Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutowanie diody CREE do płaskownika miedzianego.

misterbociek 01 Maj 2015 15:52 837 2
  • #1 01 Maj 2015 15:52
    misterbociek
    Poziom 21  

Witam!
    Mam zamiar kupić dwie diody CREE. Chciałbym je przylutować do miedzianego płaskownika. No i na dole są trzy punkty lutownicze +, - oraz większy neutralny do odprowadzania ciepła. Na dole diody punkt + bym zeszlifował. Diodę bym przylutował do płaskownika i na nim był by przy okazji -. Kabelek od + bym przylutował to pola na górze diody . Jak myślicie było by coś takiego ?

Lutowanie diody CREE do płaskownika miedzianego. Lutowanie diody CREE do płaskownika miedzianego. Lutowanie diody CREE do płaskownika miedzianego.

0 2
  • Pomocny post
    #2 02 Maj 2015 08:23
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Na dole diody punkt + bym zeszlifował.
    Na ceramicznym podłożu nie będzie to takie łatwe, część zejdzie, reszta zostanie, a co z metalizowanymi otworami? Chyba że masz jakieś diamentowe narzędzie i trochę ceramiki wytniesz
    Cytat:

Diodę bym przylutował do płaskownika i na nim był by przy okazji -. Kabelek od + bym przylutował to pola na górze diody . Jak myślicie było by coś takiego ?

Da się, ale bedziesz miał kłopot z zapewnieniem parametrów lutowania zgodnych z zaleceniami producenta (patrz reflow soldering characteristics) a LEDy są dosyć wrażliwe na nadmierne grzanie.

Sam próbowałem ręcznie i wiem że płaskownik nie może być za duży, bo wtedy jest trudność z jego nagrzaniem i chłodzeniem, przez to dioda jest za długo grzana i po lutowaniu widać zmianę parametrów. Wiedząc że to taki wymagajacy proces, za drugim razem zrobił bym to lepiej. Ale jak się trafi okazja to wolę to wrzucić do pieca do lutowania rozpływowego :)

Mam pewien pomysł, jescze nie testowany, zamiast ciąć diodę, lepiej wyciąć otwory w radiatorze (płaskowniku, czy co tam masz) tak żeby zmieściły sie styki z przylutowanymi cienkimi przewodami i zamocować diodę mechanicznie tak żeby nie dopuścić do zwarcia, oraz docisnąć do radiatora (używając pasty termoprzewodzącej). Jeśli strata powierzchni styku będzie nie duża, to może uda się uzyskać lepszą rezystancję ternmiczną niż na tanim podłożu MCPCB (te miewają jako dielektryk FR4)
    A o to powinieniem zapytać na początku, dlaczego nie kupisz gotowego podłoża, albo diody z fabrycznie przylutowanym MCPCB?

0
  • #3 02 Maj 2015 09:21
    misterbociek
    Poziom 21  

jarek_lnx napisał:
    dlaczego nie kupisz gotowego podłoża, albo diody z fabrycznie przylutowanym MCPCB?

Na allegro nie ma podstawki pod XR-E. Ale znalazłem diodę z podstawką i chyba się na nią zdecyduję.

0