Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo T420 - Wymiana matrycy na lepszą

29 Kwi 2015 22:25 3357 10
  • Poziom 13  
    Witam.

Korzystam z ThinkPada T420 i jest to kawał na prawdę rewelacyjnego sprzętu poza jedną wadą - matrycą.

Szukam lepszej matrycy. Na chwilę obecną mam matrycę produkcji LG (model P140WD2-TLB1) 1600x900 i mówiąc szczerze kąty widzenia, kontrast i nasycenie barw jest na tyle kiepskie że po prostu męczy przy dłuższej pracy. Straszny skok w dół po przesiadce z T410 z rewelacyjną matrycą.

Szukam matowej matrycy o tej samej rozdzielczości (1600x900). Z tego co mi wiadomo matryca ma 40-pinowe złącze po lewej stronie (patrząc siedząc przed laptopem). Na Allegro są dostępne taśmy przedłużające do podłączenia matryc ze złączem po prawej stronie.
    Czy ktoś mógłby mi pomóc z poszukiwaniami?
    Jest kilka pomocnych artykułów ale anglojęzycznych i niekoniecznie pokrywają się one z tym co można znaleźć na Allegro i w polskich sklepach internetowych. ;)

Czy ktoś może mi pomóc - polecić jakiej firmy szukać i jak dopasować odpowiedni ekran?
  • Spec od monitorów
    W wer.na USA
    Cytat:
    14.0" (355mm) HD+ (1600x900) color, anti-glare, LED backlight,
    250 nits, 16:9 aspect ratio, 300:1 contrast ratio
    AUO B140RW02 V1
    * Not great, but not horrible.

Wer. Lenovo ThinkPad T420 ,_type_model 4236BV7 Yota 4G WiMAX jest z matryca 1600х900 / bez NVIDIA 4200M , tylko Intel w procesorze.
    Niestety nie podają jaka to matryca.

Mowa jest także o
    - najlepsza to od Innolux N140FGE-LA2 Link, bez przeróbek
    * potem N140FGE-L31 ,
    - inne z "mniej_większymi przeróbkami (uszy, kable...) : B140RW02 V1 lub V2 (słabe katy widzenia), ,LP140WD2-TLB1 (słaba w całości) , LTN140KT03
    1600x900 LED slim 40 pin , with ears/*"uszy" top/bottom
    min.za Link
    oraz Link_ ThinkPad T420 and T420i_Hardware Maintenance Manual

Link

T410 is WXGA+ (1440x900), 16:10

Cytat:
    Intel HD 3000
    (12 unified pipelines, core & shader 350-1350 MHz, DirectX 10.1, Shader 4.1)
    NVS4200M
    (48 unified pipelines, core 810 MHz, shader 1620 MHz, 1Gb DDR3 @800 MHz 64 Bit, DirectX 11, Shader 5.0)
  • Poziom 13  
    Nie do końca chodziło mi o taką odpowiedz.

Jakie modele występowały w T420 wiem, szukam natomiast zamiennika o lepszej jakości, niekoniecznie dedykowanego do T420, ale działającego (nawet jeśli wymagałoby to użycia przedluzacza do tasmy), o lepszym kontraście, ładniejszych barwach i nie wiem jakiej firmy matrycy szukac.
  • Spec od monitorów
    Najlepsza dla tej serii T420/T420i to od Innolux N140FGE-LA2 Link,
    * działa bez przeróbek
  • Poziom 13  
    Czy N140FGE-L32 też zadziała i czy różni się znacznie? Bo LA2 nie widzę nigdzie dostępnej.
  • Spec od monitorów
    N140FGE-LA2 jest na Amazon za 68$(free shipping) Link

Ta druga wychodzi,że podejdzie patrząc na
    Link
  • Poziom 13  
    Oba podane przez Ciebie linki prowadzą do matryc błyszczących, szukam matowej. :)
  • Poziom 13  
    Witam

Z możliwych opcji:
    Łatwiejsza to właśnie matryca z X1 Carbon na złączu LVDS - potrzeba przerobić taśme, jak to jest opisane w linku z ThinkWiki, który podaję na końcu. Dodatkowo chyba nie pasują mocowania, i możliwe że trzeba matrycę podkleić na tamę dwustronna :)

Alternatywnie można znaleźć przeróbki, gdzie ludzie montują matryce FHD IPS z modelu T440 - ale te matryce sa na złączu eDP - więc trzeba przejściówkę z LVDS na eDP - z tego co patrzyłem narazie nie da się ich kupić :/ i coś ludzie wspominali, że może migotać ekran (chyba jedna osoba miała problem) - więc tutaj ostrożnie!

Dokładne opcje tutaj:
    http://www.thinkwiki.org/wiki/Replacing_T430_screen_with_a_better_one

Sam przymierzam się do wymiany matrycy na ta z X1 Carbon w mojej T430, a kolega dokładnie w tym samym czasie przymierza się do tego w T420. Doszedłem do wniosku, ze przeskok na t450 jest jeszcze nieopłacalny, więc zostanę na t430 przez 1-2 lata. Warto wymieniac :)
    Jeśli ktoś z was już robił ta wymianę, lub zna serwis który to robi, to z chęcią posłucham jak Wam poszło.
    Zapowiada się 2-3 godziny dłubania :)
  • Poziom 13  
    Dziękuje za niesamowicie pomocną pomoc po 8 miesiącach od napisania tematu.

Wiem doskonale, że z prawie pasuje matryca z X1, ale nie ma ich dostępnych w Polsce. Przejściówki są dostępne (a na pewno były niedawno na Allegro).
    Mocowania nie to, że nie pasują - nie ma ich wcale.

Przeskok na nowsze nie jest możliwy w moim przypadku bo od T430 wzwyż (i analogicznie w innych seriach) ThinkPady przestały być ThinkPadami.
  • Poziom 13  
    Dorzuce jeszcze porównanie ekranów - wygląda baaardzo zachęcająco:
    https://www.youtube.com/watch?v=eyjyXZA1oa4

Co do matrycy, to widze, że już od około 250zł sa modele z Niemiec i Anglii
    http://www.ebay.pl/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=LP140WD2&_sacat=0
    Chociaz nie są to dokładnie: LP140WD2(TL)(E2)
    Pierwszy (TL)(E2) zaczyna sie od 600zł.
    Nie jestem pewien czy sa duże róznice między TL E2 a TL E1...

Dodano po 23 [minuty]:

ok, wstępnie bazując na dokumentacji
    http://www.datasheetspdf.com/PDF/LP140WD2-TLD2/908643/1
    Lenovo T420 - Wymiana matrycy na lepszą

Wygląda na to, że TL to rodzaj i typ wyświetlacza, a E2 to tylko rewizja - czyli ostatnie 2 znaki nie powinny być super istotne - ale im "większe" to zakładałbym, że nowsze.

Dodano po 1 [minuty]:

Jeszcze pare porównań:
    http://forum.thinkpads.com/viewtopic.php?t=114844
  • Poziom 13  
    Widzę, że postoklepanie to wciąż popularny sport na Elektrodzie. :)

Moderowany przez DriverMSG:

Co za "wdzięczność"!
    3.1.9. Blokada pisania.