Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

VOLVO XC90 - Rozładowuje akumulator

serwislaser 29 Apr 2015 20:56 4422 8
    serwislaser
    Level 13  
    Witam, auto rozładowuje akumulator na postoju. Zmierzyłem że na postoju pobiera 0.02ma, ale przy innym pomiarze pobierał 0.11ma(tyle już chyba za dużo). Po wyjęciu bezpiecznika przy drzwiach kierowcy nr 27 pobór spadł na 0.02ma. Pytanie brzmi gdzie jest załącznik od tego obwodu ?
    Makxio
    Level 18  
    Kolega pisząc o poborze prądu miał na myśli chyba odpowiednio 0,02 A (czyli 20 mA) i 0,11A (czyli 110 mA)

Ten zwiększony pobór prądu może być spowodowany tym, ze niektóre sterowniki przechodzą w tryb standby dopiero po kilku, kilkunastu minutach od momentu wyciagnięcia kluczyka ze stacyjki.
    To, ze wyciągnąłeś bezpiecznik który steruje czymś w drzwiach (może centralny zamek) spowodowało, ze odłączyłeś sterownik od napięcia i dlatego spadł pobór prądu.

Zrob tak:

Włącz amperomierz w obwód + zasilania (odłącz klemę plusowa i szeregowo z tym włącz amperomierz, mam nadzieje, ze wiesz jak się mierzy prąd).

Zamknij drzwi i zostaw tak samochód na kilkanaście minut, obserwuj wskazania amperomierza, max poboru prądu to jakieś 50 - 60 mA (czyli 0,05 - 0,06A).

Jeśli pobór będzie większy niż 100 mA (czyli 0,1A) to wtedy trzeba szukać co ten prąd Ci pozera..

Może być tez opcja taka, ze masz zwarcie w samym akku i przez to się rozładowywuje...

Pozdro
    M
    serwislaser
    Level 13  
    Okazało się że półroczny akumulator nie trzyma prądu rozruchowego Idzie do wymiany na nowy. Zastanawia mnie jedna sytuacja, jeździłem kilka dni i było ok. ale wyjechałem z garażu i zostawiłem go na 10 min. i już nawet nie zakręcił. naładowałem akumulator i dalej na nim jeżdżę, więc to może rozrusznik ?
    Makxio
    Level 18  
    Tak, ten akumulator tylko potwierdza fakt, ze świat zmierza ku tandecie ...
    Przyjrzyj się dokładnie i sprawdź, czy nic nie kradnie Ci prądu z auta na postoju ..
    być może jest cos, co Ci ten prąd pozera i dlatego akumulator się rozładowywuje głęboko.

Pozdro
    M.
    Makxio
    Level 18  
    No tak, ale na chwile obecna my nie wiemy ile dokładnie prądu jest pobierane z akumulatora, a wydaje mi się, ze 110 mA to i tak dużo jak ...

M.
    serwislaser
    Level 13  
    przepraszam że tak późno ale może komuś się przyda. otóż powodem rozładowywania akumulatora był rozrusznik. Po dokładnym umyciu izopropanolem jest ok. i nawet szybciej kręci.
    bruns
    Level 30  
    serwislaser wrote:
    przepraszam że tak późno ale może komuś się przyda. otóż powodem rozładowywania akumulatora był rozrusznik. Po dokładnym umyciu izopropanolem jest ok. i nawet szybciej kręci.

Częsty przypadek . Starty pył ze szczotek i komutatora robi upływ prądu na masę .