Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie mikrokontrolera w skuterze

Pocieszny 30 Kwi 2015 16:41 456 4
  • #1 30 Kwi 2015 16:41
    Pocieszny
    Poziom 38  

Pomagam koledze zrobić LEDowy wkaźnik paliwa do skutera. Ogólnie układ działa, ale pojawiły się problemy z zasileniem go. Użyłem stabilizatora 7805 i dodatkowo zabezpieczyłem linię 12V trzema diodami transil 5,8V połączonymi szeregowo. Wszystko działało do momentu dodania gazu w skuterze. Parę razy mikrokontroler się zresetował, a później transile nagrzały się tak bardzo, że się aż rozlutowały, a 7805 i mikrokontroler umarły śmiercią prawie naturalną. Wniosek był taki, że musiało tam być powyżej 18V.

Powyższe rozwiązanie okazało się więc dość kiepskim pomysłem. Drugi pomysł to użycie ładowarki samochodowej z wyjściem 5V. Jak sądzicie, czy ładowarka wytrzyma takie przepięcia?

0 4
  • #2 30 Kwi 2015 16:50
    Maciej Raniś
    Poziom 15  

Często spotyka się ładowarki samochodowe na napięcie znamionowe wejściowe 12V-24V DC, uniwersalne do użytkowania również w ciężarówkach. Pytaniem pozostaje jedynie jakość stabilizacji wyjściowych 5V i filtracja śmieci napięciowych z instalacji pojazdu. Może kupując ładowarkę z wyższej półki osiągnąłbyś niezawodne zasilanie?

0
  • #3 30 Kwi 2015 21:50
    Pocieszny
    Poziom 38  

Też się martwię czy taka ładowarka odpowiednio odfiltruje zakłócenia. Teoretycznie powinna, bo w samochodach z zapłonem iskrowym pewnie też się takie pojawiają. Sprawdzę i się przekonam.

Dodano po 4 [godziny] 41 [minuty]:

Niestety, ładowarka samochodowa, która miała pracować z napięciami 12-24V, nie wytrzymała przy wyższych obrotach i się spaliła :( Niby miernik wskazuje napięcie 12-14V, ale pewnie pojawiają się jakieś mocne szpilki, których multimetr nie wyłapie. Nie wiem jak to teraz rozgryźć. Może dać 2 stopnie stabilizatorów: jeden na 12V i kolejny 5V. Ale też nie mam pewności czy się nie spalą... A może dioda Zenera będzie bardziej wytrzymała od stabilizatorów 78xx?

0
  • #4 30 Kwi 2015 23:38
    Maciej Raniś
    Poziom 15  

Jeżeli w instalacji z akumulatorem kwasowo-ołowiowym pojawia się nawet chwilowo napięcie powyżej 15-16V to wskazuje na niesprawność w układzie ładowania akumulatora lub sam akumulator jest w złym stanie.

0
  • #5 30 Kwi 2015 23:42
    Pocieszny
    Poziom 38  

Napisałem 12-24V, a miałem na myśli 12-14V (poprawiłem post). Tak czy inaczej ładowarka się spaliła, tak samo jak i stabilizator 7805.

0