Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brotje Energy Komfort - presostat spalin zawiesza się

Megamas007 30 Apr 2015 10:51 9705 5
 • #1
  Megamas007
  Level 2  
  Witam,

  w domu mam zainstalowany piec gazowy dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania - Brotje Energy Komfort. Piec ma 3 lata. Od około pół roku piec wywala błąd e03 co zgodnie z instrukcją jest błędem presostatu spalin - zawiesza się on. W momencie kiedy wystąpi ten błąd to otwieram piec i przedmuchuje rurki od presostatu. Wtedy słychać że pykają mikrostyki i awaria znika a piec zaczyna działać. Z rurek żadna woda nie kapie ani nic nie wypada jak je przedmuchuje. Jednak problem powraca co jakiś czas (czasem raz na kilka miesięcy czasem raz na tydzień). Głównie zauważyłem że dzieje się to po jakiś intensywnych wichurach (ale może to tylko zbieg okoliczności). Domyślam się że rozwiązuje skutek a nie przyczynę awarii. Moje pytanie jest co powinienem zrobić aby ten problem nie powracał?

  Przez pierwsze 2 lata użytkowania nie było z piecem żadnych problemów niezależnie od warunków pogodowych jakie panowały na zewnątrz.

  Pozdrawiam
 • #3
  Megamas007
  Level 2  
  Nic to nie dało. Problem w dalszym ciągu występuje. Czy ma ktoś jakieś inne pomysły co to może być i co trzeba naprawić?
 • #4
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Presostat wcale nie musi się zawieszać - i najczęściej jednak to nie jego wina.
  Jest to jeden z elementów zabezpieczających poprawną i bezpieczną pracę kotła - do sprawdzenia masz komin, wentylator - zwężkę Venturiego lub rurkę Prandtla ? (w zależności co tam występuje)
 • #5
  tuszek12
  Level 1  
  Witam

  Właśnie uporałem się z tym problemem E03. Napiszę jak to wyglądało u mnie.
  Telefon do serwisanta z opisem problemu i jego diagnoza "presostat do wymiany" i oczywiście odpowiednia cena :cry:
  Zacząłem drążyć temat i tak:
  Sprawa wyglądała standardowo, najpierw podejrzany był presostat, ale po sprawdzeniu miernikiem okazało się, że jest dobry.
  Wyczyściłem zwężkę i wszystkie wężyki, nadal nic :cry: :(
  Wentylator wyczyściłem i też nic :cry: :(
  Z racji tego, że mam dostęp do elektronicznego miernika podciśnienia to postanowiłem pobawić się w testy. Podłączyłem w obwód podciśnienia presostatu miernik i rozpocząłem testy. Okazało się że podciśnienie jakie mierzy presostat to 0,65 - 0,7 mbar (granica wyłączenia pieca i awaria E03 to <0,68).
  Wymontowałem wentylator i sprawdziłem na stole podciśnienie jakie wytwarza podczas pracy bez obciążenia, wyciągnął 920 mbar.
  Więc głównym podejrzanym został układ odprowadzania spalin. Z racji tego że u mnie jest układ współosiowy od samego pieca i prowadzony na elewacji w poziomie i dodatkowo ociepleniu to nie było szans, żeby ktoś coś grzebał. Po wyjściu z elewacji jest kolano, kawałek prostej rury i zakończenie.
  Na pierwszy rzut oka wszystko było OK, ale zgodnie z zasadą "nie ma rzeczy niemożliwych" rozmontowałem fragment, który nie jest w ociepleniu (spodziewałem się znaleźć jakieś śmieci) i co się okazało!!!
  Panowie jak montowali układ spalinowy to zrobili łączenia rury wewnętrznej (od spalin) bardzo niechlujnie. Zostały im jakieś otwory (które nie wiem po co robili) więc zapaćkali je silikonem. Brakowało im jednej uszczelki to też użyli silikonu. Silikon się rozpadł (układ pracował bez problemu 5 lat) i przez otwory wydostawały się spaliny do układu powietrza które pobiera piec. Po założeniu uszczelki i pozbyciu się niepotrzebnych otworów (zakleiłem taśmą od izolacji rur spalinowych od kominka) piec hula aż miło. Pomiary podciśnienia pokazały 1,7 mbar co w zupełności wystarcza do poprawnej pracy.

  Z moich przemyśleń i rozmowy z serwisantem:
  W pierwszej kolejności większość stawia na presostat. Serwis też preferuje wymianę. Niestety jest to urządzenie odporne na uszkodzenia. Presostat wystawia sygnał na płytkę o sprawności układu spalin. W 99% przypadków przyczyna leży przed presostatem.

  Wytrwałości w walce z E03.
 • #6
  kasprzyk
  Electrician specialist
  tuszek12 wrote:

  W pierwszej kolejności większość stawia na presostat. Serwis też preferuje wymianę.

  Nie wiem co to za serwis, presostat przy tego typu usterkach to ostatni z możliwych elementów, który może być przyczyną występowania awarii.