Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy dobrze dobrałem bezpiecznik

Yankkes 01 Maj 2015 18:04 726 14
  • #1 01 Maj 2015 18:04
    Yankkes
    Poziom 22  

Witam
    Buduję właśnie głośniki do komputera, posiadam transformator o mocy 70 wat oraz napięciu 40V, według działania 70/40=1.75A. Bezpiecznik 2A w zasilaczu da radę? Nie będzie go wywalać co chwilę?

0 14
  • Pomocny post
    #2 01 Maj 2015 18:52
    slawussj
    Poziom 34  

Witam.
    Bezpiecznik w uzwojeniu wtórnym powinien być OK. Jaki to będzie wzmacniacz i jaki opór głośników?

0
  • #3 01 Maj 2015 19:13
    Yankkes
    Poziom 22  

Opór głośników będzie wynosił 6Ohm.

0
  • Pomocny post
    #4 01 Maj 2015 19:30
    technikabasenowa
    Poziom 33  

Ważniejsza od impedancji głośników jest moc wzmacniacza i jego sprawność :-)

0
  • #5 01 Maj 2015 19:37
    Yankkes
    Poziom 22  

5 sztuk TDA2050 co daje po ~ 10W na kanał
    Tak wiem że trafo jest za słabe ale w innym moim temacie powiedzieli że nie ma przeszkód by tak działało tylko nie osiągnę dużej mocy

0
  • Pomocny post
    #6 01 Maj 2015 20:03
    technikabasenowa
    Poziom 33  

40V na 2050? czy to nie za dużo :-(

0
  • Pomocny post
    #7 01 Maj 2015 20:23
    slawussj
    Poziom 34  

Twój transformator da po wyprostowaniu ok. 55V przy max. obciążeniu 1,2A. Nawet jeśli zbudujesz stabilizator na np. 40V, to moc wzmacniacza wyjdzie ok. 30W przy 6Ω. Taki wzmacniacz pobierze z zasilacza więcej niż 1,2A (jeden, a nie pięć).

0
  • Pomocny post
    #8 01 Maj 2015 22:33
    landy13
    Poziom 29  

Yankkes napisał:
    posiadam transformator o mocy 70 wat oraz napięciu 40V według działania 70/40=1.75A czy bezpiecznik 2A w zasilaczu da radę
    Jeśli ten bezpiecznik ma zabezpieczać transformator, a tak wynika z postu otwierającego, to 2A jest za dużo. O jeden poziom mniej w typoszeregu - czyli 1.6A będzie w sam raz.
    Dywagacje przedmówców o impedancji głośników, mocy wzmacniacza czy napięciu po wyprostowaniu nie mają tu nic do rzeczy.

Yankkes napisał:
    nie będzie go wywalać ?
    Po to on jest, by go "wywalało" przy przeciążeniu. Jeśli ma nie wywalać, to po co go stosować?

0
  • #9 02 Maj 2015 01:29
    Yankkes
    Poziom 22  

technikabasenowa napisał:
    40V na 2050? czy to nie za dużo
    Nie dla TDA2050 przy zasilaniu pojedynczym może być do 50V.
    slawussj napisał:
    Twój transformator da po wyprostowaniu ok. 55V przy max. obciążeniu 1,2A. Nawet jeśli zbudujesz stabilizator na np. 40V, to moc wzmacniacza wyjdzie ok. 30W przy 6Ω. Taki wzmacniacz pobierze z zasilacza więcej niż 1,2A (jeden, a nie pięć).

40V to napięcie już po wyprostowaniu, Transformator ma obciążalność 2,28A co niby daje ponad 90W (TS70/5). To że pobierze 1,2A nie zmienia faktu że można podłączyć i kilka po prostu nie osiągnę dużej mocy no chyba że o czymś nie wiem i się mylę.
    landy13 napisał:
    Jeśli ten bezpiecznik ma zabezpieczać transformator, a tak wynika z postu otwierającego, to 2A jest za dużo. O jeden poziom mniej w typoszeregu - czyli 1.6A będzie w sam raz.
    Dywagacje przedmówców o impedancji głośników, mocy wzmacniacza czy napięciu po wyprostowaniu nie mają tu nic do rzeczy.
    Bezpiecznik ten ma być na wyjściu zasilacza o ile wiem zabezpiecza się wtedy również i końcówkę.
    landy13 napisał:
    Po to on jest, by go "wywalało" przy przeciążeniu. Jeśli ma nie wywalać, to po co go stosować?

Chodziło mi tu raczej o sytuację gdy włączę zasilanie i od razu bez powodu wywala bezpiecznik bo dany zbyt mały.

0
  • Pomocny post
    #10 02 Maj 2015 09:22
    slawussj
    Poziom 34  

Z tego co napisałeś wynika, że transformator ma 28VAC przy obciążeniu 2,28A. Na początku pisałeś wyraźnie, że 40VAC. Do zabezpieczenia transformatora obciążonego prostownikiem z filtrem pojemnościowym powinieneś dać bezpiecznik 2,5A przed mostkiem. ( mniejszy przepali się przy załączaniu zasilania). Na wyjściu zasilacza może być 2A. Jeśli podłączysz pięć wzmacniaczy, to przy pełnym wysterowaniu pobiorą ok. 6A ( nie zmniejszą mocy, chyba, że dasz głośniki np. 16Ω). Jak myślisz, co stanie się z bezpiecznikiem?

0
  • #11 02 Maj 2015 12:18
    Yankkes
    Poziom 22  

slawussj napisał:
    Z tego co napisałeś wynika, że transformator ma 28VAC przy obciążeniu 2,28A. Na początku pisałeś wyraźnie, że 40VAC. Do zabezpieczenia transformatora obciążonego prostownikiem z filtrem pojemnościowym powinieneś dać bezpiecznik 2,5A przed mostkiem. ( mniejszy przepali się przy załączaniu zasilania). Na wyjściu zasilacza może być 2A. Jeśli podłączysz pięć wzmacniaczy, to przy pełnym wysterowaniu pobiorą ok. 6A ( nie zmniejszą mocy, chyba, że dasz głośniki np. 16Ω). Jak myślisz, co stanie się z bezpiecznikiem?

Nie pisałem nigdzie że 40VAC tylko że 40V nigdzie nie dodawałem że to napięcie przemienne.
    Zawsze myślałem że jeśli trafo nie jest w stanie oddać odpowiedniej mocy to po prostu będzie tyle ile można wyciągnąć z trafa.
    No dobra a gdyby zasilić kilka końcówek z innego trafa, mam trafo symetryczne które napędzało by subwoofer, +-36VDC mógł bym się podłączyć pod napięcie dodatnie Działało by to tak ? Trafo ma moc 200w dokładnych parametrów niestety nie znam

0
  • Pomocny post
    #12 02 Maj 2015 12:48
    trymer01
    Moderator Projektowanie

Yankkes napisał:
    Nie pisałem nigdzie że 40VAC tylko że 40V nigdzie nie dodawałem że to napięcie przemienne.

Kolego, nie sprzeczaj się, bo nie wiesz sam co piszesz:
    Yankkes napisał:
    posiadam transformator o mocy 70 wat oraz napięciu 40V

To można zrozumieć tylko tak jak zrozumiał to kol. slawussj.
    Piszesz niezrozumiale, co powoduje zamieszanie i zbędne posty. To jest technika i należy wyrażać się precyzyjnie.
    I w dodatku używasz błędnej pisowni - proszę to poprawić, albo wyrzucę temat do kosza, zresztą merytorycznie cały ten temat tam się nadaje.
    Bezpiecznikiem należy zabezpieczyć stronę pierwotną transformatora - 0,5A zwłoczny (T0,5A), po stronie wtórnej bezpiecznik powinien być za prostownikiem i za kondensatorami filtrującymi, aby przy włączaniu do sieci duży prąd ładowania tych kondensatorów nie powodował palenia tego drugiego bezpiecznika.

0
  • #13 02 Maj 2015 13:01
    Yankkes
    Poziom 22  

trymer01 napisał:
    Yankkes napisał:

Kolego, nie sprzeczaj się, bo nie wiesz sam co piszesz:

Nigdzie nie pisałem że jest to napięcie przemienne co można sprawdzić w postach.
    trymer01 napisał:
    posiadam transformator o mocy 70 wat oraz napięciu 40V

To można zrozumieć tylko tak jak zrozumiał to kol. slawussj.
    Piszesz niezrozumiale, co powoduje zamieszanie i zbędne posty. To jest technika i należy wyrażać się precyzyjnie.
    I w dodatku używasz błędnej pisowni - proszę to poprawić, albo wyrzucę temat do kosza, zresztą merytorycznie cały ten temat tam się nadaje.
    Bezpiecznikiem należy zabezpieczyć stronę pierwotną transformatora - 0,5A zwłoczny (T0,5A), po stronie wtórnej bezpiecznik powinien być za prostownikiem i za kondensatorami filtrującymi, aby przy włączaniu do sieci duży prąd ładowania tych kondensatorów nie powodował palenia tego drugiego bezpiecznika.

Teraz jak to czytam rzeczywiście można to tak zrozumieć.
    Bezpiecznik na pierwotne mam już zamontowany. Teraz mam trochę inne pytanie jeśli są tam 2 trafa uzwojenia pierwotne mają być podłączone równolegle to do każdego trafa oddzielny bezpiecznik dobrze rozumiem?

0
  • #14 02 Maj 2015 14:41
    slawussj
    Poziom 34  

Tak. Tylko do tego 200W 1,6A.

0
  • #15 02 Maj 2015 14:44
    Yankkes
    Poziom 22  

ok dziękuje temat już wyczerpany

0