Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[FUJITSU] [SEAGATE] - Proszę o analizę SMART dysków ATA i SATA

30 Kwi 2015 18:42 795 10
  • Poziom 29  
    Proszę, niech ktoś mi powie, dlaczego tak się dzieje.

Obecnie korzystam z mojego zapasowego komputera.
    Sprzęt ten pracuje w konfiguracji z dyskiem twardym 120GB Fujitsu SATA 7200RPM (2.5 cala).

Ile razy podepnę do komputera inny dysk twardy, który chcę zerować, remapować, to na moim dysku systemowym wywala błędy.

Czy już czas na utylizację?

W załącznikach zrzut z CDI dla dysku systemowego i przykładowego dysku po zerowaniu i remapie.

[FUJITSU] [SEAGATE] - Proszę o analizę SMART dysków ATA i SATA [FUJITSU] [SEAGATE] - Proszę o analizę SMART dysków ATA i SATA
  • Poziom 10  
    Użyj MHDD lub HDD Regenerator może pomoże.
  • Poziom 29  
    Dzięki za sugestię, ale ja wiem czego mam używać :)
    Mnie interesuje przyczyna problemu.
  • Poziom 43  
    GarrutoSan napisał:
    Ile razy podepnę do komputera inny dysk twardy, który chcę zerować, remapować, to na moim dysku systemowym wywala błędy.

Co się dzieje po odłączeniu tego dodatkowego dysku, błędy znikają ?

Przypominam sobie, że kiedyś też miałem coś takiego, błędy z dodatkowego dysku jakby kopiowały się na tym podstawowym. Teraz nie pamiętam dokładnie jak to się zakończyło.
  • Pomocny post
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Co na temat SMART mówi HDSentinel?
  • Poziom 29  
    Po odłączeniu dodatkowego dysku (czy to ATA, czy SATA) błędy pozostają.
    Dobrze, że instaluję z kopii zapasowej, by chyba bym się pochlastał :_)

Początkowo obstawiałem zasilacz, ale to wykluczyłem.
    Bez względu, czy na pełnej konfiguracji, czy na okrojonej do minimalnego poboru prądu, dzieje się to samo. Zasilacze podmieniałem trzy różne. Wszystkie markowe, wszystkie co najmniej 500W (80+).

Wymieniłem już wszystko oprócz płyty głównej, bo na 775 mam tylko jedną.
    Zastanawiam się jednak, czy gdyby płyta była winna, to błędy nie powinny pojawiać się na pozostałych dyskach twardych?

EDIT:

SMART z HDSentinel:

• Pomocny post
    Poziom 42  
    Dysk Fujitsu 120 GB uszkodzony posiada relokowane sektory parametr 05, nie do naprawienia, natomiast drugi dysk 60GB też nie jest z nim najlepiej. A mianowicie mam zastrzeżenia do parametrów 01,07, ale na temat tego dysku niech też wypowiedzą się i inni użytkownicy forum. A kolega borsukxxx niech nie poleca programu HDD regenerator, który może wyrządzić więcej szkody jak pożytku,
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    krzychupar napisał:
    drugi dysk 60GB też nie jest z nim najlepiej. A mianowicie mam zastrzeżenia do parametrów 01,03, 07,

Jestem innego zdania, dla dysków Segate parametr 01, 07 są wysokie i to jest w normie dla tych dysków.
    Co do parametru 03 jakie masz zastrzeżenia ?
  • Pomocny post
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Jeśli w opisie HDSentinel podał, że są 24 realokowane sektory, to dysk niestety nie nadaje się na systemowy, poza tym są też błędy odczytu i zapisu. Ewentualnie na mało ważne dane, zanim całkiem nie padnie.
    Cytat:
    07B800180018
    Może oznaczać kolejno:
    07B8 - 1976 - liczba zapasowych sektorów
    0018 - 24 - liczba operacji remapowania
    0018 - 24 - liczba realokowanych sektorów
  • Poziom 29  
    Mam nadzieję, że do końca maja dysk uciągnie ten komputer.
    Później pójdzie do zerowania i może poleży trochę w szafie na czarną godzinę.

Dysk wyzerowałem, zrobiłem remap i teraz to już w ogóle gleba :)

• Poziom 29  
    Informuję, iż dysk umarł dzisiaj całkowicie. W chwili obecnej MHDD podczas skanowania zawiesza się bezustannie.

Szkoda tylko, że nie dowiedziałem się co było przyczyną.
    Pozostaje mieć nadzieję, że winny był dysk sam w sobie, a nie żaden pozostały element komputera.

Dziękuję za pomoc. Temat zamykam.