbym "obsłużyć" organami to ZynAddSubFX. Pytania moje są następujące: czy ten program wogóle obsługuje interfejs MIDI na systemie Win7 ? Z tego co zdążyłem wyszperać to na pewno działa na Linux'ie, ale może jednak da się go używać na Win 7 ? Sprawa jest o tyle ciekawa, że po połączeniu keyboard'u z laptopem, po aktywowaniu interfejsu MIDI w ustawieniach keyboard'u i po uruchomieniu ZynAddSubFX'a, w trakcie naciskania klawiszy na keyboardzie program sporadycznie emituje dźwięk, ale nie wiem od czego to zależy. Próbowałem nawet kombinować z kanałami MIDI, tzn. w keyboardzie basy wysyłane są na kanał 2, zatem w programie również ustawiłem kanał 2, ale nic to nie dało. Czy potrzebne są jakieś dodatkowe sterowniki/programy czy może poprostu inny program muzyczny ? Dodam tylko, że sama przejściówka MIDI/USB jest sprawna, bo sterowniki zostały zaktualizowane i system wyświetla monit, że urządzenie działa poprawnie.
 • Helpful post
  #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  rademenes91
  Level 8  
  Model, no cóż... chyba nie istnieje, bo "urządzenie" zostało wyprodukowane w Chinach, nie ma swojej nazwy i kosztowało 30zł. A to, że działa wywnioskowałem po komunikacie windows'a, świeceniu czerwonej diody i mruganiu zielonej oraz po tym, że sporadycznie w ZynAddSubFX'ie jest generowany jakiś dźwięk przy naciskaniu dowolnych klawiszy keyboardu. Model keyboardu to właśnie ten który podałeś. Jeśli chodzi o VST to tam, keyboard również nie chce współpracować. Chyba że jest to kwestia jakichś konkretnych ustawień to prosiłbym o wskazówki, bo te opcje które próbowałem zmieniać nie dawały rezultatu. W samym keyboardzie jedyne ustawienia jakie istnieją to "midi off" lub "midi on". Próbowałem również zamienić wtyczki IN i OUT ale to równiez nie pomogło.
 • Helpful post
  #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  rademenes91
  Level 8  
  Nareszcie miałem chwilę czasu żeby spróbować to wszystko ogarnąć. Sprawa wygląda następująco. Zarówno w MIDIoxie jak i VST, w kartach "MIDI devices" moja klawiatura widnieje jako USB 2.0 MIDI i w MIDIoxie widzę nawet transmisję jakichś danych pochodzących z lub do keyboardu, ale są to dane chaotyczne. Oznacza to tyle, że jak nie naciskam niczego to sporadycznie pojawiają się komunikaty typu "note off" lub "note on", a gdy przez cały czas naciskam ten sam klawisz na keyboardzie, MIDIox wyświetla to tak jakbym losowo naciskał różne klawisze. Przykładowo naciskając na keyboardzie cały czas klawisz C, MIDIox pokazuje losowo C, E, A, Em, G, C, C7. W takiej sytuacji zauważyłem również, że dane typu "note on/off" są wyświetlane/transmitowane nie po kolei, tj. 5x pod rząd "note on", 2x "note off", kolejnych kilka "note on", znów jakieś "note off" i przy każdym z tych komunikatów jest inna gama muzyczna/nuta. Chyba powinno być tak, że "note on" pojawia się po naciśnięciu klawisza, a "note off" po jego puszczeniu ?
  Jeśli chodzi o VST Host, to ten program również jakby chaotycznie przechwytuje dane z keyboardu i działa to na tej samej zasadzie co w programie ZynAddSubFX (naciskając jeden klawisz keyboardu, na ekranie sporadycznie naciskane są losowe klawisze). Co ciekawe, po podłączeniu urządzenia MIDI, automatycznie znika mi plugin który wczytuje się przy starcie programu i nie za bardzo potrafię go później ponownie włączyć nawet jeśli odłączę MIDI. Pomaga jedynie restart programu bez interfejsu MIDI. Nie wiem już kompletnie o co w tym chodzi...
 • Helpful post
  #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  rademenes91
  Level 8  
  Rozumiem. Zapytam jeszcze tylko o to ile musiałbym przeznaczyć pieniędzy na zakup dobrej przejściówki na allegro ? Jak wiadomo można tam kupić wszystko, i za 16zł i za 500... A może wystarczy poprostu przejściówka, która ma jakąś firmę i nie jest "made in china" ?
 • #9
  User removed account
  User removed account  
 • #10
  rademenes91
  Level 8  
  Bardzo kolegom dziękuję za pomoc, postaram się kupić coś porządniejszego i mam nadzieję że wszystko będzie hulać ;) Pozdrawiam.
  P.S. Ten Miditech MIDILINK Mini znalazłem za 75zł, więc chyba na niego padnie wybór.
 • #11
  rademenes91
  Level 8  
  Niestety jestem zmuszony wznowić temat. Otóż kupiłem dziś MIDITECH'a Midilink Mini i generalnie sam interfejs działa prawidłowo. W programie MIDIOX wyraźnie widać, że komendy dotyczą tylko i wyłącznie tych klawiszy, które naciskam lub puszczam. Zatem sam interfejs jest ok. Problem natomiast mam z VSTHost'em i ZynAddSubFX'em. Ten pierwszy program wykrywa keyboard jako MIDI USB 2.0, ale naciskanie klawiszy keyboardu nie daje dźwięku w programie. Dopiero po wyszperaniu kilku opcji udało mi się wywołać dźwięk, ale niestety tylko pianina i to ze znacznym opóźnieniem od naciśnięcia klawisza. Zmiana dźwięku na keyboardzie nic nie daje. A ja bym chciał poprostu organami wywołać ten sam dźwięk co myszką na klawiaturze wirtualnej i to bez opóźnienia. Nie zależy mi na dźwięku pianina tylko na tych, które występują w programie. Jeśli chodzi o ZynAddSubFX to tam kompletnie nic się nie dzieje przy naciskaniu klawiszy keyboardu... Trochę mnie to irytuje bo nawet po wydaniu 84zł na raczej porządny sprzęt nadal nie uzyskałem oczekiwanego rezultatu. Nie rozumiem też, dlaczego dla komputera lub programu jest to aż takie "trudne" żeby sparować klawiaturę keyboardu z klawiaturą wirtualną. W dobie zaawansowanych sterowników i technologii myślałem, że wszystko podłączę i poprostu będzie działać...
 • #12
  User removed account
  User removed account  
 • #13
  rademenes91
  Level 8  
  Cóż... albo ogarnięcie tego to jakaś wyższa szkoła jazdy, albo ja jestem za mało kumaty (prawdopodobnie to drugie :D ). Po kolei. Zainstalowałem "Asio4All", ale za wiele to chyba nie zmieniło, nie wiem też jak miałbym to "wybrać" przed odpaleniem ZynAddSubFX'a. Jedyne co mogę wybrać/otworzyć to panel kontrolny. Druga sprawa jest taka, że nie wiem jak mam "odpalić" ZynAddSubFX'a W programie, do którego link mi podałeś. Czy ma na to wpływ rejestracja ? Chciałem się zarejestrować, ale póki co nie dostałem maila zwrotnego. No i trzecia rzecz dotyczy VSTHost'a. Otóż jak już pisałem wcześniej, udało mi się wygenerować keyboardem odgłos pianina w tym programie, ale z lekkim opóźnieniem. Co zrobić, żeby dźwięk pianina zastąpić jakimkolwiek innym, spośród tych "wbudowanych" w programie ? Przepraszam za trochę toporne postępy, ale nigdy nie bawiłem się z tego typu programami, a tym bardziej interfejsem MIDI.
 • #14
  User removed account
  User removed account  
 • #15
  rademenes91
  Level 8  
  No i są pierwsze rezultaty i to całkiem pokażne. Samplitude zaczynam coraz bardziej ogarniać, udało mi się przetestować wszystkie wbudowane instrumenty, dołożyłem do tego rownież plugin z VSTHost'a, ale nie wiem jak to zrobić z ZynAddSubFX'em. Pliki instrumentów tego programu zapisane są w formacie "*.xiz", a Samplituda tego typu nie rozpoznaje. Ogólnie wszystko działa naprawdę świetnie, ale jedyne czego mi brakuje to właśnie "władować" cały bank z ZynAddSubFX'a. Jeśli nie byłby to problem to prosiłbym również o linki do kilku innych darmowych syntezatorów ;)
 • #17
  rademenes91
  Level 8  
  Teraz już wszystko jasne. Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc ;)