Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oszczędzanie prądu w gospodarstwie domowym

erwin-1 29 Kwi 2015 18:49 885 5
  • #1 29 Kwi 2015 18:49
    erwin-1
    Poziom 2  

Cześć, w sumie to mam dwie sprawy, ostatnimi czasy zauważyłem że płacę dość wysokie rachunki za energie elektryczną z której korzystam w domu.
    Zacznę od mojego pomysłu na zaoszczędzenie tej energii.
    Przedstawiam schemat układu, który miałby uniemożliwiać włączanie światła za dnia, jak widać składa się on z czujnika zmierzchowego (nie wiedziałem jak wygląda symbol tego czujnika więc narysowałem ogólny symbol), przycisku bistabilnego oraz stycznika. Zasada działania miała by polegać na tym, że ustawiam czujnik np na szczycie domu od strony wschodniej i dopiero kiedy na dworze zacznie się ściemniać to czujnik załączy cewkę stycznika, która zewrze styki i wtedy dopiero można będzie korzystać z światła w domu. Przycisk jest z tego względu, że jeżeli zaszła by potrzeba włączenia światła w dzień ominiemy układ i będzie działać normalnie. Co o tym myślicie ?
    Oszczędzanie prądu w gospodarstwie domowym

Druga sprawa to właśnie owe wysokie rachunki za energie. Pomijając fakt, że płacę jeszcze prąd budowlany to i tak wydaje mi się że są one zbyt wysokie. Prawie przez pół dnia w tygodniu nie ma nikogo w domu, wtedy działa jedynie lodówka i czasami pompka do ogrzewania centralnego, nic po za tym. Macie jakieś pomysły, co może być tego powodem?

0 5
  • #2 29 Kwi 2015 18:55
    zbich70
    Specjalista elektryk

erwin-1 napisał:
    Pomijając fakt że płacę jeszcze prąd budowlany to i tak wydaje mi się że są one zbyt wysokie.

Więc proponuję najpierw przyjrzeć się rachunkom za energię.
    Tam jest wyszczególnione ile i za co płacisz.
    Jakieś zabawy w styczniki i przekaźniki są bez sensu, jeśli nie zużywasz energii (lub zużywasz mało) a lwią częścia rachunków są opłaty stałe.

-1
  • #3 29 Kwi 2015 19:00
    strfind
    Poziom 15  

Zastąp żarówki lampami ledowymi :D

0
  • #4 29 Kwi 2015 19:06
    SQLmaster
    Poziom 24  

erwin-1 napisał:
    Przycisk jest z tego względu, że jeżeli zaszła by potrzeba włączenia światła w dzień ominiemy układ i będzie działać normalnie. Co o tym myślicie ?

Myślę to co kolega strfind , że w cenie budowy i montażu takiego 'mechanizmu' kupisz i wymienisz żarówki na oszczędne LED-owe. Wtedy koszt oświetlenia będzie najmniej istotny w całości rachunków.

erwin-1 napisał:
    i tak wydaje mi się że są one zbyt wysokie. Prawie przez pół dnia w tygodniu nie ma nikogo w domu, wtedy działa jedynie lodówka i czasami pompka do ogrzewania centralnego, nic po za tym. Macie jakieś pomysły, co może być tego powodem?

Ale za to drugie pół dnia chodzą dwa telewizory plazmowe, komputer, zelazko i czajnik :?:

A poważnie, całkiem duzo może pobierać lodówka jak jest stara.

Klasy energetyczne lodówek a zużycie energii
    Roczne zużycie energii
    B ok. 450 kWh
    A ok. 320 kWh
    A+ ok. 260 kWh
    A++ ok. 200 kWh

0
  • #6 30 Kwi 2015 18:18
    1044571
    Usunięty  
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij