Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie - Spadek napięcia a kontrola silników DC

mondo90 01 Maj 2015 16:38 1647 14
  • #1 01 Maj 2015 16:38
    mondo90
    Poziom 13  

Witam,

mam dość poważny problem z zasilaniem równolegle części logicznej jak i silników DC z jednego zasilacza sieciowego lub baterii. Dokładniej mówiąc układ składa się z 4 silników (http://botland.com.pl/silniki-dc-z-przekladnia-dagu/2166-silnik-dc-dagu-dg02s-2m-481-3v-katowy-z-podwojnym-walem-2-szt.html), uC (Atmega8A) oraz sterownika silników (mostek H *L293D*).

Schemat układu:

Dane:
    Zasilacz: 5 voltów na wyjściu; prąd do 3.1 A
    Stabilizator napięcia części logicznej: LF33CV - 3.3V/1A
    Napięcie pracy silników: 3V
    Prąd silnika: 120-170 mA
    Doświadczalny prąd podczas zatrzymania wału silnika: (stall current) ok. 0.4 A

Problem polega na tym, że 3V, które zasilają część logiczną trzymają swoją wartość dopóki silniki nie zaczną pracować. W przypadku pracy silników bez obciążenia napięcie nie zmienia i wszytko jest w porządku. Jednak w przypadku obciążenia silników napięcie spada do 2.7 a w przypadku całkowitego zablokowania silników do 2.5 V. Dodatkowo wyraźnie widać, że jeśli włączę tylko twa silniki to obracają się one szybciej niż w przypadku wpięcia wszystkich czterech. Skąd takie spadki napięć ? Zasilacz ma możliwość zasilania do 3.1 A, mój pomiar miernikiem pokazuje, że podczas pracy silników układ pobiera prąd równy 0.5 A a w przypadku zablokowania wszystkich silników do 0.8 A, a więc o wile wiele mniej niż 3.1 A które może dostarczyć zasilacz ! Taka sama sytuacja kiedy zamiast mostka H uruchomię silnika na zwykłych tranzystorach lub innym sterowniku silników np. "Rover 5". Jeśli chodzi o ustawiania PWM to wszytko jest ok tryb "Phase and frequency correct", 500 Hz.

Jak to możliwe, że są takie spadki napięcia, i jak sobie z tym poradzić ?

PS: Dodam tylko iż cały układ jest zmontowany na płytce stykowej.

Z góry dzięki za pomoc.

0 14
  • Pomocny post
    #2 01 Maj 2015 20:07
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Jak to możliwe, że są takie spadki napięcia, i jak sobie z tym poradzić ?
    Nie mamy jasnej sytuacji, nie zmierzyłaś czy napiecie 5V z którego zasilasz silniki trzyma stabilną wartość czy taż spada.

Jeśli tak to wiadomo co jest przyczyną, jeśli nie to możliwą przyczyna są zakłócenia z silników

Stabilizator LF33CV to jest LDO użycie kondensatorów ceramicznych 100nF w ukłądzie wyjściowym jest błędem, może spowodować wzbudzenie stabilizatora, ale kondensatory blisko przy procesorze są niezbedne, co zrobić? przy stabilizatorze dać tylko elektrolityczny i zasilanie do dalszych układów połączyć przez rezystor 0,1Ω-1Ω - (0,1Ω to minimalna dopuszczalna ESR kondensatorów na wyjściu LF33CV) Na wejściu LF33CV kondensator ceramiczny powinien być blisko, do tego elektrolityczny 100uF

Może mieć znaczenie sposób prowadzenia masy, postaraj się żeby prowadzić ją z jednego punktu, tak żeby prąd silników nie płynął w okolicy stabilizatora LF33CV

Cytat:

PS: Dodam tylko iż cały układ jest zmontowany na płytce stykowej.
    Więc szanse na to że układ nie bedzie działał znacząco wzrastają.

1
  • #3 01 Maj 2015 20:49
    mondo90
    Poziom 13  

jarek_lnx napisał:
    Jeśli tak to wiadomo co jest przyczyną, jeśli nie to możliwą przyczyna są zakłócenia z silników

Na zasilaniu, tam gdzie jest 5V po dołączeniu 4 silników, które pracują bez obciążenia napięcie również spada, z 5 do 3,68 V. Dodam tylko, że te 5V jest bezpośrednio z zasilacza.

jarek_lnx napisał:
    Może mieć znaczenie sposób prowadzenia masy, postaraj się żeby prowadzić ją z jednego punktu, tak żeby prąd silników nie płynął w okolicy stabilizatora LF33CV

Pytanie tylko, co to znaczy w okolicy stabilizatora? Gałąź z stabilizatora jest przed silnikami, ale siłą rzeczy musi być wpięta równolegle z silnikami, no bo jest jeden zasilacz.

Dodatkowe pytanie, jak najłatwiej sprawdzić, czy zasilacz po prostu "daje rade", tzn chciałbym sprawdzić, czy będzie w stanie zasilić inny element prądem powiedzmy 1.5-2A bez spadku napięcia.

Dzięki za pomoc.

0
  • Pomocny post
    #4 01 Maj 2015 20:51
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Należy sprawdzić, czy zasilacz reaguje prawidłowo utrzymując stabilne 5V bowiem:

1. w Twoim przypadku LV33CV musi mieć napięcie wejściowe nie niższe niż 3,3V+0,35V = 3,65V

2. L293D ma ograniczenie minimalnego napięcia na Vcc1 ≧ 4,5V.

Jeśli więc zasilacz nie trzyma napięcia 5V, to wszystko się sypie.

Rozumiem, że brak podłączenia AVcc do 3,3V jest błędem na schemacie i faktycznie jest podłączony.

Niepotrzebnie powielasz temat - podaję link dla podpowiadających: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3023149.html

EDIT:
    Skoro płytka stykowa, to jeszcze mogą być istotne problemy dot. przewodów i złączy w płytce. Można to rozwiązać powielając przewody w szczególności te doprowadzające zasilanie z zasilacza.

1
  • #5 01 Maj 2015 21:00
    andrzej55
    Poziom 35  

Może zasilasz to przez jakieś cieniutkie chińskie kabelki na których pod obciążeniem powstają takie spadki.

0
  • #6 01 Maj 2015 21:20
    mondo90
    Poziom 13  

dondu napisał:
    1. w Twoim przypadku LV33CV musi bowiem mieć napięcie wejściowe nie niższe niż 3,3V+3,35V = 3,65V

Rozumiem, że miało być 3,3V+0,35V = 3,65V ? ;)
    Jak widać z schematu ten stabilizator jest zasilany 5V. Więc chyba ok prawda ?

dondu napisał:
    Jeśli więc zasilacz nie trzyma napięcia 5V, to wszystko się sypie.

W tym właśnie rzecz. Pytanie tylko dlaczego nie trzyma ? Wygląda to tak jak gdyby nie był w stanie zapewnić wystarczającego prądu podczas kiedy sprawdzam miernikiem i w momencie, gdy wszytkie silniki chodzą bez obciążenia amperomierz pokazuje 0.5 A podczas kiedy mozliwość zasilacza to 3.1 A . Co więc jest nie tak ;(
    dondu napisał:
    Rozumiem, że brak podłączenia AVcc do 3,3V jest błędem na schemacie i faktycznie jest podłączony.

Tak, jest to błąd w schemacie. Nawet gdyby tak było to nie spowodowało by to problemów o których mowa w tym temacie ;)
    dondu napisał:
    Niepotrzebnie powielasz temat - podaje link dla podpowiadających: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3023149.html

Tak ale tamten temat dotyczył bardziej problemu od strony programowej i generalnie "uC related problems", o czym świadczy dział oraz fakt iż dalsza dyskusja na temat nei związany z uC zgasła, a problem niestety został ;)
    dondu napisał:

Skoro płytka stykowa, to jeszcze mogą być istotne problemy dot. przewodów i złączy w płytce. Można to rozwiązać powielając przewody w szczególności te doprowadzające zasilanie z zasilacza.

andrzej55 napisał:

Może zasilasz to przez jakieś cieniutkie chińskie kabelki na których pod obciążeniem powstają takie spadki.

Z gniazda USB , do którego podłączony jest zasilacz do płytki stykowej podłączyłem to za pomocą zwykłych przewodów do płytki stykowej zakończonych krokodylami. Dokładnie takimi -> http://botland.com.pl/zlacza-krokodylkowe/1245-przewody-wtyk-meski-krokodyl-10szt.html

Poniżej fotka rzeczywistego układu:

Jak widać jest tam także wpięty przełącznik + równolegle dioda sygnalizująca. Nie chce mi się wierzyć, żeby te elementy nie dawały razy z prądem ok. 1A

Dzięki.

0
  • Pomocny post
    #7 01 Maj 2015 21:26
    andrzej55
    Poziom 35  

Zasilane układu jak dobrze widzę dajesz przez kabel USB. Niestety to zły pomysł i mogą w nim powstawać b. duże spadki napięcia - przekonałem się podczas zabawy z Raspbbery i Arduino. Zawsze można przemierzyć kabel omomierzem -wyniki mogą zaskoczyć.

1
  • #8 01 Maj 2015 21:29
    dondu

mondo90 napisał:
    Rozumiem, że miało być 3,3V+0,35V = 3,65V ? ;)

0,35V dobry wniosek - zdążyłem poprawić, gdy pisałeś post :)

mondo90 napisał:
    Nie chce mi się wierzyć, żeby te elementy nie dawały razy z prądem ok. 1A

W elektronice nie możemy wierzyć, tylko mierzyć :) Dokonaj więc pomiarów na pinach VCC1 i VCC2 oraz na pinie wejściowym LF33CV i sprawdź, czy napięcie spada poniżej wymaganych opisanych przeze mnie w poprzednim poście.

0
  • #9 01 Maj 2015 21:48
    mondo90
    Poziom 13  

andrzej55 napisał:
    Zasilane układu jak dobrze widzę dajesz przez kabel USB. Niestety to zły pomysł i mogą w nim powstawać b. duże spadki napięcia - przekonałem się podczas zabawy z Raspbbery i Arduino. Zawsze można przemierzyć kabel omomierzem -wyniki mogą zaskoczyć.

Rzeczywiście zastąpienie kabla USB i podłączenie krokodyli bezpośrednio do wtyku USB włożonego w zasilacz znacząco poprawiło sytuację na zasilaniu logiki (3.3V) ! Teraz gdy zablokuję ręką dwa silniki nie ma zmian napięcie i pozostaje ono stałe 3.2/3.1 V. Gdy zablokuję wszystkie cztery to spada do 2.7 ale powoli rośnie (jak powinno) z powrotem do 3. Na zasilaniu silników (5V) jednak dalej jest spadek i gdy wszytkie one pracują (bez obciążenia) to napięcie wynosi 4.3V, a z obciążeniem spada nawet poniżej 3 gdy zablokuję na chwilę wszystkie. Da się coś jeszcze poprawić ?
    dondu napisał:
    ...Dokonaj więc pomiarów na pinach VCC1 i VCC2 oraz na pinie wejściowym LF33CV i sprawdź...

Tak jak mówię jest już lepiej po wypięciu kabla USB, nie mniej jednak zablokowanie 4 silników wpływa jeszcze znacząco na zasilanie logiki. Można jeszcze coś poprawić ?

0
  • #10 01 Maj 2015 21:53
    dondu

Twoim problemem jest źródło zasilania i jego doprowadzenie do układów scalonych. Ten problem musisz rozwiązać np. w sposób. który Ci podałem - podwojenie przewodów lub w dowolny inny.

Dopiero wtedy Twój układ prawidłowo zacznie działać pod warunkiem, że zasilacz jest taki jak pisałeś i że działa prawidłowo.

0
  • #11 01 Maj 2015 22:29
    trymer01
    Moderator Projektowanie

LF33CV http://www.st.com/web/en/resource/technical/document/datasheet/CD00000546.pdf to jest stabilizator ok. 0,5A, ma ograniczenie prądu (a więc i napięcia wyjściowego) na wartości 1A - i to jest zbyt mało.
    Potrzebuje on na wejściu więcej niż 3,65V - ok. 4V-4,3V (przy I=0,7A) - jeśli 5V byłoby stabilne, napięcie byłoby OK, ale prądowo jest tu zbyt słaby.

Rozumiem że napięcie 5V jest z zasilacza stabilizowanego - czy na pewno ma on taką wydajność 3,1A?
    Na 5V i 3,3V powinny być baterie kondensatorów - po kilka tys mikroF.

0
  • #12 01 Maj 2015 22:56
    mondo90
    Poziom 13  

trymer01 napisał:
    LF33CV http://www.st.com/web/en/resource/technical/document/datasheet/CD00000546.pdf to jest stabilizator ok. 0,5A, ma ograniczenie prądu (a więc i napięcia wyjściowego) na wartości 1A - i to jest zbyt mało.

Zgadza się tyle tylko, że ja z tego stabilizatora pobieram góra 0.2 A. Spadki napięcia o których pisze dotyczą głównie tych 5V zasilania, które jak spadną to w konsekwencji obniżą również napięcie wejściowe stabilizatora. Jest duża poprawa po zastąpieniu kabla usb, na co zwrócił uwagę andrzej55 . I teraz widzę że układ jest zdolny pobrać do 2A prądu przy zablokowaniu wszystkich 4 silników. Pytanie jaki jest kolejny "słaby element" który powoduje spadki napięcia.

PS: Teoretycznie blokując te silniki (sztucznie np. ręką) dążą one do tego by się ruszyć (w ogromnym skrócie, nie wchodząc w siły wewnątrz silnika magnes-cewka) i będą pobierać max prąd jaki się da. Czy mam rację ? Czy takie coś może spowodować ich uszkodzenie ?

0
  • #13 01 Maj 2015 23:30
    trymer01
    Moderator Projektowanie

mondo90 napisał:
    Zgadza się tyle tylko, że ja z tego stabilizatora pobieram góra 0.2 A.

??
    Przecież zasilasz zeń silniki:
    mondo90 napisał:
    Napięcie pracy silników: 3V

Chyba się nie dogadamy.
    Silnik przy starcie (obciążony) potrafi pobrać nawet 10x większy prąd od nominalnego (to będzie impuls, ale bardzo szkodliwy dla innych układów zasilanych z tego źródła - np. elektroniki), zatrzymany - podobny prąd ale ciągły co może mu zaszkodzić.
    trymer01 napisał:
    Rozumiem że napięcie 5V jest z zasilacza stabilizowanego - czy na pewno ma on taką wydajność 3,1A?
    - pytanie bez odpowiedzi?
    Dlaczego nie pomierzysz napięcia 5V pod obciążeniem?
    Inną sprawą jest zdolność odpowiedzi zasilacza 5V i stabilizatora3,3V na skok obciążenia (start silników - skokowy wzrost prądu). Może być kiepska - i stad moja uwaga o kondensatorach.
    Wpływ krótkich impulsów pobieranego dużego prądu (w postaci spadku napięcia) ma elektronikę można ograniczyć albo rozdzieleniem zasilania (dwa osobne stabilizatory 3,3V dla elektroniki i dla silników) albo zasilanie elektroniki z 3,3V przez diodę Schottky z kondensatorem dużej pojemności a silników wprost z 3,3V. Silniki nie wymagają stabilizacji napięcia i najlepiej byłoby zasilać je z 5V np. przez 2 diody które obniżą im napięcie do ok. 3,5V.

0
  • #14 01 Maj 2015 23:59
    mondo90
    Poziom 13  

trymer01 napisał:
    Przecież zasilasz zeń silniki:

No właśnie nie. Jeśli spojrzysz na schemat, który załączyłem to zobaczysz iż etykieta 5V która znajduje się przy zasilaniu (na schemacie bateria ale w tej chwili u mnie jest to zasilacz sieciowy 5V) zasila silniki na mostku H oraz logikę tego mostka, a wyjście stabilizatora 3.3V zasila uC oraz sensory, oraz kierunek obrotów na mostku.
    trymer01 napisał:
    Chyba się nie dogadamy.

Mam nadzieje, że jednak się dogadamy ;)
    trymer01 napisał:

No tak podaje sprzedawca oraz opakowanie tego zasilacza. Prawdopodobieństwo, że jest inaczej jest raczej małe. Dodam tylko iż zasilacz jest nowy.
    trymer01 napisał:
    Dlaczego nie pomierzysz napięcia 5V pod obciążeniem?

Zrobiłem to, i nawet pisałem o tym wyżej, wynosi ono w przypadku 4 pracujących bez obciążenia silników 4.4 V a z obciążeniem potrafi spaść do 3V.
    trymer01 napisał:
    Inną sprawą jest zdolność odpowiedzi zasilacza 5V i stabilizatora3,3V na skok obciążenia (start silników - skokowy wzrost prądu). Może być kiepska - i stad moja uwaga o kondensatorach.

Dobra uwaga dzięki. Kondensatory na pewno "wygładzą" nagłe spadki stąd dałem dośc duży elektrolit 470 uF. Nie mniej jednak tego głównego spadku napięcia do 4.4 V kondensatorami nie rozwiąże.
    trymer01 napisał:
    Silniki nie wymagają stabilizacji napięcia i najlepiej byłoby zasilać je z 5V np. przez 2 diody które obniżą im napięcie do ok. 3,5V.

Hmm, jakie diody masz na myśli Schottky czy zwykłe prostownicze ? Połączone szeregowo, hm nie bardzo widzę ideę. Do tego widzę, że silniki te muszą dostać jednak te 4V bo inaczej są problemy z rozruchem pod obciążeniem.

0
  • #15 02 Maj 2015 09:17
    andrzej55
    Poziom 35  

To użyj na próbę innego zasilacza np. jakiegoś starego od PC(przez bezpiecznik 4A). Bardzo szybko można zweryfikować stabilność napięcia obciążając go rezystorem 2,2Ω/10W co wymusi prąd 2,3A.
    Coś te Twoje silniki mało pobierają - w samochodzikach zdalnie sterowanych (zasilanych z 7,5V) zatrzymanie jednego silnika to pobór ok.2A.

0