Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Intek KT-980 HP - Brak mocy nadajnika, nagrzewanie się anteny, brak zasięgu

01 Maj 2015 18:31 4665 26
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich. Zaczynam swoją przygodę z krótkofalarstwem. Za namową kolegów krótkofalowców zakupiłem przez internet dwa niedrogie radiotelefony Intek Kt-980 HP. Spotkaliśmy się aby przetestować jak te sprzęty chodzą. Jeden kolega ma już od dłuższego czasu taki radiotelefon i sobie chwalił. Wzięliśmy moje zabawki do testowania. Przy odległości około 7 km udało się nawiązać kontakt na pasmie 2m z kolegą z ręczniakiem Yaesu. Słyszał nas średnio więc chcąc poprawić sygnał przełączyliśmy Inteka 980 na moc 8/7W (H). Poprawa niby wyczuwalna ale nic pewnego. Szału nie było by to można było jednoznacznie potwierdzić (tak mi mówił potem kolega z yaesu). Kilka minut rozmowy i się połapałem, że kolega z Yaesu nas już wcale nie odbiera. Dotykam niechcący anteny powyżej podstawy i czuję, że antena jest gorąca, że aż parzy. Wyłączyliśmy szybko radiotelefon. Kolega odkręca antenę i mówi, że to antena się nagrzała a samo gniazdo antenowe jest tylko ciepłe. Już wiedziałem, że dzieje się coś niedobrego. Po przykręceniu ponownym anteny uruchomiliśmy znowu Inteka i niestety dalej cisza. Kolega nas nie słyszy bez względu na ustawienie mocy nadajnika. Wzięliśmy więc drugi egzemplarz i na średniej mocy 4W kolega nas znowu odbiera. Przełączamy na H (8/7W) i kolega nas nie słyszy. Nauczony przykrym doświadczeniem sprzed kilku minut dotykam anteny. Oczywiście robi się już gorąca. Przełączam natychmiast na M t.j. 4 Waty i kolega nas znowu odbiera. Jestem załamany. Kolega wieloletni krótkofalowiec analizując przebieg wydarzeń stwierdza, że najprawdopodobniej z dymem poszła końcówka mocy a winna temu jest prawdopodobnie wadliwa antena. Koledzy zakazali mi nadawać z mocą powyżej 1W, żeby nie uwalić drugiego radia. Polecono mi radyjka pakować i pilnie kontaktować się z serwisem bo na 99% drugie radio szybko spotka ten sam los.

Czy ktoś miał podobne problemy z tym Intekiem 980 HP. Moja pierwsza przygoda z tą marką zakończyła się totalną porażką i szczerze strasznie się zraziłem. Radia są nowe na gwarancji więc będę zgłaszał cale zajście sprzedawcy. Boję się najbardziej, że te wszystkie radia będą padać przy pracy z pełną mocą.

Co sądzicie o tej usterce. Czy rzeczywiście grzejąca się mocno antena może świadczyć, że coś jest nie tak? Antena nagrzewała się tylko w jednym miejscu około 1 cm powyżej podstawy/złącza.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 25  
    lechowiec napisał:
    Inteka 980 na moc 8/7W

Nadawanie z tak dużą mocą, przy tak mało sprawnej antenie, niestety musiało się tak skończyć.
    Teraz pozostało być tylko dobrej myśli, by serwisant uznał uszkodzenie w ramach gwarancji.

Moc w tych radiach, jest zapewne wyśrubowana podniesionym napięciem i raczej starał bym się nie przekraczać 4Wat.dla dobra radia i kieszeni operatora.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 10  
    Tylko, że ktoś zaprojektował te radio i dopuścił taką moc nadawania. Jaki jest sens wyżyłować radio do 8W by po kilku minutach rozmowy z dymem szła końcówka mocy. Na zasadzie że "nasze radio nadaje z mocą 8W tylko nie używajcie tego bo końcówka padnie"?

Z serwisem jeszcze nie rozmawiałem ale mam nadzieję, że miałem pecha i moje radio ma jakiś defekt i nie będzie tak, że każdy inny egzemplarz zakończy żywota w ten sam sposób. Coś takiego z oryginalną anteną w gnieździe nie powinno się wydarzyć. Mam nadzieje, że serwis naprawi mi to nieodpłatnie i że usterka nie będzie się powtarzać, bo jak radio ma się popsuć znowu w ten sam sposób, to wolę radio z mniejszą mocą maksymalną. Zamiast 1, 4 i 8W mogli dać 0,5W, 2W i 4W dbając jednocześnie aby radio skuteczniej wykorzystywało dostępną moc.
  • Poziom 37  
    Większa moc jest po to jakbyś zechciał podłączyć prawdziwą antenę a nie ten helikalo podobny gniot. Max 4W w coś takiego inaczej każdorazowo odpalisz stopnień mocy.

Problem z tą anteną jest taki, że przeciwwagą jesteś Ty. Manewrując radiem zmieniasz impedancję obciążenia od zwarcia do praktycznie 100R gdzie końcówka zaprojektowana jest po 50R
  • Poziom 10  
    W instukcji nie ma o tym słowa. Napisali tylko że przy zewnętrznej antenie jej swr ma być maksymalnie 1,5 co jest oczywiste. Ile ma oryginalna antena producent chyba wie.

Pocieszył mnie kolega ze testowali po tym moim incydencie takie samo radio jak moje ale jeden z pierwszych egzemplarzy. W tamtym zmiana mocy daje odczuwalną zmianę w odbiorze i tryb 8W daje poprawę. Moje drugie ale jeszcze sprawne radio po prostu traci zasięg po włączeniu 8W. Właściciel tego starego inteka podobno twierdzi że go katował nie raz i radio dalej działa. Podejrzewam że moje anteny są złej jakości.
  • Poziom 37  
    Nie miałem tego radia w rękach ale anteny tego typu to sprężynka z drutu stalowego o odpowiedniej długości. Ja nie mam przekonania do takich anten bo z nimi zawsze są problemy. Mam taką fabryczną od Yosan'a CB i radio nawet na tym pracuje pod warunkiem odpowiedniego ułożenia względem innych płaszczyzn i to widać nawet na odbiorze.
  • Moderator
    lechowiec napisał:
    ...Mam nadzieje, że serwis naprawi mi to nieodpłatnie i że usterka nie będzie się powtarzać, bo jak radio ma się popsuć znowu w ten sam sposób, to wolę radio z mniejszą mocą maksymalną...

Przeczytaj dokładnie zasady udzielania gwarancji którą otrzymałeś.
    Zazwyczaj końcówka mocy nadajnika jest wyłączona z gwarancji. Spowodowane jest to tym, że "domorośli usprawniacze" (nie mam na myśli Ciebie :) ) chcąc "poprawić" zasięgi przyłączają do radiotelefonu różne dziwne rzeczy które nazywają antenami.
    Nagminne jest też podnoszenie napięcia zasilającego by wydusić dodatkowe waty mocy.
    Mam kilka "ręczniaków" od wielu lat i nigdy się nie zdarzyło by uszkodziła się końcówka mocy. Na przykład Kenwood TH-28 potrafi się tak rozgrzać, że nie da się go utrzymać w ręku a końcówka żyje i ma się doskonale. Oczywiście przy prawidłowej sprawnej antenie i zasilaniu przewidzianym przez producenta.
    Tak więc zanim oddasz radio do serwisu przeczyta co jest wyłączone z gwarancji. Jeżeli końcówka mocy jest tam ujęta to nic nie wywalczysz.
  • Poziom 10  
    Wrzucam kartę z warunkami gwarancji. O końcówce mocy nie ma słowa (o ile to końcówka), ale reszta jest kwestią interpretacji.

Intek KT-980 HP - Brak mocy nadajnika, nagrzewanie się anteny, brak zasięgu

Cale szczęście że drugie radio zostało ocalone, chociaż w trybie 8 Wat i tak nie działa jak powinno.

Jeśli będę musiał zapłacić za naprawę to chyba zażądam zaplombowania anten. Przy następnej naprawie będę żądał zwrotu tego co zapłaciłem przy naprawie:). Ręczniak dla mnie to ręczniak. Antena ma być krótka i nie przeszkadzać. A antena fabryczna podobno powinna być najlepsza...

Ten Kenwood z jaką mocą i ile czasu pracował, że aż się tak nagrzewał? Moje radio poległo dosłownie po kilku minutach rozmowy. Oprócz anteny nic się nie nagrzało do temperatury która mogłaby nas niepokoić.
  • Moderator
    lechowiec napisał:
    ...Ten Kenwood z jaką mocą i ile czasu pracował, że aż się tak nagrzewał? Moje radio poległo dosłownie po kilku minutach rozmowy...

TH-28 jest stosunkowo małym gabarytowo radiem. Przy zasilaniu go z 13V oddaje do anteny 7 - 8 W.
    Końcówka mocy wykonana jest na S-AV22A. Może ona oddać 10W przy 16V. Są to jednak parametry maksymalne. Instrukcja obsługi informuje, że radio może się nagrzewać nawet do 60 stopni C. Ten Kenwwod zaczyna parzyć w rękę po około godzinie rozmowy.
    Może w Twoim wypadku warto by było zainteresować się jakimś markowym sprzętem? Za cenę nowego Inteka lub innego Baofenga można trafić używanego Kenwwoda lub Icom-a w dobrym stanie. Lata użytkowania i zero kłopotów.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    U mnie ewidentnie nagrzewała się antena i była jeszcze przez dobrą chwilę gorąca po wyłączeniu radia. Na pewno nie był to efekt mikrofalówki oddziałującej na moją rękę. Antena nagrzewała się tylko w jednym miejscu, na odcinku o długości około 1 cm około 1 cm powyżej podstawy/złącza anteny.

Wszedłem w tego Inteka zachęcony pozytywnymi opiniami. Radio miało być niedrogim ale dobrym duobanderem niewielkich gabarytów z podwójnym VFO, lekkie i z gwarancją w kraju. Żałuję teraz, że nie brałem KT-960, przynajmniej nie dałby się usmażyć tak łatwo:).

Radyjko oczywiście jak na Chinola przystało juz po kilku dniach zabawy odsłania swoją prymitywną stronę. Przy odsłuchu wskaźnik siły sygnału działa chyba tylko w trybie jest sygnał/brak sygnału. Wskaźnik naładowania aku wyświetla FULL do momentu aż napięcie nie spadnie poniżej 7 V. Potem te "3 kropki" gasną już szybko po kolei (ostatnia przy około 3V) a radio wysysa aku litowe aż do 2,5V. Ten wskaźnik naładowania aku strasznie mnie denerwuje. Mogli dać funkcję woltomierza to przynajmniej byłoby wiadomo w jakim stanie jest aku, a tak na wyświetlaczu możemy mieć FULL a akumulator będzie już w połowie rozładowany. No chyba, że nosimy ze sobą woltomierz, to z racji styków do ładowania dostępnych z tyłu baterii możemy napięcie łatwo skontrolować:). Straszna skucha, nie wiem czym uzasadnić tak wyskalowany wskaźnik naładowania akumulatora.

Fajnym dodatkiem jest odsłuch radia, ale pierwsze użycie mikrofonu słuchawki i już wiemy, że przynajmniej przez słuchawkę radia słuchać się nie da. Osobiście nie lubię głośnej muzyki bezpośrednio w uchu, ale w tym radiu ściszając do akceptowalnego poziomu muzykę zauważamy, że w tle coś nam brzęczy do ucha niestety na poziomie nieakceptowalnym przynajmniej dla mnie. Dźwięk radia FM jest cały czas podbarwiony tym brzęczeniem i trzeba naprawdę zgłosić radio aby to brzęczenie zagłuszyć. Niestety wtedy przynajmniej dla mnie dźwięk w słuchawce jest już za głośny. Ewidentna niedoróbka gdzieś w obrębie toru audio...

Brak możliwości ładowanie w samochodzie też mnie trochę rozczarowuje. Pewną "protezą" w tym temacie jest tzw. "eliminator baterii" czyli scalony stabilizator napięcia wsadzony do pustej obudowy akumulatora z podłączonym kablem i wtyczką do gniazda zapalniczki (w cenie 60 zł! - masakra). Osobiście preferuję rozwiązania w zakresie ładowania w stylu telefonu komórkowego, gdzie ładowarka posiada odpowiednią wtyczkę pasującą do gniazda w telefonie (podstawka do ładowania to rozwiązanie trochę dla mnie nie dzisiejsze, chociaż jest tak zrobiona, że może ładować nawet samą baterię). No ale dość tego marudzenia, brałem to cudo takim jakie je stworzono za te pieniądze... Miało po prostu sensownie działać i się nie psuć.

W przyszłości rozważam zakup lepszego markowego sprzętu, w pierwszej kolejności jednak raczej stacjonarnego. Na razie mam niestety zgryzotę z tym uwalonym ręczniakiem i nie wiem jeszcze czy nie dostanę przez to po kieszeni.

Te radia Inteka przynajmniej z wyglądu są całkiem sensownie zrobione. Patrząc tylko na materiały i jakość spasowania elementów obudowy wyrobiłem sobie jak najbardziej pozytywne zdanie.
  • Poziom 10  
    Czyniąc wątek bardziej edukacyjnym, czy można nieumyślnie odpalić stopień mocy w takim radiu zakładając, że antena jest ok?
  • Moderator
    lechowiec napisał:
    Czyniąc wątek bardziej edukacyjnym, czy można nieumyślnie odpalić stopień mocy w takim radiu zakładając, że antena jest ok?

Jak najbardziej, nie będę czytał wszystkich wątków, ale muszę przyznać rację kol. Kod błędu.
    Coś w tym jest.

Radio ręczne posiadające 8W w.cz przy antenie "koci ogon" nie ma prawa mieć SWR w granicach 1,2. Każde przemieszczenie, trzymanie radia w ręku, inna sytuacja w około robi SWR ponad 4. Taka moc ma prawo źle działać na końcowy stopień mocy w.cz. Typowy objaw pracy z ręki. Jedyne wyjście, zmniejszenie mocy, przy pracy z ręki do min., lub antena zewnętrzna, zestrojona i wówczas wal te 8W w eter. Będzie pewność, że moc będzie wypromieniowana do anteny i końcówka mocy w.cz nie ucierpi. Takie są zasady, tego jeszcze nikt nie przeskoczył i nie przeskoczy.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Bardzo pouczające mogłoby być używanie takiego radyjka z podłączonym reflektometrem. Można by wtedy nabrać lepszych nawyków w optymalizowaniu pracy anteny poprzez odpowiednią technikę trzymania radia także względem otaczających przedmiotów i przeszkód:).

Podsumowując generalnie fizyka zjawiska, ale z drugiej strony konstruktor/producent wcale nie musi być tak beznadziejnie bezradny. Ktoś mi kiedyś opowiadał o Yaesu z automatycznym limitowaniem mocy w przypadku zbyt wysokiego SWR. Ciekawe jaką linię obrony ma Intek, bo przecież te możliwe gwałtowne zmiany SWR muszą dotyczyć wszystkich.
  • Moderator
    Na prośbę Autora temat otwieram ponownie.
    Proszę trzymać się zasadniczego tematu dyskusji. Wszelkie "poboczne" dyskusje proszę prowadzić w osobnych tematach.
  • Poziom 10  
    Radio trochę poleżało gdyż nie miałem czasu na zabawę w wysyłanie paczek. Kupiłem trzecią sztukę i dwa sprawne egzemplarze działają do dzisiaj i nic się nie dzieje. Jakiś tydzień temu wysłałem to uszkodzone radio zgodnie z instrukcją sprzedawcy. Jakież było moje zdziwienie gdy po kilku dniach otrzymałem przesyłkę z radiem. Umówiliśmy z kolegami spotkanie celem sprawdzenia sprzętu. W międzyczasie kolega też kupił nowe radyjko, więc była okazja porobić kontrolowane testy zasięgu na znanym dystansie.

Uruchomiliśmy moje radyjko które wróciło z reklamacji i zaczęliśmy rozmawiać. Z początku wszystko było ok. W trybie 1W udało się nawiązać łączność. Chcąc poprawić jakość połączenia włączyliśmy tryb 4W. Wszystko pięknie, wygląda, że radio jest ok i będzie działało. Do momentu kiedy kolega nie przedłużył swojej wypowiedzi do około 15 sekund. Skończył i słyszymy w radiu, że drugi kolega z radiem Yaesu mówi, żebyśmy powtórzyli, bo nam w Inteku coś urwało... I niestety znowu ta sama awaria. Radio nadaje z jakąś minimalną mocą. Awaria nastąpiła przy pracy z fabryczną anteną w trybie nadawania z średnią mocą 4W po wydłużeniu wypowiedzi do około 15 sekund. Nie wiem co o tym myśleć. Aż głupio mi pisać znowu do sprzedawcy. Zaczynam wyrabiać sobie złe zdanie o tym produkcie.
  • Poziom 9  
    Posiadam takie samo radyjko KT-98HP jest identyczny problem z nadawaniem jestem słyszalny na bardzo małych odległościach tak jakby chodziła z mocą do 1W, po krótkiej rozmowie na dalekiej odległości potem spadek mocy. Czy może ktoś już cos wie, jak to można naprawić
  • Poziom 19  
    Problem może leżeć w samej antenie. W Intekach anteny nagminnie pękały nad cewką skracającą w podstawie. Dlatego sprawdziłbym tego handy z inną anteną.
  • Poziom 10  
    U mnie rozmowa po prostu się urywa i jest koniec. Nie słychać mnie po prostu, ale ja innych słyszę. Radio nadaje już tylko z jakąś niewielką nieokreśloną mocą. Można rozmawiać na kilkadziesiąt metrów. Radio już potem nie działa prawidłowo nawet jak ostygnie.

Gdybyś nadawał z mocą 1W to spokojnie na kilka kilometrów byś był słyszalny.

Anteny fabryczne ogólnie budzą moje wątpliwości. Są krótsze od tych fabrycznie dawanych do Inteka KT-950. Poza tym są bardzo sztywne. Trzeba z nimi naprawdę uważać. Bojąc się o radia rzadko nadajemy teraz z mocą większą niż 1W na antenach fabrycznych. Radio po wymianie gwarancyjnej padło w kilka minut przy mocy nadajnika 4W. Jestem trochę podłamany drugą awarią.
  • Poziom 9  
    Mam odp: na problem tak bynajmniej było u mnie ,dziś testowałem na innej antenie i było to samo jak wyżej . Podpowiem co zrobiłem ma to związek z anteną , a mianowicie z niedokręconymi śrubkami ,rozebrałem radio z tych śrub montażowych z tyłu i na górze czyli przełącznik i antena poskręcałem wszystkie możliwe śruby ale mocniej, dwie śrubki były słabo dokręcone no i tam gdzie jest mocowana antena też dociągnąłem mocniej , teraz hula na każdej antenie i z pełną mocą , nie ma przegrzewania się anteny nagrzewa się w całością radio .
  • Poziom 10  
    Ja mam radia na gwarancji wszystkie, więc nie wchodzi w rachubę własna ingerencja.

Oglądałem moje i nie ma żadnych luzów bądź niespasowania obudowy co świadczyłoby, że radio jest źle zmontowane. Czy naprawdę nie nagrzewa Ci się antena około 1 cm od obudowy radia? Porozmawiaj przez to radio ale dłuższą chwilę. Próbuj dłużej trzymać nośną, tak około 20 sekund conajmniej. Naprawdę antena się nie nagrzewa?
  • Poziom 9  
    Moje radio ma pare dni i też jest na gwarancji ,ale kasy mi za to nie oddadzą potrzebuje mieć dwa radia. Czytają te posty też nie widziałem co mam robić ,póki co działa i rozmawiałem na pmr kanał 5 na pełnej mocy z odległości 8 km Łódz okolice Szpitala Matki Polki a Rzgów CH Ptak . Nie wiem co Ci poradzić to jest skręcane w Chinach może i przez kobiety ,mi pomogło ,nie ma tam pląby jedyni trzeba uważać na szybkę żeby się nie zabrudziła Intek KT-980 HP - Brak mocy nadajnika, nagrzewanie się anteny, brak zasięgu
  • Poziom 10  
    Poza pasmem krótkofalarskim niedopasowanie anteny może też dawać o sobie znać. Jak rozmawiałeś z pełną mocą to pewnie już będzie ok. Mi przy 4W prawdopodobnie znowu poleciała końcówka mocy. Robiłeś może jakieś zdjęcia jak to w środku wygląda? Interesuje mnie szczególnie końcówka mocy oraz sposób w jaki jest od niej odprowadzane ciepło. Być może wadliwy montaż powoduje, że stopień mocy nie ma chłodzenia. Radio zimne a końcówka płonie...
  • Poziom 9  
    Nie mam fotek kiedyś robiłem ale Zastone zt-v8a+ też ich nie mam .Tego radyjka tak nie rozkręcałem mocno jak tamto, tylko te śruby do zdjęcia obudowy . Z wyglądu jest podobne i chłodzenie ma takie samo -radiator . To jest dobre radyjko ale ma widocznie mankamenty, u mnie wystarczyło rozkręcić i skręcić mocniej ,a objawy były dokładnie takie same jak u Ciebie

Dodano po 20 [minuty]:

Podpowiem Ci że do radiatora też masz przykręcony do gniazda anteny na dwie śrubki, a jeżeli jest gdzieś słabo skręcone i masa ni przechodzi tak jak trzeba , może to być powodem nadawania z tak dużą mocą i przyczyną jaką miałem . Póki co u mnie działa i końcówka nie padła.